انجمن کلیمیان تهران
   

ديوار به دور خود يا ديگران؟

   

 

هارون يشايايي

دولت اسرائيل با احداث ديوار حائل، فلسطيني‏ها را محاصره مي‏‏كند يا يهوديان را در درون ديوارها به گتو مي‏فرستد؟

روز دوشنبه 4 اسفند ماه 1382 موضوع شكايت 44 كشور جهان و  از جمله اتحاديه اروپا از دولت اسرائيل به دليل احداث ديواري كه مناطق يهودي‏نشين و فلسطيني‏نشين را در مناطق اشغالي از هم جدا مي‏سازد، در ديوان داوري لاهه مورد بحث قرار گرفت.

Wall Israel- دیوار اسرائیل

داستان كشيدن ديوار به دور خود و يا ديگران سابقه طولاني دارد، از ديوار چين گرفته تا ديوار برلين، تا ديواري كه اينك به وسيله دولت اسرائيل احداث مي‏شود و از آن فراتر ديوارهايي كه در اروپا و بسياري از نقاط ديگر جهان به دور محله‏هاي يهودي‏نشين ساخته و آنها را «گتو» ناميدند تا يهوديان را در آن زنداني كنند، ولي هيچكدام پابرجا نمانده‏اند.

اگر ساختن ديوار مي‏توانست مشكلي را حل كند، پيش چشم ما ديوار برلين فرو نمي‏ريخت و قيام يهوديان دلاور در گتوي ورشو، ستون فقرات فاشيسم هيتلري را در هم نمي‏شكست. اما در مورد احداث ديوار حائل بين اسرائيل و فلسطيني‏ها موضوع عجيب‏تر به نظر مي‏رسد، آيا در واقع دولتمردان اسرائيلي ديواري به دور يهوديان كشيده‏اند تا دوباره آنها را به گتوها برگردانند؟ يا آن كه فكر مي‏كنند فلسطيني‏ها در آن طرف ديوار محاصره شده و دست از مقاومت برمي‏دارند و تسليم مي‏شوند...؟

اينكه از جان گذشتگان فلسطيني پشت ديوار زانو بزنند و از عمليات انتحاري بي‏حاصل و كشتار غيرنظاميان دست بردارند، يا اينكه نظاميان اسرائيلي انفجار خانه‏هاي فلسطيني‏ها را متوقف سازند، هر دوي اين احتمالات در زمان ما غيرممكن است. اگر كساني فكر مي‏كنند كه ديوار حائل مي‏تواند صلح را براي مردم اسرائيل و فلسطين به ارمغان بياورد، سخت در اشتباه هستند. تجربه تاريخ نشان داده كه حصول چنين نتيجه‏اي ميسر نخواهد شد، اگر حقوق مردم فلسطين به آنها بازگردانده شود و اگر زندگي برادرانه يهوديان و مسلمانان با گذشت و رعايت حق هر يك از طرفين امكان‏‏پذير گردد به هيچ ديواري نياز نيست.

راه توافق با مردم فلسطين و عزت و احترام يهوديان در اين است كه ديوارها برداشته شوند. هم ديوارهايي كه با سيمان و آهن ساخته شده‏اند، و هم ديوارهايي كه در ذهن همه كساني كه به حقوق ديگران احترام نمي‏گذارند به يك باور جامد و تعصب كور و بي‏حاصل تبديل شده است.

بگذاريد ديوارهاي شك، سوءظن تعصب، قدرت‏طلبي و نخوت فرو بريزد و آفتاب درخشان جهان‏ را روشني بخشد.

wall israel 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید