انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

معرفي برخي پايگاه‏هاي اينترنتي در حوزه دين و فرهنگ يهود 

   

اندازه نوشتار:

 منبع : روزنامه ايران 8/6/82 – مجيد اكبري (گروه انديشه)
1382

shamash.org

يكي از كامل‌‌ترين مرجع‌‌هاي اينترنتي براي معرفي سايت‌‌هايي است كه دربارة يهوديان و به ويژه آيين يهود فعاليت مي‌‌كنند. اين سايت يك فهرست موضوعي با 30 عنوان دارد كه در زير هر عنوان سايت‌‌هاي مرتبط با آن عنوان به كوتاهي معرفي مي‌‌شوند.
Aish
aish.com
اين سايت يك شبكه اطلاع‌‌رساني گسترده درباره آموزه‌‌هاي آيين يهود است. هدف گردانندگان اين سايت يكپارچگي و نزديكي ميان يهودياني است كه با رويكرد صهيونيست‌‌ها چندان هم‌‌راه و هم راي نيستند و زندگي در آرامش را در كنار پيروان آيين‌‌هاي ديگر خواستارند.

Torah.org
torah.org
اين سايت بخش‌‌هاي گوناگوني دارد كه بيشتر به تورات و تفسيرهاي آن اختصاص دارد. مقاله‌‌هاي عمومي زيادي نيز درباره باورهاي يهودي در اين سايت ارائه مي‌‌شود.
Jewish Culture and History
ddickerson.igc.org
يك سايت راهنما براي معرفي سرشناس‌‌ترين سايت‌‌هاي اينترنتي در زمينة فرهنگ و تاريخ آيين يهود است. در اين سايت هر يك از سايت‌‌هاي ديگر به كوتاهي معرفي و سپس پيوندي به آنان ارائه مي‌‌شود.
HEBREW UNION COLLEGE- JEWISH INSTITUTE OF RELIGION
huc.edu
اين سايت متعلق به موسسة يهودي دين در دانشگاهي عبري است. از جمله بخش‌‌هاي اين سايت بخش كتابخانه، موزه‌‌ها و بايگاني است.
STEINHEIM-INSTITUTE
sti.uni-duisburg.de
در اينجا يك مركز پژوهشي وابسته به يكي از ايالت‌‌هاي كشور آلمان معرفي مي‌‌شود كه به مطالعه و بررسي گسترش آيين يهود در قلمروهاي آلماني زبان مي‌‌پردازد.
Temple Israel
temple-israel.com
اين سايت نيز متعلق به يكي از مركزهاي آموزشي و پژوهشي يهوديان دربارة آيين يهود است كه تاحدودي گرايش صهيونيستي دارد. بخش‌‌هاي گسترده‌‌اي در سايت وجود دارد كه از همه مهم‌‌تر بخش بايگاني مقاله‌‌ ها و نوشته‌‌ ها مي‌‌باشد. گالري اينترنتي خوبي نيز در اين سايت يافت مي‌‌شود.
CENTER FOR JEWISH HISTORY
cjh.org
اين نشاني اينترنتي متعلق به يك مركز مطالعاتي در زمينة تاريخ قوم بني‌‌اسرائيل و آيين يهود مي‌‌باشد. بخش‌‌هاي بسيار گسترده و نوشته‌‌هاي گوناگوني در اين سايت يافت مي‌‌شود. اين مركز به شكل گسترده‌‌اي اقدام به برگزاري پيوستة همايش‌‌ها و سخنراني‌‌هايي ميان انديشمندان يهودي مي‌‌كند، بيشتر سخنراني‌‌ها دربارة موضوع‌‌هاي گوناگون و روزمرة فرهنگي مي‌‌باشند. يك روزنامه اينترنتي نيز توسط اين مركز به چاپ مي‌‌رسد كه كاربران مي‌‌توانند آن را دريافت و مطالعه كنند.
Jewish Bible Association
jewishbible.org
انجمن يهودي كتاب مقدس يكي از مهمترين انجمن‌‌هاي پژوهشي دربارة كتاب مقدس يهوديان، تورات، مي‌‌باشد. در اين سايت يك فصلنامه پژوهشي از مطالعه‌‌هاي انجام شده در اين زمينه توسط اين انجمن تهيه مي‌‌گردد.
Jewish Theological Seminary of America
jtsa.edu
اين سايت متعلق به مركزي مطالعاتي است كه در آن همايش‌‌هاي الاهيات يهودي در آمريكا برگزار مي‌‌گردد.

The online Jewish Library
hobbes.jct.ac.il/efi/torah.html
اين كتابخانه الكترونيكي يكي از سايت‌‌هايي است كه به ارائه متن تورات و تفسيرهاي شناخته شده از آن مي‌‌پردازد. متن‌‌هاي تفسيري ارائه شده از مهمترين و با ارزش‌‌ترين متن‌‌هاي آيين يهود مي‌‌باشند.
A page from the Babylonian Talmud
ucalgary.ca/~elsegal/Talmupage.html
اين نشاني اينترنتي متعلق به يك نگارش الكترونيكي از متن تفسيري معروف يهودي به نام تلمود است. افزون بر تلمود، چند متن تفسيري بسيار مهم ديگر آيين يهود به قلم برجسته‌‌ترين مفسران اين آيين همچون ابن‌‌ميمون، فيلسوف يهودي، نيز در اين سايت ارائه مي‌‌شود.
MENOARH
menorah.org
در اين سايت مي‌‌توانيد با تفسيرهاي يهودي از آموزه معاد و آخرت آشنا شويد. البته جداي از اين موضوع متن‌‌هاي الكترونيكي زيادي نيز درباره ديگر آموزه‌‌هاي آيين يهود در سايت ارائه مي‌‌شود.
My Jewish Learning
myjewishlearning.com
يكي از بهترين سايت‌‌هايي كه درباره آموزش آيين يهود در اينترنت يافت مي‌‌شود سايت بالا مي‌‌باشد. در بخشي از اين سايت آموزش زبان عبري به زبان انگليسي با تمرين‌‌هاي بسيار ساده براي علاقه‌‌مندان وجود دارد. در بخش‌‌هاي ديگر سايت نيز تفسيرهاي كتاب مقدس و نيايش‌‌هاي دين يهود شرح داده مي‌‌شوند.
Shalom!
aleph-tav.org
يك دانشنامه كوچك درباره مفهوم‌‌هايي از آيين يهود است كه به آموزه معاد و آخرت باوري ارتباط مي‌‌يابند.
Learn Hebrew
shemayisrael.co.il
همان‌‌گونه كه از نام سايت برمي‌‌آيد براي آموزش زبان عبري راه‌‌اندازي شده است. شيوه مناسبي در اين سايت براي آموزش زبان عبري در پيش گرفته شده كه مي‌‌تواند به آساني از راه دور به علاقه‌‌مندان اين زبان را بياموزاند.
Jewishnet
jewshnet.net
يك شبكه اطلاع‌‌رساني بسيار گسترده و با بخش‌‌هاي گوناگون است كه به فعاليت‌‌هاي يهوديان چه با رويكردي ديني و چه با رويكردي غيرديني به زندگي اختصاص دارد.
Aleph & Tav Bible Prophecy
aleph-tav.org
در اين سايت يك متن تفسيري از مفهوم نبوت در آيين يهود به سه زبان عبري، انگليسي و روسي ارائه مي‌‌شود.
YASHANET
yashanet.com
اين سايت داراي 5 بخش مهم است كه در هر يك از اين بخش‌‌ها دستاوردهاي پژوهشي انديشمندان يهودي درباره كلام يهودي و به ويژه،‌ خدا در آيين يهود، به علاقه‌‌مندان ارائه مي‌‌شود.
OU.ORG orthodox Union
ou.org
يك شبكه اطلاع‌‌رساني عمومي درباره آيين يهود، به ويژه، مراسم مذهبي، نيايش‌‌ها و آداب و رسوم يهوديان مي‌‌باشد.
منبع : روزنامه ايران 8/6/82 – مجيد اكبري (گروه انديشه)
  

 

 

Back Up 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید