انجمن کلیمیان تهران
   

نهادهاي اجتماعي كليميان شيراز

   

 

تنظيم: نويد يميني

 

اشاره: شيراز پس از تهران پر جمعيت ترين شهر كليمي نشين در ايران است. تعدادي از اعضاي سازمان دانشجويان تهران شهريور ماه گذشته به منظور ارتباط و تبادل نظر با نهادهاي اجتماعي به ويژه سازمان دانشجويان شيراز، سفري به اين شهر داشتند كه طي اين سفر با نهادهاي مختلف اجتماعي در شيراز جلساتي را برگزار كردند .گزارش كوتاه حاضر ، حاصل اين سفر است.

 

1- انجمن كليميان

هيات مديره جديد انجمن شيراز از حدود 10ماه پيش كار خود را شروع كرده است. تمركز فعاليت هاي جامعه كليميان ايران ايجاب مينمود كه ارتباط بين يهوديان ساكن شهرستانها و تهران هر چه بيشتر شود، به همين منظور ايجاد انجمنهاي كليميان در شهرستانها مورد توجه كليميان ساكن شهرها قرار گرفت و انجمنهاي قانوني و محلي شهرستانها با مركزيت انجمن كليميان تهران بوجود آمد. در شهرهاي اصفهان كرمانشاهيزد - كرمان و رفسنجان و شهرهاي ديگر نيز تشكيل انجمن هاي كليميان در جريان است و در شيراز با همت جامعه كليميان شيراز و همكاري مسئولين وزارت كشور اين مهم انجام گرفته و انجمن كليميان شيراز به طور قانوني فعاليت مينمايد. هم اكنون در اين نهاد كميته هاي فرهنگي، گوشت،  حل اختلاف ، بهشتيه و جوانان وجود دارد كه در حال فعاليت هستند. اما متأسفانه كميته جوانان با وجود برخي از مشكلات براي نهادهاي جوانان فعاليتي نداشته است.

 

هيأت مديره انجمن شيراز فعاليت هاي خود را اين گونه عنوان ميكند:

 - راه اندازي و تجهيز كشروت (رستوران كاشر ) كه مورد استقبال خوب مردم واقع شده و نيازها را برطرف كرده است

 - حمايت از املاك عمومي مربوط به جامعه كليمي شيراز

 - برگزاري كلاسهاي تابستاني آموزش تعليمات ديني و عبري براي كودكان و نوجوانان راه اندازي و تجهيز كلاسهاي آموزش كامپيوتر

 - برطرف كردن مشكل ميقوه

 - آغاز فعاليت و حمايت از سازمان بانوان

 - سلسله فعاليت هايي براي رفع مشكلات زندانيان شيراز .

اعضاي هيات مديره انجمن شيراز ، مهمترين مشكل خود را مسئله مالي و مرتبط با انجمن تهران ميدانند.

 

2- سازمان دانشجويان يهود شيراز

اين سازمان از ارسال 1351فعاليت   خود را آغاز كرده و هم اكنون با هيات اجرائيه 4 نفره منتخب به فعاليت هاي مختلف خود ادامه ميدهد.

سازمان دانشجويان شيراز، از لحاظ اجتماعي، تاثير گزارترين نهاد در اين جامعه است به گونه اي كه تاكنون بسياري از مسائل اجتماعي جامعه خود را مرتفع كرده است و برگزاري انتخابات انجمن كليميان شيراز را تا حدودي مي توان حاصل زحمات اين سازمان دانست.

فعاليت هاي سازمان دانشجويان را مي توان اين گونه عنوان كرد:

گروه نشريه كه يكي از فعال ترين و قديمي ترين گروههاي سازمان است و با انتشار يك بولتن داخلي،علاوه بر اخبار سازمان به مسائل مختلف اجتماعي و فرهنگي جامعه نيز  مي پردازد . از ديگر فعاليتها ،اجراي منظم برنامه هاي عمومي توسط خود اعضا در هر هفته است.همچنين برنامه هاي مختلف تفريحي از ديگر فعاليت هاي اين سازمان مي باشد.

سازمان دانشجويان شيراز در ساختماني قديمي و با حداقل امكانات هم اكنون داراي 75 عضو فعال مي باشد و در يك محيط كاملا ً دوستانه و صميمي فعاليت خود را فراتر از حد تصور ادامه داده است.هر چند كه اعضاي اين سازمان معتقدند «سازمان يك ساختمان نيست با در و پنجره هاي فرسوده. سازمان تجلي گاه ايده ها و انديشه هاست و هميشه باقي خواهد ماند».

ولي هر فعاليت فرهنگي و اجتماعي نيازمند حمايت است و جاي آن دارد كه انجمن كليميان شيراز با توجه به فعاليت اين سازمان آن را مورد حمايت قراردهد همان گونه كه ساير نهادهاي جوان را در اين شهر با فعاليت كمتر مورد مورد حمايت قرار داده است.

اعضاي شوراي اجرائيه سازمان دانشجوان مهمترين مشكل خود را مسئله مكان (ساختمان)عنوان كردند.

 

3-  خانه جوانان يهود شيراز

اين نهاد 45 سال پيش تاسيس شده است. و فعاليت خود را  تا كنون ادامه دامه است . سيستم مديريتي اين نهاد 9 نفره است كه در مجمع عمومي انتخاب مي گردند. از فعاليت هاي اين نهاد مي توان اجراي برنامه عمومي توسط اعضا براي كليه افراد، كتابخانه، برگزاري كلاس هاي آموزش تعليمات ديني و عبري، راه اندازي كلاس هاي آموزش كامپيوتر،را نام برد. برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب از ديگر فعاليت هاي اين نهاد بوده است .

اين نهاد كه مورد حمايت كامل انجمن كليميان شيراز مي باشد مهمترين مشكل خود را مسئله مالي مي داند.

 

4- سازمان بانوان

سازمان بانوان كليمي شيراز به تازگي فعاليت خود به همت خانم فاخري (عضو هيأت مديره انجمن شيراز) آغاز كرده است و هم اكنون مشغول فعاليت در زمينه هاي فرهنگي و هنري است.

اين سازمان در پي برقراري ارتباط با سازمان بانوان يهود تهران است. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید