انجمن کلیمیان تهران
   

نگاه تحسين برانگيز جمال شورجه كارگردان محترم سينمايي

   

 

شهروير 84

آقاي جمال شورجه كارگردان محترم سينمايي...! باور مي‏كنيم...! چون ما هم يهودي هستيم.

از انصاف و لطف شما سپاسگزاريم.

***

shurje-جمال شورجهجمال شورجه فيلم‏ساز باسابقه ايراني كه بيشتر در زمينه ساخت فيلم‏هاي دفاع مقدس شهرت و تجربه دارد اخيراً سريالي تلويزيوني به نام «پرده عشق» ساخته است كه در حال پخش در شبكه 2 سيماي جمهوري اسلامي ايران است، يادآور مي‏شويم كه قبلا فيلم سينمايي نود دقيقه‏اي از همين سريال با همين نام «پرده عشق» در سينماهاي تهران نمايش داده شده است.

در اين فيلم «شخصيت منفي» يك دلال عتيقه‏فروش در انگلستان است كه بدون هيچ استدلالي يهودي معرفي شده است و ما در شماره 25 نشريه بينا به انتخاب اين شخصيت در فيلم «پرده عشق» اعتراض نموديم.

خوشبختانه آقاي شورجه در لندن براي ساختن همين فيلم با يك خانواده ايراني يهودي آشنا شده‏ اند كه شايد نگاه ايشان را تغيير داده باشد، با اين كه ايشان شخصيت مربوط را با صفت صهيونيستي توصيف نموده‏ اند ولي برداشت تماشاچيان فيلم مسلماً با توضيح آقاي شورجه يكسان نخواهد بود.

با تشكر از انصاف و معرفت آقاي شورجه، اين توضيح ايشان را از روزنامه سينمايي باني فيلم مورخ يكشنبه 20 شهريور 1384 نقل مي‏كنيم.

***

«شايد برايتان باوركردني نباشد يا كساني كه با من آشنا هستند اين حرف من برايشان ثقيل باشد». در هر دين و مسلك و دسته‏اي، هم آدم خوب داريم و هم بد در طول اين كار با انسان‏هاي شريفي آشنا شدم كه خانواده‏اي يهودي و ايراني بودند ولُوكيشني را در اختيارمان قرار دادند. با توجه به اهداف ضد صهيونيستي كه در فيلمنامه موجود بود، و آنان ايرانياني بودند كه دينشان يهودي بود از ما به گرمي استقبال كردند، از ما كه در آن جا به عنوان كله مشكي‏هاي طالبان مسلك به ما نگاه مي‏كردند، اين خانواده به گرمي از ما استقبال كردند. اين همكاري به قدري نزديك بود كه در طول يكي، دو ساعت كه با آنان برخورد داشتيم، كلبه خانه‏اي بزرگ و مجلل را به ما دادند و خودشان شب را بيرون از خانه سپري كردند.

حتي براي نماز اتاقي را در اختيارمان گذاشتند كه پاك بود و گفتند «ما مي‏دانيم كه شما براي عبادت به محلي پاك نياز داريد. اين اتاق‏ها پاك و مطابق با شرايط محل عبادت شماست». خانواده‏اي يهودي كه هم به لحاظ ايراني بودن به ما كمك كردند و هيچ ترسي را از بابت اين همكاري به خود راه ندادند.

ترس از اين كه مبادا در مظان اتهام قرار گيرند. در همين جا از آنان تشكر مي‏كنم و به نوعي متنبه شدم كه زود از روي ظاهر انسان‏ها قضاوت نكنيم. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید