انجمن کلیمیان تهران
   

كارنامه هئيت مديره انجمن كليميان در دوره جاري

   

 

هارون يشايايي
دي
84

 

با تشـكر از حمايت جامعه كليميان ايران و همكاري نهادهاي مختلف دولتي جمهوري اسلامي ايران و ايرانيان يهودي مقيم خارج از كشور كه امكان فعاليت و ثمربخشي هيئت مديره انجمن كليميان تهران را فراهم آوردند.

با يقين به اين كه هيچ دوره‏اي از ادوار تاريخ انجمن تاكنون دوره ‏اي فعال‏تر و خدمتگزار و مفيد به حال كليميان ايـران از دوره كنوني كه با انـتخابات 16 دي ماه 1384 و قانونيــت يافتن انتخاب‏شدگان پايان مي‏پذيرد نبوده است.

اينك كارنامه اين دوره را براي اطلاع همكيشان و خوانندگان عـزيز و ثبـت در تاريخ، فـهرست‏وار و بدون رعايت اولويت‏ها به اطلاع مي‏رسانيم.

مـا معتقديـم اين كارنـامه موفقيت‏ آميز در خدمت ملت بزرگـوار ايـران و جـامعه كليميان ايـران و يهوديان شرافتمند جهان بوده است.

 

Board of directors-هیئت مدیره انجمن کلیمیان

 

1- نشريه بينا كه اينك در دست شما است تنها نشريه‏اي است كه در 50 سال اخير از طرف انجمن كليميان منتشر شده و از اعتبار و مقبوليت در بين خوانندگان خود در سطح جهاني برخوردار است و وسيله ارتباطي بسيار مهم با ساير هموطنان مي‏باشد.

 

2- كتابخانه مركزي كليميان ايران، تا آن جا كه مي‏توان تاريخ يهوديان ايران را مطالعه كرد وجود نداشته و اينك با حدود سي هزار جلد كتاب مركز مراجع محققين و جوانان علاقمند مي‏باشد.

 

3- مركز كامپيوتر انجمن كليميان كه وسيله موثري در چاپ و نشريه بينا مي‏باشد و تاكنون 12 مورد كتاب‏هاي مذهبي يهود و فرهنگ يهود را آماده و چاپ نموده است و يك جريان فعال فرهنگي در بين جوانان يهودي به وجود آورده است و در كار چاپ فرهنگ حييم ستون اصلي است.

 

4- اقدام به بازخواني و انتشار فرهنگ فارسي - عبري مرحوم سليمان حييم كه بزرگ‏ترين گنجينه علمي و ميراث اين مرد فرهيخته مي‏باشد.

 

5- بازگشايي 2 مهدكودك «يلدا يك» و «يلدا دو» كه اصولاً تعطيل شده و به محيط متروكه تبديل شده بود.

 

6- سازماندهي اداره مدارس اختصاصي كليميان و بهبود كيفيت تحصيلي دانش‏آموزان با وجود كم شدن محسوس تعداد دانش‏آموزان و مشكلات ناشي از آن.

 

7- تشكيل كلاس‏هاي آموزش ديني و فرايض براي دانش‏آموزان كليمي كه در مدارس عمومي تحصيل مي‎‏كنند و آشنايي آنها با محيط و فرهنگ يهود.

 

8- شركت در بيش از 60 جلسه در زمينه تفاهم بين اديان در ايران و خارج از كشور با همكاري ساير سازمان‏هاي غيريهودي.

 

9- سازمان‏دهي و ترتيب نظام دقيق اداري و مالي و حسابداري در دبيرخانه انجمن كليميان تهران و ايجاد واحد دين يهود در انجمن براي پاسخگويي به سؤالات شرعي مراجعين.

 

10- ايجاد ارتباط منظم با سازمان‏ها و نهادهاي دولتي در امور جاري انجمن و حضور بانوان و جوانان كليمي ايران در 7 كنفرانس جهاني در نقاط مختلف جهان و شناساندن فرهنگ ايراني و ايرانيان يهودي.

 

11- ارتباط دائم با دادگاه‏هاي مربوط به احوال شخصيه كليميان و دريافت پاسخ از جناب حاخام يوسف همداني‏كهن و ارسال پاسخ شرعي به دادگاه‏هاي مدني.

 

12- كمك به ثبت قانوني سازمان بانوان يهود ايران و فعال نمودن سازمان‏هاي جوانان و دانشجويان و تشويق به حضور آنها در امور اجتماعي و مشاركت عملي آنها در كارها و كمك به آموزش اجتماعي براي قبول مسئوليت‏هاي جامعه كليميان ايران.

 

13- سعي در مستقل بودن و خودكفايي كنيساها و در موقع لزوم كمك به نهادهاي كنيسا براي بهبود موقعيت آنها.

 

14- ايجاد ارتباط بين كليميان شهرستان‏هاي مختلف و اعزام جوانان و بانوان به شهرهاي مختلف و تشكيل همايش سراسري جوانان يهودي در تهران.

 

15- كمك به احياي بيمارستان دكتر سپير و بازسازي و تجهيز آن كه اينك به بيمارستان مدرن و مجهز خيريه در سراسر كشور تبديل شده و در خدمت همكيشان كليمي و ساير هموطنان خود مي‏باشد و از طرف جمهوري اسلامي ايران به عنوان واحد خيريه نمونه معرفي شده است.

 

16- بازسازي و سازماندهي سراي سالمندان يهودي ايران به طوري كه اين واحد رفاهي به يكي از واحدهاي افتخارآميز جامعه كليميان ايران تبديل شده و همواره به عنوان واحد نمونه مورد تشويق و تائيد مقامات مسئول قرار گرفته است.

 

17- اقدام به تقويم املاك و دارايي‏هاي عمومي انجمن كليميان تهران و تلاش به حفظ حقوق قانوني انجمن در اداره - تمليك و در مواردي بازستاني املاك و اقدام به شكايت قانوني در مواردي كه حقوق جامعه كليميان ايران ناديده گرفته شده باشد.

 

18- بازسازي و تجهيز تالار اجتماعات محبان به طوري كه سالانه بيش 25 جلسه عمومي و تعداد زيادي جلسات كوچك‏تر در آن تشكيل مي‏شود.

 

19- ساختن سالن اجتماعات براي عروسي‏ها و جشن‏ها در مجتمع كورش كه مورد استقبال همكيشان قرار گرفته است.

 

20- خريد و تمليك ملك مرحوم آلبرت ريحانيان و همسر ايشان، ويكتوريا لاهيجاني در خيابان بزرگمهر.

 

21- خريد و تمليك منزل مرحوم دكتر نورمند و تبديل آن به دوره ابتدايي مدرسه موسي‏ابن‏عمران و محل استقرار نماينده كليميان در مجلس شوراي اسلامي.

 

22- خريد و تمليك ملك متعلق به مرحوم جهانگير يرميان در اراضي ونك.

 

23- خريد و تمليك ملك معوض سه هزار متر زمين در اراضي شمال تهران كنار بلوار آيت‏الله حكيم براي احداث مركز فرهنگي و رفاهي كليميان ايران.

 

24- خريد و تمليك قسمتي از بيمارستان دكتر سپير از سازمان اوقاف و تجميع آن در كل مساحت بيمارستان.

 

25- خريد و تمليك حمام كشوريه از ورثه مرحوم سليمان سنهي و كشور خانم همسر ايشان.

 

26- ايجاد سردخانه براي نگهداري مرغ كاشر به صورت بهداشتي و توزيع آن از طريق مرغ‏فروشي‏هاي كاشر كه ساختمان و تجهيزات آن به اتمام رسيده است.

 

27- تعديل اجاره كليه املاك متعلق به انجمن كليميان تهران و رفع تعرض از آنها.

 

28- اقدام به دريافت صدور مجوز براي ديواركشي گورستان قديمي گيليارد و اثبات مالكيت و مديريت جامعه كليمي بر اين ميراث بزرگ كه مراحل نهايي آن طي مي‏شود.

 

29- طرح شكايت از يك مورد از املاك جامعه كليميان ايران واقع در خيابان فلسطين كه مراحل قانوني خود را طي مي‎‏كند.

 

30- تمليك تمام پلاك ثبتي سراي سالمندان و مدارس جنبي آن و قطعات كناري و دريافت سند جداگانه براي هر يك و تبديل به احسن نمودن يكي از موارد مجزا شده.

 

31- خريد يك قطعه ملك براي ايجاد نهادهاي مربوط به جامعه كليميان اصفهان و آغاز بهره‏برداري از آن در ماه اخير.

 

32- خريد يك قطعه زمين در شيراز براي سالن اجتماعات و جشن‏هاي شيراز به نام سالن شالوم و پرداخت هزينه‏هاي مربوط به احداث آن.

 

33- خريد دو قطعه خانه در جوار كنيسا ربيع‏زاده با كمك مردم شيراز.

 

34- تمليك و تبديل به احسن نمودن مدرسه ابن‏ سينا در شيراز.

 

35- تمليك اراضي جنب گورستان قديمي شيراز.

 

36- تمليك و ساختمان مقبره مُلا موشه هلوي در كاشان و استراحتگاه كنار آن.

 

37- بازسازي سالن بهشتيه تهران و جدول‏گذاري و آسفالت محوطه بهشتيه تهران و شماره‏بندي گورهاي موجود.

 

اين ليست طولاني مواردي از اقدامات انجام شده در دوره جاري انجمن كليميان تهران است، بي‏ترديد حافظه تاريخي مردم با انصاف و تاريخ جامعه يهودي ايران اين دوره درخشان در عمر طولاني انجمن كليميان تهران را فراموش نخواهد كرد و اميدواريم آيندگان نيز اين خدمات را همچنان ادامه دهند.

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید