انجمن کلیمیان تهران
   

نافرماني خلبانان اسرائيلي،شجاعتي كه ستودني است

   

 

 

27 تن از زبده‏ترين خلبانان هوايي اسرائيل چندي پيش با ارسال نامه‏اي به ژنرال دان هالوتز فرمانده نيروي هوايي اسرائيل، انصراف خود را از شركت در هرگونه عمليات در سرزمين‏هاي اشغالي اعلام كردند.

در اين نامه عنوان شده است: «ما خلبانان كارآزموده ارتش اسرائيل كه تاكنون بارها در خدمت به اسرائيل كوشيده‏ايم، مخالف انجام هرگونه عمليات غيرقانوني و غيراخلاقي در سرزمين‏هاي اشغالي هستيم، ما كه براي سربلندي يهود تربيت شده‏ايم از اين به بعد در حملات هوايي برضد غيرنظاميان بي‏گناه شركت نخواهيم كرد».

«هالوتز» سريعا 9 خلبان فعال در تهيه اين نامه را از كار معلق كرد. بي‏ترديد خلبانان امضاكننده اين نامه جلسات محرمانه و پشت‏پرده‏اي با فرماندهان (هم‏عقيده با خود) براي توافق براي عدم شركت در عمليات‏هايي كه از آن با نام «قتل‏هاي هدف‏دار» نام برده‏اند، داشته‏اند.

شبكه دوم تلويزيون اسرائيل گزارش داد كه تعدادي از خدمه پرواز ارتش اسرائيل طرح «امتناع خاكستري» را به اجرا گذارده‏اند كه طي آن از انتقال سربازان اسرائيل به داخل و يا خارج از مناطق اشغالي براي انجام هرگونه عمليات امتناع مي‏ورزند و از هر گونه حمايت هوايي از سربازان اسرائيل در مناطق اشغالي نيز خودداري مي‏كنند.

واقعيت اين است كه امضاكنندگان اين نامه، پيشگامان يك عمل سياسي تحريك‏كننده احساسات عموم مردم هستند. شهامت آنان براي اعتراض به دولت اسرائيل دقيقا در زماني صورت گرفت كه ارتش اسرائيل خود را آماده حمله به غزه و ترور فلسطيني‏هاي بيشتري در اين منطقه مي‏كرد كه احتمالا عرفات نيز جزو اين اهداف بود.

به نوشته روزنامه «اورشليم پست»، يكي از امضاكنندگان اين نامه (اسپكتر) از ستارگان تاريخ نيروي هوايي اسرائيل با آمار 15 عمليات محسوب مي‏شود. «اسپكتر» همان كسي است كه در سال 1983 ميلادي با بمباران نيروگاه اتمي (Osiraq) در عراق، آن را از صفحه روزگار محو كرد.

روزنامه اسرائيلي «يديعوت احرونوت» (Yediot Ahronot) نيز در صفحه اول خود با تيتر درشت نوشت:‌ «شورش خلبانان». خلبانان اسرائيلي اين عمل را در حالي انجام دادند كه احتمال زنداني شدن و يا تعليق از خدمت را مي‏دادند و يقين داشتند كه به تمسخر گرفته مي‏شوند. ولي با اين حال در تصميم خويش، مصمم و با اراده عمل كردند.

شجاعت آنان مي‏تواند سبب محبوبيت حركت‏هاي صلح‏طلبانه و انجام تظاهرات مشابهي شود كه به بيرون رانده شدن اسرائيل از جنوب لبنان بيانجامد. اين عمل همچنين ممكن است سبب اتحاد گروه‏هاي صلح‏طلب اسرائيل شود و مردم اسرائيل را به تظاهرات بر ضد سياست‏هاي شارون و تلاش براي سرعت بخشيدن به پايان اشغال‏گري تشويق و تحريك كند.

خلبانان اسرائيلي به صراحت در نامه خود نوشته‏اند: ‌«ما ديگر در حملات هوايي عليه غيرنظاميان بي‏گناه شركت نخواهيم كرد».

شايد اعتراض اين خلبانان نتيجه اعتراض وسيعي بوده است كه در پي انداختن يك بمب يك تني در يكي از مناطق مسكوني غزه در تلاش براي ترور «صلاح شهاده» رهبر حماس انجام شده باشد. اين عمليات وحشتناك 15 كشته از جمله 11 كودك و نوزاد برجاي گذاشت. براساس گزارشات منتشره تاكنون (نوامبر 2003) 196 فلسطيني در حملات نيروي هوايي اسرائيل كشته شده‏اند. در پي اين حملات، عمليات‏هاي ترور از ماه آگوست كه 23 اسرائيلي در پي يك عمليات انتحاري كشته شدند، به خصوص در نوار غزه، افزايش يافته است.

در طول حمله به لبنان در سال 1982 ميلادي نيز گزارشات متعددي از تمرد خلبانان نيروي هوايي ارتش اسرائيل و بازگشت به فرودگاه‏ها بدون پرتاب موشك‏ها و بمب‏هاي هواپيماهاي خود موجود است.

در ژانويه سال 2002 ميلادي نيز يك گروه 50 نفري از نيروهاي ذخيره اسرائيل با امضاي نامه‏اي اعلام كردند كه ديگر حاضر به عمليات در مناطق اشغالي نيستند. اعضاي آن گروه شجاع 50 نفره امروز بيش از 500 نفر مي‏باشند.

در ماه‏هاي آوريل و مي سال 2002 دولت اسرائيل كوشيد با اجراي طرح سپر دفاعي كه منجر به اشغال مجدد نوار غزه گرديد، از شدت اعتراضات نيروهاي نظامي بكاهد. امروز خطر اجراي اعمال خشونت‏آميز و به حاشيه راندن خلبانان پيشگام در اين موضوع از سوي اسرائيل وجود دارد.

با تمام اين احوال، نامه خلبانان بارقه‏اي از اميد را در دل فلسطينيان زنده كرد. در شرايطي كه اسرائيل ناتوان مي‏نمود، استدلال اين نظاميان - كه بسياري از آنان در گذشته‏اي نه چندان دور اقدام به عمليات‏هاي خشونت‏آميز كرده بودند- را مي‏توان بدين‏گونه خلاصه كرد: «اين عمليات‏ها غيرقانوني و غيراخلاقي است... ادامه اشغال شديدا امنيت اسرائيل را به خطر خواهد انداخت».

***

در حالي كه اعتراض نظاميان را نمي‏توان زمينه‏اي براي ايجاد صلح دانست اما با اين حال براي آنها به خاطر شجاعت و صداقتشان ارزش قائلم.

هيچ زماني براي تغيير دير نيست. وضعيت خلبانان مرا به ياد داستان آلفرد وبل اداخت كه نامش به عنوان مخترع ديناميت ثبت شد. اما پس از آن مبتكر جايزه صلح نوبل گرديد.

نقطه عطف زندگي وي زماني بود كه «لودويگ» برادر بزرگ‏تر وي از دنيا رفت و يك روزنامه به اشتباه آگهي درگذشت «آلفرد» را چاپ كرد.

در اين آگهي از وي به عنوان مردي كه با قادر ساختن مردم به قتل يكديگر به طور نامحدود توانسته بود ثروتي برهم بزند، ياد شده بود.

از آن به بعد آلفرد نوبل تصميم گرفت كاري كند كه كشف بزرگ وي در خدمت اهداف انساني قرار گيرد. با ميليون‏ها دلاري كه وي از راه اين كشفش به دست آورده بود، پايه‏گذار اعطاي 5 جايزه در هر سال به برگزيدگان رشته‏هاي فيزيك،‌ شيمي، پزشكي، ادبيات و صلح گرديد. جايزه صلح نوبل هر ساله به «كسي كه بهترين خدمات را براي اشاعه برادري در بين ملل و تلاش براي استقرار صلح انجام دهد» اعطا مي‏شود.

همان‏طوري كه عمل خلبانان اسرائيلي از سوي رهبران اين رژيم تقبيح مي‏شود، آلفرد نوبل نيز توسط پادشاه سوئد تقبيح مي‏شد. اما خلبانان متمرد اسرائيلي نيز همانند نوبل، قهرماناني از نوع ديگر مي‏باشند. قهرماني لغتي است كه معمولا براي شجاعت‏هاي استثنايي و يا افسانه‏اي به كار مي‏رود و طرفداري از اينان عملي است كه هر ملتي در دفاع از قهرمانان خود انجام مي‏دهد.

به هر حال دنياي امروز ما به قهرماناني از نوع ديگر نيازمند است. نيازمند قهرمانان استثنايي از جنس نوبل، قهرماناني خلاق، واقع‏گرا و كساني كه با پايداري و استقامت خويش بر موانع بزرگ غلبه مي‏كنند و به اين ترتيب زندگي را براي ما امكان‏پذير مي‏سازند و ما را به سوي جهاني موافق و آزاد سوق مي‏دهند.

اسرائيل نيازمند قهرمانان بيشتري نظير اين 27 خلبان براي استقرار صلح است. قهرماناني كه طرفدار صلح و مخالف اشغال وحشيانه سرزمين فلسطين توسط آريل شارون نخست‏وزير اسرائيل هستند.

 سماج جابر

ترجمه : احسان تقدسي

ياس‏نو 16/10/82

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید