انجمن کلیمیان تهران
   

گفتگو با رجب طيب اردوغان, نخست وزير تركيه

   

 

 

نخست‏وزير غيرمسلمان‏هاي تركيه هم هستم.

* چه گروهي در پشت انفجار دو كنيسه در استانبول بود و آيا ايران و سوريه به شكلي به مبارزه با تروريسم در خاك تركيه كمك كردند؟

-    مي‏توانم بگويم كه اين معما تاحدودي به طور كامل حل شده است. هم ايران و هم سوريه به حل شدن اين موضوع كمك كردند. آنچه واضح و روشن است اين است كه اين حوادث از بيرون تركيه طراحي و سازماندهي شده بود. كساني را كه در ارتباط با اين حوادث دستگير كرده‏ايم به صراحت به اين مسئله اذعان كرده‏اند.

* آيا آنها اعضاي القاعده بودند؟ رجب طيب اردوغان-Ordoghan

-  سازمان آنها يك سازمان تروريستي مذهبي بود. آنها اظهار داشتند كه القاعده را به رسميت مي‏شناسند اما نگفتند كه خود از اعضاي القاعده هستند.

* چرا تركيه مورد هدف آنها قرار گرفت ؟

-  ما كشوري هستيم كه توانسته‏ايم اين نكته را به اثبات برسانيم كه فرهنگ اسلام و فرهنگ دموكراسي مي‏تواند به شكلي هماهنگ در كنار يكديگر وجود داشته باشد. حزب من هم مي‏خواهد يكبار و براي هميشه چنين همزيستي را به اثبات برساند.

* شما جماعت يهودي در كشور خود را بعد از بمب‏گذاري‏هاي اخير مورد حمايت قرار داديد. آيا اين به اين خاطر است كه شما رئيس‏جمهور منتخب مردم هستيد و نيازي نيست كه به روحانيون يا هيچ‏كس ديگري جواب پس دهيد؟

-  من نخست‏وزير تمام مسلمانان و غيرمسلمانان تركيه هستم. بعد از حمله‏اي كه به كنيسه‏ها صورت گرفت با خاخام يهودي‏ها ديدار كردم. من اولين نخست‏وزير تركيه بودم كه با خاخام‏ اعظم تركيه ملاقات مي‏كردم. براي من مهم نيست كه آنهايي كه مردند مسلمان بودند يا غيرمسلمان، آنها انسان بودند، من درد و رنج همگي آنها را بر دوش خود حس مي‏كنم و براي رفع آن مبارزه خواهم كرد.

( شرق 18/11/82) 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید