انجمن کلیمیان تهران
   

انجمن كليميان در نمايشگاه بين ‏المللي كتاب

   

 

ارديبهشت 83

انجمن كليميان تهران در هفدهمين نمايشگاه بين المللي كناب

هفدهمين نمايشگاه بين‏ المللي كتاب تهران از 14 الي 24 ارديبهشت 83 در محل نمايشگاه‏ هاي بين ‏المللي تهران برگزار شد.

انتشارات انجمن كليميان تهران نيز با برپايي غرفه‏ اي به معرفي و عرضه آثاري در حوزه فرهنگي و ديني يهود نمود.

ويژگي قابل توجه غرفه امسال، عرضه كتبي در حوزه يهود از روحانيون مسلمان حوزه علميه قم با همكاري مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب قم با عناوين «سيري در تلمود»، «يهوديت»، «كتاب مقدس» و «انتظار مسيحا در آيين يهود» بود.

از ميان كتب منتشره توسط انجمIran book fair-نمایشگاه کتابن كليميان از 2 كتاب تهيليم (مزامير داوود) و فرهنگ و بينش يهود (كتب درسي دوره دبيرستان) بيشترين استقبال صورت گرفت و 2 كتاب سيري در تلمود (حجت ‏الاسلام باقر طالبي دارابي) و يهوديت(حجت ‏الاسلام عبدالرحيم سليماني اردستاني) نيز بسيار مورد توجه محققان اين حوزه قرار گرفتند.

بسياري از مراجعين غرفه انجمن كليميان همانند سال‏هاي گذشته خواستار متن تورات و كتاب مقدس بودند كه همچنان با پاسخ منفي متصديان اين غرفه مواجه مي‏شدند.

اداره و پاسخگويي در غرفه انجمن امسال به طور عمده با همكاري جدي اعضاي سازمان دانشجويان يهود صورت گرفت كه علاوه بر ايجاد نظم و حضور مستمر در غرفه براي پاسخگويي، راهنمايي و عرضه كتب به مراجعين، ايشان را با فضاي فكري جامعه مسلمان و اقشار مختلف كشور نسبت به يهوديان و آيين يهود بيشتر آشنا ساخت.

تعدادي از اعضاي هيئت مديره انجمن، نهادهاي جامعه كليمي، موسسه گفتگوي اديان، مركز مطالعات و تحقيقات اديان و مذاهب قم، دانشجويان رشته اديان دانشگاه‏ها و جمعي از مؤلفان و محققان حوزه يهود از اين غرفه بازديد و با متصديان آن به گفتگو پرداختند.

مسئوليت غرفه را آرش آبائي و تصدي دائم آن را سامان كاهن برعهده داشت و پيگيري، برپايي و اداره آن بر عهده فرهاد افراميان، داليا دانيالي، گلناز يروشلمي، دانيال ذريماني، آنيتا كيكيان، نادر كي‏پور، سپيده كي‏پور، آيلين تشخيصي، پريسا حي، سارا حي، آرش گيلارديان، نغمه عربزاده، پگاه دانيالي، نازلي حله‏لويان و سالار كاهن بود.

تجديد چاپ «گنجينه ‏اي از تلمود» :
كتاب «گنجينه‏اي از تلمود» گزيده و خلاصه ‏اي از اصل كتاب است كه توسط دكتر ابراهام كهن تدوين و در سال 1350 براي بار اول به فارسي ترجمه و منتشر شد. از سال 1350 تاكنون نسخه‏اي از تلمود در ايران منتشر نشده اگر چه مقالات و نقد و بررسي‏هايي بر اين كتاب ديني انجام گرفت. از جمله مي‏توان به «نقد و نگرش بر تلمود» نوشته ظفرالاسلام خان ترجمه محمدرضا رحمتي از انتشارات مركز مطالعات و تحقيقات اسلامي حوزه علميه قم و مقاله «جوهره تلمود» نوشته باقر طالبي دارابي، در مجله «هفت آسمان» شماره 7 در سال 1379 اشاره كرد.

كتاب حاضر «گنجينه‏اي از تلمود»، نسخه افست از كتابي است كه در سال 1350 منتشر شد. «گنجينه‏اي از تلمود» داراي 12 فصل است كه هر فصل به يك موضوع ديني اختصاص يافته است:

فصل اول «يكتا خداي جهان‏آفرين» نام دارد كه به موضوعات و مفاهيم وجود خدا، وحدانيت، نداشتن جسم و ماده، ابديت، عدالت و رحمت، قدوسيت، كمال و ابوت مي‏پردازد.

فصل دوم «خدا و كائنات» نام دارد و به پيدايش عالم و انتظام آن، خارج بودن از جهان مادي و نفوذ مطلق در عالم، فرشتگان، اسرائيل و ساير ملل جهان اختصاص دارد.

فصل سوم، با عنوان «انسان»، احكام ديني مربوط به وجود انساني، روح، ايمان، دعا و نماز، غريزه، اختيار، گناه، توبه، كفاره، پاداش و كيفر را توضيح مي‏دهد.

فصل چهارم، با نام «وحي و الــهام به نــبوت»، تورات، تورات شفاهي،انجام دادن فرامين تورات.

فصل پنجم، «زندگي خانوادگي»، به احكام زن و همسر، ازدواج و طلاق، فرزند، تعليم و تربيت، وظايف فرزند در قبال والدين.

فصل ششم: «زندگي اجتماعي»، به احكام فرد و جامعه، كار و زحمت، كارفرما و كارگر و صلح و عدالت.

فصل هفتم: «زندگي اخلاقي»، به احـكام پيروي از خدا، تواضع و فروتني، خيرات و صدقه، درستكاري، عفو و بخشايش، اعتدال و ميانه و وظايف انسان در مقابل حيوانات.

فصل هشتم: «زندگي جسماني» به احكام توجه به بدن و قوانين بهداشتي، علم تغذيه، معالجه و درمان بيماري‏ها اختصاص دارد. كتاب «گنجينه‏اي از تلمود» تاليف دكتر ابراهام كهن و ترجمه امير فريدون گرگاني، از سوي انتشارات اساطير منتشر شده است. تطبيق اين كتاب با متون عربي توسط يهوشوع نتن الي انجام شده است.

«گنجينه ‏اي از تلمود» در قطع وزيري با 391 صفحه، با قيمت 8100 تومان در دسترس دين‏ پژوهان است.

منبع: شرق، 17 / 3 / 83 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید