انجمن کلیمیان تهران
   

مسئولیت بازماندگان مشاهیر

   

 

سیما مقتدر
مهر 1378

شاید کمتر کسی در حوزه علوم انسانی با نام زیگموند فروید و خدمات ارزنده وی به علم روانشناسی آشنایی نداشته باشد. وی که به پایه گزار علم روانکاوی شهرت دارد در سال 1856 در یکی از شهرهای آلمان به نام فرایبورگ در خانواده های یهودی الاصل پا به عرصه وجود نهاد . در سن چهار سالگی به وین رفت و در سال 1902 پس از سالها تلاش و فعالیت در علم روانکاوی به عنوان پروفسور در دانشگاه وین انتخاب شد. او در سال 1938 به لندن مهاجرت نمود و یکسال بعد بر اثر بیماری سرطان در آنجا دار فانی را وداع گفت.
مطالعه دقیق تر در زندگی نامه این نابغه علم فلسفه خبر از وجود استعدادی خدادای برای کسب علم و تحقیق می دهد که حتی در نسل های بعد به وضوح خود را نشان می دهد.
دختر فروید به نام "آنا" در سال 1895 در وین دیده به جهان گشود ، در مکتب پدرش تعلیم یافت و از روانکاوان به نام دوره خود شمرده میشود . فعالیت های وی تاثیر زیادی در حوزه علوم تربیتی و روانکاوی به صورت تئوری و علمی داشته است. وی با کمک موسسه درمانی و آموزشی "هامپستد" که توسط پدرش تاسیس یافته بود موفق به پایه گزاری مرکزی شد که در آن سه مبحث شامل روانکاوی عملی کودک، تحقیقات روانکاوی و آموزش روانکاوی کودکان همزمان در ارتباط با یکدیگر به کار گرفته می شود . وی موفق شد مجموعه آثار پدر خود را در سال 1972 طی مجموعه ای هجده جلدی به چاپ برساند. مجموعه آثار "آنا فروید" دو سال از فوتش یعنی در سال 1980 انتشار یافت.
یکی دیگر از نوادگان زیگنوند فروید خانم استر فروید است که به شغل نویسندگی اشتغال دارد. خانم استر به عنوان نوه فرزند فروید (نتیجه) مسئولیت سنگینی احساس می کند و با داشتن این نسبت خانوادگی شخصیت دیگری را در خود می بیند . او در رمان های خود اکثراً داستان هایی را به رشته تحریر در آورده است که بی شباهت با وضعیت خانوادگی شخصی وی در گذشته نیست. او سعی دارد با بهره گیری از این سبک ادبی عملاً گذشتگان خود را بیشتر بشناساند . او نه تنها در آثار خود به زندگی پدرانش اشاره نموده بلکه سعی دارد در آثار بعدی خود از شخصیت عمه بزرگ خود یا به عبارتی آنا فروید به عنوان روانکاو کودکان یاد نماید.
خانم استر فروید معتقد است زحمات و خلاقیت یک نویسنده محدود به آخرین اثر مکتوب وی نمی شود. بدین ترتیب سعی دارد وقت خود را در کنار انجام وظیفه مادری اش به درستی تنظیم نماید.همسر وی داوید موریس، بازیگر سینماست. وی در لندن سکونت دارد، شهری که هنوز در قسمتی از آن آثاری از وابستگی خانوادگی او با یکی از نوابغ علم فلسفه وجود دارد : ساختمان مسکونی بزرگی در محله ای به نام "مارس فیلدگاردن" نزدیکی جاده "فینچلی" که محل سکونت زیگموند فروید در سالهای تبعید او در لندن بوده است . در حال حاضر منزل فروید به عنوان ارثیه او و دخترش آنا به صورت یک موزه حفظ میشود. نسخ دستنویس ، کتب و مجموعه های آثار باستانی دکتر فروید و نیز تختی که بیماران او تحت مداوا قرار می گرفتند و کلیه وسایل دیگری که وی در زمان سکونت خود در شهر وین داشته به محل تبعید وی در انگلستان انتقال داده شده است.
اولین اثر استر فروید به نام "بسیار زشت" (Hideous Kinky) که در سال 1991 منتشر شد. دراین اثر نگارنده سعی نموده با بهره گیری از ذهنیات دوران کودکی اش، مسافرت خود را به همراه مادر و خواهرش به مراکش به رشته تحریر درآورد. این اثر پس از ترجمه به زبان آلمانی عنوان "مراکش" را به خود گرفت. از این کتاب فیلمی نیز ساخته شده است . استفاده از نکات و مسایل زندگی شخصی استر فروید در رمان دیگر او به نام "خاتمه بی نظیر" (Peerless Flats) و به ویژه سومین رمان وی به نام "گاگلو" (Gaglow) که آن هم نام محلی است درشرق آلمان متعلق به خانواده فروید محسوس است . استر فروید در اثر دیگری به نام "وحشی" (The Wild) که جدیداً ترجمه آن به زبان آلمانی منتشر شده است زندگی خواهر و برادر نوجوانی را در کنار والدین و دوستان خود شرح میدهد. قرار است همسر خانم استر از این کتاب نیز فیلمی بسازد.
اثر بعدی این نویسنده 38 ساله با بهره گیری از فن ترکیب گذشته و حال داستان خانوادگی دیگری را شرح خواهد داد.
مقالات مرتبط:
زیگموند فروید: روانشناس یهودی و بناینگذار "روانکاوی"
او فقط دختر فروید نبود 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید