انجمن کلیمیان تهران
   

نگاه تحسين برانگيز جمال شورجه

   

 

مهر 1384

آقای جمال شورجه كارگردان محترم سینما...! باور می‏كنیم...! چون ما هم یهودی هستیم.
از انصاف و لطف شما سپاسگزاریم.
                                                                         ***
جمال شورجه فیلم‏ساز باسابقه ایرانی كه بیشتر در زمینه ساخت فیلم‏هی دفاع مقدس شهرت و تجربه دارد اخیراً سریالی تلویزیونی به نام «پرده عشق» ساخته است كه در حال پخش در شبكه 2 سیمی جمهوری اسلامی ایران است، یادآور می‏شویم كه قبلا فیلم سینمایی نود دقیقه‏ی از همین سریال با همین نام «پرده عشق» در سینماهی تهران نمایش داده شده است.
در این فیلم «شخصیت منفی» یك دلال عتیقه‏فروش در انگلستان است كه بدون هیچ استدلالی یهودی معرفی شده است و ما در شماره 25 نشریه بینا به انتخاب این شخصیت در فیلم «پرده عشق» اعتراض نمودیم.
خوشبختانه آقی شورجه در لندن برای ساختن همین فیلم با یك خانواده ایرانی یهودی آشنا شده اند كه شید نگاه ایشان را تغییر داده باشد، ب این كه ایشان شخصیت مربوط را با صفت صهیونیستی توصیف نموده ‏اند ولی برداشت تماشاچیان فیلم مسلماً با توضیح آقی شورجه یكسان نخواهد بود.
با تشكر از انصاف و معرفت آقی شورجه، این توضیح یشان را از روزنامه سینمایی بانی فیلم مورخ یكشنبه 20 شهریور 1384 نقل می‏كنیم.
                                                                       ***

«شید بریتان باوركردنی نباشد یا كسانی كه با من آشنا هستند این حرف من بریشان ثقیل باشد». در هر دین و مسلك و دسته‏ی، هم آدم خوب داریم و هم بد در طول این كار با انسان‏هی شریفی آشنا شدم كه خانواده‏ی یهودی و ایرانی بودند ولُوكیشنی را در اختیارمان قرار دادند. با توجه به اهداف ضد صهیونیستی كه در فیلمنامه موجود بود، و آنان یرانیانی بودند كه دینشان یهودی بود از ما به گرمی استقبال كردند، از ما كه در آن جا به عنوان كله مشكی‏هی طالبان مسلك به ما نگاه می‏كردند، این خانواده به گرمی از ما استقبال كردند. این همكاری به قدری نزدیك بود كه در طول یكی، دو ساعت كه با آنان برخورد داشتیم، كلبه خانه‏ی بزرگ و مجلل را به ما دادند و خودشان شب را بیرون از خانه سپری كردند.
حتی برای نماز اتاقی را در اختیارمان گذاشتند كه پاك بود و گفتند «ما می‏دانیم كه شم برای عبادت به محلی پاك نیاز دارید. این اتاق‏ها پاك و مطابق با شریط محل عبادت شماست». خانواده‏ی یهودی كه هم به لحاظ ایرانی بودن به ما كمك كردند و هیچ ترسی را از بابت این همكاری به خود راه ندادند.
ترس از این كه مبادا در مظان اتهام قرار گیرند. در همین جا از آنان تشكر می‏كنم و به نوعی متنبه شدم كه زود از روی ظاهر انسان‏ها قضاوت نكنیم. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید