انجمن کلیمیان تهران
   

نگاهی به دو دهه فعالیت سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران

   

 

خانم پوراتیان
زمستان
 1389

جامعه بانوان یهودی ایران نزدیک به دو دهه است از وجود سازمانی بهره می‌برد که در امور فرهنگی، اجتماعی، هنری و ... گام های خوبی را برداشته و نمودار فعالیت های این سازمان همچنان سیر صعودی را می‌پیماید.
سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران از سال 1370 فعالیت خود را دوباره از سرگرفت؛ در حالی که آن سال‌ها راه‌اندازی چنین تشکیلات گسترده‌ای همچون سایر سازمان‌های یهودی در جامعه دور از نظر بود لیکن شرایط به گونه‌ای فراهم شد ت این سازمان با انگیزه‌ای نو در سایه اتکا به پشتکار مضاعف، شروعی دوباره را تجربه کند.
سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران را باید تداوم بخش فعالیت‌های سازمان بانوان یهود ایران دانست که از سازمان‌های با سابقه جامعه کلیمیان ایران به شمار می‌آید.
تلاش و پیگیری‌های سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران به نتیجه نشست و سرانجام در سال 1381 مجوزهای لازم از وزارت کشور اخذ شد تا ثبت قانونی این سازمان و برگزاری انتخابات هیأت مدیره آن انجام شود.
فرنگیس حسیدیم بانوی پرتلاشی که نیم قرن از عمر پُربرکت خود را در بیمارستان دکتر سپیر در راستای خدمت به ایرانیان سپری کرد و به جرأت می توان او را از بانوان مدیر، مدبر و کارآمد کلیمی ایران معرفی کرد، به عنوان رئیس هیات مدیره این سازمان انتخاب شد.
وی که عضو هیات مدیره انجمن کلیمیان ایران نیز می‌باشد امروز با تمام قوا و با بکار بستن تجارب گرانسنگ سال‌ها کار و فعالیت، در تلاش است تا پویایی سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران را تداوم بخشد و در این راستا نیز از توان و ظرفیت‌های موجود بانوان کلیمی بهره‌مند است.
هیئت مدیره سازمان بانوان در تلاش است تا با تدوین برنامه‌های کارشناسی، مدون و مطابق با نیازهای موجود، این سازمان را به عنوان نهادی که می‌تواند جایگاه خوبی برای بروز توانایی‌های بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران باشد، غنا بخشد.
فرنگیس حسیدیم، فریده پوراتیان، فلورا توکلی، فلورا اخوان، سارا کاهن، فروغ وحدت و فرزانه تهرانی اعضای هیئت مدیره کنونی سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران را تشکیل می‌دهند.
 

دو دهه فعالیت، دو دهه افتخار
دو دهه فعالیت سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران در شرایط موجود چشم‌گیر و قابل تحسین است.
حضور فعال فرنگیس حسیدیم رئیس هیئت مدیره این سازمان با همراهی سایر نمایندگان آن در سمینارها، کنفرانس‌ها و گردهمایی های داخل و خارج از کشور یکی از برنامه‌های این سازمان است که در معرفی این نهاد به جامعه داخل و خارج از کشور تاثیر به‌سزایی دارد.
برگزاری جلسات سخنرانی ، تشکیل کلاس‌ ها و کارگاه‌های مختلف علمی و آموزشی جهت افزایش سطح دانائی و توانائی بانوان هم‌کیش از دیگر برنامه‌های سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران طی دو دهه اخیر بوده است.
از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به احیاء دو مهدکودک یهودی (یلدا 1و یلدا 2)، رسیدگی مداوم و پیگیری امور آنها با همیاری مسوولان وقت انجمن کلیمیان تهران اشاره کرد، علاوه بر آن سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران نسبت به برگزاری جلسات متعدد سخنرانی، مشاوره توسط متخصصان و اساتید فن با خانواده‌های کودکان به‌ویژه مادران و نیز ارائه آموزش‌های لازم درباره مسئولیت‌های خطیر و سخت آنان در پرورش کودکان و آموزش های لازم در حوزه خانه و خانواده نیز گام‌های مثبتی برداشته است و برگزاری کلاس‌های مختلف در این زمینه را در کارنامه فعالیت خود دارد.
برگزاری جشن‌های مختلف در مناسبت‌ها ، برپایی گردهمایی‌ها و تورهای سیاحتی و زیارتی جهت پرکردن سازنده‌ی اوقات فراغت بانوان کلیمی ایران در فهرست سایر فعالیت‌های این سازمان قرار دارد.
تشکیل کلاس‌های کامپیوتر، بدن‌سازی، حرکات موزون، مهارت‌های زندگی و کلاس‌های بهداشت روانی به‌اندیشان، برپایی نمایشگاه‌های متعدد از کارهای هنری بانوان هم‌کیش از دیگر فعالیت‌های سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران است.
علاوه بر موارد یاد شده، سرپرستی بخش مددکاری بیمارستان دکتر سپیر جهت شناسایی و کمک به بیماران کم‌بضاعت به عنوان یکی از فعالیت‌های شاخص سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران است که جای بسی تحسین دارد.
نیاز و علاقه بانوان یهودی ساکن در (شرق تهران) به شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، جلسات سخنرانی، گردهمایی‌های مذهبی و تفریحات دسته‌جمعی، سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران را برآن داشت تا با همت و همیاری گروهی از بانوان علاقمند و فعال، شاخه‌ای ازسازمان بانوان را در محل مجموعه باغ‌ صبا راه اندازی کند، این شاخه سازمان هم اکنون با اقتدار و تلاش در راستای انجام فعالیت‌های خود گام برمی‌دارد.
نگاه به افق‌های روشن
در حال حاضر، سازمان بانوان و دوشیزگان کلیمی ایران با کوله‌باری از تجربه، بهره‌مندی از حضور بانوان فعال، کارآمد و دانا عزم آن دارد تا با اتکاء به قدرت لایزال الهی، در سایه تلاش و خردمندی به راه خویش ادامه دهد و دستاوردهای خوبی ر برای بانوان کلیمی ایران داشته باشد، این سازمان به افق‌های روشن دور می‌نگرد و نیک می‌داند با بهره‌گیری از دانش اندیشمندان و متخصصان امور اجتماعی و نیز بکارگیری تجربه‌های گرانسنگ فعالان حقوق زنان و عالمان دین و مهم‌تر از همه برخورداری از حمایت‌های همه جانبه هم‌کیشان خویش، می‌تواند پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری با پشت سر نهادن همه تنگ نظری‌ها و محدود نگری‌ها، طی کند. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید