انجمن کلیمیان تهران
   

جهان علیه خشونت و افراطی‌گری

   

 

نوشته: دکتر فرزین فرنوشی
آبان 9
3

جهان علیه خشونت و افراطی‌گری
World Against Violence and Extremism
العالم ضد العنف و التطرف
 

بشریت از همان ابتدای خلقت و آفرینش با بروز وقایعی ناخوشایند، طعم تلخ خشونت و افراطی‌گری را چشیده و همواره این اعمال با ایجاد حس انزجار و تنفر در عامه مردم مواجه بوده است، قابیل (قیین) برادرش را با خشونت به قتل رساند و این قتل بدون هیچ توجیه عاقلانه و تنها به خاطر حس حسادت و عدم پذیرش حکم خداوند صورت گرفت ….
به همین صورت این مشکل ادامه یافت تا جایی که با بروز جنگ‌های جهانی به اوج خود رسید و بعد از آن هم انواع وقایع تروریستی و جنگ‌های کوچک و بزرگ و غیره و غیره همواره زشتی این عمل را به رخ همه کشیده است.
تعریف:
در مواجهه با افراطی‌گری و خشونت در قدم ابتدایی می‌باید تعریفی مشخص برای این پدیده ارائه داد چرا که در صورت عدم وجود تعریفی روشن، چه بسا به نحوی دچار تفریط و یا از طرف دیگر دچار تبعیض (تأیید انواع دیگری از خشونت) شویم و خود باعث بروز نوع دیگری از خشونت باشیم.
اصول ادیان توحیدی که شالوده بسیاری از قوانین جهانی را نیز تشکیل می دهند بر مبنای اخلاق صحیح و رابطه ی پسندیده بین همه انسان ها می باشند و هیچ دین توحیدی، بی اخلاقی، ظلم و خشونت را نسبت به دیگران روا نمی داند. و هر کدام به نحوی پیام آور صلح و آرامش می باشند. با تاکید بر این اصول، قانون و اصول پذیرفته شده جهانی در این میان، یکی از مراجع مشاوره و تعیین این امر هستند و البته اصول و آموزه‌های پیامبران و انبیاء هر دین و مسلکی برای پیروان آن محترم و رعایت آن واجب است و از آن جا که همه بندگان خدا هستند این پذیرش حکومت الهی می‌باید منجر به افزایش صلح و صفا در بین نوع بشر گردد و این گونه است که می‌توان از هرگونه حرکت سلیقه‌ای در این زمینه جلوگیری کرد درست به مانند حرکت اتومبیل‌ها در یک آزادراه که تابع سرعت حداقل و حداکثری می‌باشد و تخلف راننده واضح و آشکار شده و هیچ راننده‌ای حق حرکت سلیقه‌ای در این مسیر را ندارد.
ایجاد صلح حرکت زمان بر:
ذکر این نکته واجب است که همیشه و همواره هرگونه آبادی و آبادانی زمان‌بر و مشکل و تخصصی می‌باشد در صورتی که بروز خرابی این گونه نیست چند کارگر بی‌سواد به راحتی می‌توانند در عرض چند روز یک عمارت زیبا و چشم‌نواز را خراب کنند گرچه برای آبادی آن چندین مهندس و مشاور و … مدت‌های زیادی تلاش کرده باشند.
ارزش صلح و آرامش جهانی به حدی است که وقوع این امر یکی از بشارت‌های حضور منجی عالم بشریت «ماشیح» می‌باشد.
در کشورهای مختلف، تدریس علوم و فنون مختلف در دانشگاه‌ها در راه ایجاد آسایش و آرامش در جامعه صورت می‌گیرد.
ساخت تونل، پل‌سازی، بازرگانی، اقتصاد، برق، نساجی، صنایع غذایی و … اما به نظر می‌رسد جایگاه واقعی «صلح و سازگاری» مابین سیاست و قانون سردرگم مانده است و از طرف دیگر نگاه مدبرانه و عاقلانه به این نیاز بشر کاملاً ضروری می‌باشد. «ایجاد صلح پایدار» ، «موانع ایجاد صلح»، «تهدید صلح» و موارد متنوع دیگری در این زمینه می‌باید مورد توجه جوامع دانشگاهی و متفکرین و قشر تحصیلکرده قرار گیرد و حتی ایجاد رشتۀ دانشگاهی مرتبط و یا کرسی علمی، در این زمینه اقدامی سنجیده به نظر می‌رسد.
مکانیسم ایجاد صلح در یهودیت:
در متن نماز صبحگاهی یهودیان از قول انبیاء یهود و علمای تلمود در توضیح نحوه و طریقۀ ایجاد صلح و صفا در جامعه مطلبی ذکر می‌شود. طبق این آموزه ها یکی از اولین نیازها در این جهت، تلاش دانشمندان دینی قانون‌گرا می‌باشد
( תָּנָה דְבֵי אֵלִיָּהוּ … כָּל-הַשּׁוֹנֶה הֲלָכוֹת … תַּלְמִידֵי חֲכָמִים מַרְבִּים שָׁלוֹם בָּעוֹלָם …) به عبارتی با افزایش دادن سطح دانش عمومی توسط این اشخاص (که البته خود از عاملین و آمرین قانون و شریعت هستند) می‌توان به مرور زمان شاهد افزایش مفهوم دوستی و محبت در بین افراد جامعه و به دنبال آن، صلح و صفا باشیم، با داشتن جوامع خشن و یا قانون‌گریز و معرفت‌گریز نمی توان از آنها شراکت در پایه‌گذاری صلح جهانی را توقع داشت. سیاستمداران و یا گروه‌های سیاسی جهانی نیز با افزایش معرفت عمومی و خواست جوامع، خواسته یا ناخواسته اهداف خود را در این چارچوب قرار خواهند داد
از خدای بزرگ درخواست می‌کنیم که با نهایت لطف و کرم و دانش بی‌حد خود همه افراد بشر را در این زمینه به سوی مقصد آفرینش که همان ظهور جلال و جلوه الهی و بندگی و عبادت خالصانۀ همه بشر می‌باشد سوق داده و رهنمون گردد.
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید