انجمن کلیمیان تهران
   

شادی و شاد بودن از دیدگاه تورات،کتب مقدس یهود، دانشمندان و روان‌شناس‌ها

   

 

آبان 1395
رحمن دلرحیم
مدرس زبان عبری
 

 

خد.اوند را با شادی عبادت کنید و به حضور او با ترنم بیائید (مزامیر حضرت داوود 2/100)
اهمیت شادی در یهودیتتلمود: کسانی که خود را از خوشی‌های مشروع زندگی محروم می‌کنند سزاوار سرزنش می‌داند.
دانشمندان یهود بر این اعتقادند که خداوند می‌خواهد بندگانش شاد و شادمان باشند و از این رو دوری جستن از خوشی‌های جسمانی و رفاه و لذت مادی را گناه عمدی دانسته‌اند.
احساس این واقعیت که انسان در حضور خداوند به سر می‌برد، خود یک منبع روشنایی و نشاط و سرور است. در حضور ذات مقدس متبارک الهی حزن و اندوه وجود ندارد.
در کتاب اول تواریخ ایام فصل 16 آیه 27 آمده : «قدرت و شادمانی در مکان خداوند است.» شخینا (حضور یا جلال الهی) در مکانی که شادی از حاصل انجام یک فریضه دینی حکم‌فرما باشد آشکار می‌گردد. (پساحیم 117 الف) ضمناً در سراسر تعلیمات دانشمندان یهود درباره حفظ روش و اعتدال بخردانه توصیه شده است و افراط چه زهد و ریاضت‌کشی و چه در خوش‌گذرانی و عیش و عشرت، به عنوان عملی زیان‌آور منع شده است.
دانشمندان یهود از این حقیقت (علم روان‌شناسی) آگاه بودند که حالت روحی انسان بر حالت جسمی او اثر دارد و شخص باید همواره درصدد آن باشد که برای خود حالت روانی شادی آورد. در آموزه‌های دینی یهود آمده است که غم و اندوه مانعی است در ارتباط با خداوند و در مقابل، شادی و وجد بهترین حالت برای نزدیک شدن به خدا است همچنان که حضرت داوود (ع)] در کتاب خود (مزامیر فصل 2/100) می‌فرماید «خداوند را با شادی عبادت نمایید و با ترنم به درگاه او وارد شوید». پس وجد و سرور راهی نزدیک‌تر برای ارتباط با خدا خالق خود می‌باشد.

فلاسفه و دانشمندان یهود : می‌گویند انجام دادن اوامر الهی با شادی نشانه کامل بودن قلب انسان بر خداوند است. شادی قلب انسان را برای حل مشکل و آموختن کتب آسمانی و محبت بین مردم باز و گسترده می‌کند . هر قدر که شادی انسان زیادتر باشد قدرت فهم انسان زیادتر می‌شود. غذا و جشن، عمر انسان را زیاد می‌کند. دادن صدقه از صمیم قلب انسان را شاد می‌کند . شاد بودن در انجام فرایض دینی پناهگاهی در مقابل بدی‌ها برای انسان می‌باشد.
فردی که همیشه شاد است در کارهایش موفق‌تر است.
نیت و تمرکز کامل در عبادت و نماز انسان را شاد می‌کند. سرود و آهنگ‌های شادکننده بر انسان تأثیر مثبت گذاشته و باعث شادی انسان می‌شود. توکل به خدا باعث شادی می‌گردد. نذر کردن و انجام دادن آن شادی می‌آورد. شاد بودن نشانه این است که خداوند او را براخا (دعا) کرده است. اگر با شادی فرامین الهی را انجام دهیم خداوند ما را زیر سایۀ خود قرار می‌دهد و از غم‌ها ما را نگهداری می‌کند.
روانکاوان عقیده دارند شاد بودن به سلامتی کمک می‌کند. آدم خوش مشرب و شاد کمتر مریض می‌شود. رسالات پزشکی علت‌العمل اکثر بیماری‌ها را اعصاب می‌دانند، شاد بودن مُسَکِن و مُفَرَح اعصاب است و ضایعات فکر را قلع و قمع می‌کند.
حال چند مثال از کتب تنخ : (کتاب‌های تورات مقدس، پیغمبران، و نوشتجات مقدس):
کتاب تثنیه (دواریم) فصل 26 آیه 11 : از تمام نعمت‌هایی که خدایت به تو و خانواده‌ات بخشیده است شادی کن.
کتاب تثنیه فصل 27 آیه 7 : ذبایح سلامتی ذبح کرده و در آنجا بخور و به حضور خدایت شادی کن.
کتاب تثنیه فصل 28 آیه 47 : از این جهت که خدا خالقت را به شادمانی و دل‌خوشی برای فراوانی همه چیز، عبادت ننمودی تو را به دست دشمن می‌سپارم.
کتاب خروج (شموت) فصل 15 آیه 20 : حضرت مریم پیغمبر (خواهر حضرت موسی علیه‌السلام) دف را به دست گرفت همه زنان به دنبال او دف‌ها گرفته رقص‌کنان بیرون آمدند، پس مریم در جواب آنها گفت: خداوند را بسرایید زیرا با جلال و مظفر شده است و سوارش (فرعونیان) را به دریا انداخت.
کتاب لاویان (وییقرا) فصل 23 آیه 40 : در روز اول (عید سایبان‌ها) میوه درخت مرکبات (اِتُرک)، شاخه‌ی درخت خرما (لولاو) و شاخه درخت مورد (هَدَش) و بیدهای کنار نهر (عراوا) برای خودتان بگیرید در حضور خدایتان هفت روز شادی کنید.
ذکریا پیغمبر :
فصل 14 آیه 16 : روزی می‌شود که تمام ملت‌ها به اورشلیم می‌آیند، هر سال به زیارت خواهند آمد و به حضور خداوند سلطان لشکریان سجده و عبادت نمایند و عید سایبان‌ها را جشن بگیرند .
یشعیا پیغمبر :
فصل 12 آیه 3 و 6 : با شادمانی از چشمه‌های نجات آب خواهید کشید. ای ساکن صیون (اورشلیم) چون که خدای مقدس ییسرائیل در میان تو بزرگوار است شادی کن و ترنم نما.
کتاب صفـنیا :
فصل 3 آیه 14 : ای جماعت صیون (اورشلیم) ترنم نما ای اسرائیل آواز شادمانی بده جماعت اورشلیم که به تمامی دل شادمان شود وجد نما.
فصل 3 آیه 17 : خدای خالقت در میان تو قدیر است و نجات خواهد، او بر تو شادی بسیار خواهند نمود و در محبت خود آرامی خواهد یافت و با سرودها بر تو شادی خواهد نمود.
کتاب تواریخ ایام :
(دیوری هیامیم) فصل 16 آیه 9 و 10 : او را (خداوند) بسرایید برای او تسبیح بخوانید و در تمام کارهای عجیب او تفکر نمایید. فخر کنید در نام مقدسش دل طالبان خداوند شادمان باشد .
مزامیر حضرت داوود (تهیلیم) :
فصل 9 آیه 3 : در تو شادی و وجد خواهم نمود، نام تو را از متعال خواهم سرائید.
فصل 5 آیه 12 : همه کسانی که به تو توکل می‌کنند شادی خواهند کرد.
فصل 16 آیه 9 : از این رو دلم شادی می‌کند و جلالم به وجد می‌آید.
فصل 19 آیه 9 : فرائض خداوند راست است و دل را شاد می‌کند.
فصل 33 آیه 1 : ای مؤمنین در خداوند شادی کنید.
فصل 40 آیه 17 : تمام طالبان تو در تو وجد و شادی نمایند.
فصل 47 آیه 2 : ای تمام ملت‌ها دستک بزنید نزد خدا به آواز شادی، بانک برآورید.
فصل 48 آیه 12 : کوه صیون شادی می‌کند دختران یهودا به وجد می‌آیند به سبب داوری‌های تو.
فصل 66 آیه 1 : ای تمامی مردم روی زمین برای خداوند بانگ شادی بزنید.
فصل 67 آیه 5 : اُمت‌ها شادی و ترنم خواهند نمود. زیرا ملت‌های جهان را هدایت خواهی کرد.
فصل 95 آبه 1 و 2 : بیایید خداوند را بسراییم و صخره نجات خود را آواز شادمانی دهیم، حضور او را با حمد استقبال کنیم و با مزامیر او را آواز شادمانی دهیم.
فصل 97 آیه 12 : ای عادلان در خداوند شادمان باشید و ذکر قدوسیت او را حمد بگویید.
فصل 98 آیه 5 : خداوند را با ربط بسرائید با ربط و با آواز نغمات.
فصل 100 آیات 1 و 2 : ای تمام روی زمین، خداوند را آواز شادمانی سر دهید. خداوند را با شادی عبادت نمایید و به حضور او با ترنم بیایید.
فصل 118 آیه 24 : این است روزی که خداوند معین کرده است که در آن وجد و شادی خواهیم نمود.
فصل 119 آیه 162 : پروردگارا من در کلام تو شادمان هستم مثل کسی که غنیمت وافر پیدا نموده باشد.
فصل 133 آیه 1 : اینک چه خوش و چه دل‌پسند است که برادران به یکدلی با هم ساکن شوند.
فصل 149 آیه 2 و 3 : ملت ایسرائل در آفریننده خود شادی کند و پسران صیون در پادشاه (خدا) خوش وجد نمایند نام او را (خدا) با دف و رقص تسبیح بخوانید او را با بربط و عود تسبیح بخوانید.
کتاب امثال سلیمان (میشلی) فصل 3 آیه 17 :
راه‌های تورات راه‌های شادمانی است و همه جاده‌هایش صلح و سلامتی است.
فصل 15 آیه 13 : دل شادمان چهره را زینت می‌دهد اما دل غمگیم روح را منکسر می‌کند.
کتاب جامعه حضرت سلیمان (فُهِلِت) فصل 3 آیه 12 :
پس فهمیدم برای ایشان چیزی بهتر از این نیست که شادی کند و در زندگی خویش مشغول باشند.
فصل 3 آیه 22 : لذا فهمیدم که برای انسان چیزی بهتر از این نیست که از اعمال خود شاد باشد چون نصیبش همین است.
فصل 5 آیه 19 : و نیز هر انسانی که خداوند دولت و اموال به او ببخشد او را قوت عطا فرماید که از آن بخورد و نصیب خود را برداشته و از رنج خوشحال باشد این هدیه الهی است.
فصل 8 آیه 15 : آن گاه شادی را مدح کردم زیرا برای انسان زیر این آسمان چیزی بهتر از این نیست که بخورد و بنوشد و شادی نماید.
فصل 11 آیه 9 : ای جوان در وقت جوانیت شادمان باش و در روز جوانیت دلت تو را خوش سازد و در راه‌های قلبت و بر وفق دید چشمانت سلوک کن لیکن بدان (چنان که گناهی از تو سر بزند) خداوند تو را به محاکمه خواهد آورد.

تلمود : مطالب تورات مقدس کسب نمی‌شود مگر با قلب مالامال از شادی .
 

 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید