انجمن کلیمیان تهران
   

در فقدان یک فعال دلسوز اجتماعی

   

 

مهندس آرش آبائی
محقق و مدرس در حوزه یهودیت

بهار 1396


کسی در محنت و اندوه و تیمار نماند جاودان ای مرد هشیار
نماند نیز در شادی و دولت زمانه دارد این آیین و خصلت

(شاهین تورا)
صبح پنجشنبه 7 بهمن 95 خبر ناگوار درگذشت مهندس پیام لاله زاری جامعه‌ی کلیمیان شیراز و بسیاری از فعالان حوزه‌ی فرهنگ و اجتماع کلیمیان ایران را در بهت و تاثر فرو برد.
پیام  لاله زاری شیرازی فداکار مسئول لاله‌زاری از اعضای موثر سازمان دانشجویان شیراز، متولد سال 1351 و دانش‌آموخته‌ی رشته گیاه‌پزشکی با رتبه‌ی ممتاز در سال 74 از دانشگاه شیراز بود.
وی بیش از دو دهه فعالیت اجتماعی و فرهنگی را در جامعه کلیمیان شیراز در کارنامه‌ی خود داشت.
گزیده‌ای از فعالیت‌های وی به این شرح است:
• همکاری در تدوین اساسنامه انجمن کلیمیان شیراز
• عضویت در هیات رئیسه‌ی مجمع عمومی و برگزاری انتخابات ادوار متعدد انجمن کلیمیان شیراز
• عضویت در شورای فرهنگی انجمن کلیمیان شیراز
• برگــزاری کارگاه‌های متعدد آموزشی بــا محتوای اجتماعی و مذهبی در همایش‌های جوانان کلیمی در شیراز، اصفهان و تهران
• تدوین تاریخ شفاهی یهودیان شیراز با انجام مصاحبه با پیش‌کسوتان و فعالان اجتماعی
• ارائه‌ی ده‌ها مقاله در هفته نامه مذهبی «شبات شالوم»
• مدیریت و تدوین مقالاتی متعدد در نشریه «اَهَوا» (ارگان سازمان دانشجویان یهود شیراز) از سال 1381 تا آخرین شماره آن در سال 95
• نویسندگی و کارگردانی چندین تاتر در شیراز و تهران با عناوین: مکالمه دختر یهودی ایرانی، عشق ابراهیم، حدیث ماندگاری، موسی، ده فرمان و خروج از مصر(بر اساس اشعار شاهین تورا)
لاله‌زاری به کتاب «شاهین تورا» که مجموعه‌ی منظوم حکایات تورات است بسیار عشق می‌ورزید و با راه اندازی یک کانال تلگرامی ویژه، سعی در ترویج، بازخوانی و احیای مضامین آن را داشت. او به عنوان یک عضو قدیمی و البته ثابت سازمان دانشجویان شیراز، گروه ویژه‌ای برای اعضای قدیمی ایجاد و برای سپاس از تلاش‌های آنها بسیار تلاش می‌کرد. همچنین وی در بسیاری از همایش‌ها و محافل با حضور مسئولین کشوری، نقش نمایندگی فرهنگی جامعه کلیمیان شیراز را ایفا می‌کرد. او در جریان سفر هیات دولت به شیراز در تاریخ 9 اردیبهشت 94 به نمایندگی از جوامع زرتشتیان، ارامنه و کلیمیان شیراز در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سخنرانی پرداخت و در آن، خواسته‌های اجتماعی و فرهنگی اقلیت‌های دینی مقیم شیراز را طرح نمود و در بخشی از سخنان خود چنین گفت:
«در شیراز، کوچه ای است به نام نوبهار، در گوشه ای از این کوچه می توان صدای اذان را شنید، در آن سوترش صدای سرودهای عبری کلیمیان به گوش می‌رسد ، چند قدم آن طرف‌تر ناقوس کلیسا به صدا در می‌آید و در گوشه‌ای دیگر موبدی در حال نمازگزاردن در آتشکده است. کاش از این موقعیت به بهترین شیوه استفاده شود و این کوچه و خیابان های اطراف به گذرگاه ادیان تبدیل شود. اگر این گونه شود قطعا همزیستی ادیان در شیراز عمق بیشتری خواهد یافت و دنیا شیراز و ایران را به عنوان یکی از بهترین شهرها و کشورها برای همزیستی خواهد شناخت». چندی پس از این سخنرانی بود که کوچه نوبهار شیراز سنگفرش و «کوچه‌ی ادیان» نامگذاری شد.
این فـعال اجتماعی همچنین طی نامه‌ای به رهبــــر انقلاب، درباره برخی از اماکن مذهبی و فرهنگی یهودیان شیراز که بخاطر مشکلاتی در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام ) ره ( قرار گرفته بود، تقاضای رفع سوء تفاهم کرد که متعاقب آن نامه، مالکیت کنیسه‌ی ربیع زاده به جامعه کلیمیان شیراز بازگردانده شد.
لاله‌زاری در یکی از آخرین جلسات عمومی سازمان دانشجویان یهود شیراز در تاریخ شنبه 15 آبان تحت عنوان اسراف و تجمل گرایی و تاثیر فرهنگ سازی و قانون گذاری بر جلوگیری از آن، پس از ارائه‌ی تعریفی از فرهنگ سازی، گفت: «... ما برای فرهنگ سازی نیاز به الگو داریم و وقتی بعضی از قانون گذاران چه روحانیت و چه اعضای انجمن به قوانین وضع شده اعتقادی نداشته باشند از دیگر افراد جامعه نیز نباید انتظار داشت». وی از تاثیر بعضی از رفتارهای ما مثل برگزاری اشرافی عروسی‌ها که جنبه‌ی اجتماعی پيدا می‌کند و الگوی دیگران نیز قرار می‌گیرد، سخن گفت و از بر هم خوردن توازن میان توانایی های یک جوان و سطح توقع از او ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت برای نهادینه کردن یک فرهنگ باید تلاش زیادی انجام شود و در این راه به کمک سازمان دانشجویان، خانه‌ی جوانان، روحانیت و انجمن نیاز است. او معتقد بود این گونه قانون‌گذاری ها زمانی جوابگوست که مردم را آگاه کنیم که ساده برگزار کردن جشن‌ها چه مزیت‌هایی دارد که در این راه درشانيم (سخنرانان مذهبی) محترم با در اختيار داشتن تریبون شـب‌های شبات تاثیر به‌سزایی دارند.
***
جامعه کلیمیان در پی درگذشت پیام لاله زاری سوگوار گشت و مراسم متعددی در بزرگداشت او برگزار شد.
در شیراز روز سه شنبه 12 بهمن مراسمی باشکوه و با حضور جمعیت کثیری از کلیمیان و مسلمان شیراز در کنیسه ربیع زاده برگزار شد. از جامعه تهران و اصفهان نیز شخصیت‌هایی در مراسم حضور یافتند. رئیس انجمن کلیمیان تهران، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و مسئول اداره اقلیت‌های دینی وزارت ارشاد در شیراز از جمله چهره‌های حاضر در این مراسم بودند. در اصفهان نیز روز چهارشنبه 13 بهمن مراسمی در كنيسای كتر داويد با حضور جمعی از مسئولین جامعه برقرار بود و بیژن خاکشور و لئا دانیالی سخنرانی نموده و بخش‌هایی از مراسم یادبود لاله زاری در کنیسای ربیع زاده شیراز پخش و کلیپی از برنامه‌ها و افتخارات آن مرحوم به نمایش درآمد.
در تهران مراسم بزرگداشت پیام لاله زاری پنجشنبه ۱۴ بهمن در سازمان دانشجویان یهود تهران برگزار شد. سخنرانان به ذکر ابعاد شخصیت و فعالیت‌های آن مرحوم پرداختند و تصاویری از خدمات وی به نمایش درآمد، ضمن آن که سی دی و بولتنی نیز از طرف سازمان دانشجویان شیراز در همین موضوع در میان حضار پخش شد. دکتر نغمه عربزاده، هارون یشایایی، دکتر مره صدق، حاخام دکتر یونس حمامی لاله زار، آرش آبائی، شهاب شهامی فر، امید ماخانی، کاوه دانیالی، کامران دانیالی، بهادر میکائیل و ادموند معلمی در این مراسم سخنرانی کردند و در پایان پرهام یاشارئل نیز مراسم عرویت را اجرا نمود. 
منابع:
1- «حدیث ماندگار»: بولتن ویژه یادبود پیام لاله زاری- سازمان دانشجویان یهود شیراز
2- کانال‌های تلگرامی انجمن کلیمیان اصفهان و سازمان دانشجویان یهود شیراز

 

 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید