انجمن کلیمیان تهران
   

شایعه پراکنی و کوچک نمایی عملکرد مسئولان

   

 

دکتر همایون سامه‌یح
رئیس انجمن کلیمیان تهران
تابستان 1396

دکتر همايون ساميحمتأسفانه یکی از معضلاتی که کشورمان با آن دست به گریبان شده است، روش‌های غیرمنصفانه‌ای است که اغلب گروه‌های سیاسی و در پی آن گروه‌های اقتصادی و اجتماعی در پیش گرفته‌اند، که توسط آن رقیب را از میدان به در کرده و خود بتوانند به نحوی امور را به دست بگیرند. این روش‌ها ساده‌ترین و کم‌زحمت‌ترین و در عین حال مخرب‌ترین راه برای پیشبرد اهداف است. چرا که هدف نه تعالی جامعه بلکه به دست آوردن قدرت بوده، بدون آن که بدانند در آخر چه بر سر جامعه می‌آید و آیندۀ جامعه به کجا خواهد رسید.
در رفتار این گروه‌ها، شعار «هدف وسیله را توجیه می‌کند» کاملاً مشهود است. چرا که بدون در نظر گرفتن سرانجام کار، تن به هر عمل غیراخلاقی و حتی انتحاری می‌دهند تا رقیب به زانو درآمده و در نهایت تسلیم شود و غافل از این که چنین افرادی حتی اگر بر مسند امور قرار گیرند، قدرت اجرایی و کارآمدی لازم را ندارند، چرا که ویژگی رفتاری آنان تخریب‌گری است.
در زمان حال ایجاد شایعه و شایعه‌پراکنی بسیار ساده شده و وجود فضای مجازی این عمل را بسیار سهل و آسان کرده است. گروه‌هایی در مورد تعدادی از بانک‌ها شایعاتی را بر سر زبان‌ها انداختند، که فلان بانک و مجموعه در حال ورشکستگی است و سپس مردم را ترغیب به خالی کردن حساب‌های خود نمودند، در حالی که ممکن بود قضیه همین شایعه ساده منجر به ورشکستگی بانک شود.
یکی دیگر از راه‌های ضربه زدن به حریف کوچک‌نمایی عملکرد او و حتی بهترین روش به نوعی هدف قرار دادن فعالیت‌هایی است که حریف بسیار در آن موفق بوده و به نوعی نقطه قوت عملکرد و افتخار خود و گروه همفکرانش است. لذا افراد مذکور بر این امر واقفند که با تراشیدن بهانه‌های واهی سعی در تخریب و تحقیر عملکرد وی می‌شوند.
انتقاد، امری ضروری است ولی نه تخریب، چرا که یکی از اهداف این جریان عیب‌جویی نابجا و نابه‌حق که بکارگیری هر روش نادرستی صورت می‌پذیرد. دلسردی در مسئولان و نتیجه آن کنار کشیدن آنان در فضای رقابت است، افراد از عواقب کار آگاه نیستند (یا نمی‌خواهند باشند).
ایجاد دلسردی در مسئولان موجب بروز دلسردی در فضای جامعه و نهایتاً رکود تمام زیرمجموعه‌ها خواهد شد و ممکن است برطرف کردن این رکود چندین سال به درازا بکشد.
از زاویه‌ای دیگر روش غیرمنصفانه دیگر سنگ‌اندازی و به عبارتی دیگر روش چوب لای چرخ گذاشتن در کارها و فعالیت‌های مسئولین در امور سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است و در این روش با اشکال‌تراشی‌های نابه جا و بزرگ‌نمایی مسائل کم اهمیت در روند پیشرفت کار موانع بسیاری ایجاد می‌کنند که این امر موجب هدر رفتن درصد بالایی از انرژی مجری برای گذشتن آنها از سدهای ایجاد شده می‌گردد.
هدف تمامی این اعمال، ایجاد دلسردی مسئولان در پیمودن راه است و در نهایت کناره‌گیری آنان. ولی آن چه باید در نظر گرفت این است که مظلوم‌نمایی و تخریب دیگران هر چند با شعارهای زیبا در برابر آگاهی و دقت نظر مردم بی‌اثر می‌شود . متأسفانه جامعه ما نیز از چنین گزندی مصون نمانده است ولی آیا باید دلسرد شد؟ خیر چرا که در طول تاریخ پر فراز و نشیب معاصر یهود در ایران همیشه افرادی با به کارگیری روش‌های تخریب، سعی در رسیدن به پست و مقام و یا کسب قدرت بوده‌اند، ولی همواره جامعه یهود ایران نشان داده است که از مسئولین اجتماعی توانمند و فعال و مسئولیت‌پذیر واقعی خود حمایت کرده و پشتیبان آنها می‌باشد.
 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید