انجمن کلیمیان تهران
   

گزارش یک ابتکار

   

 

دوریتا معلمی - لیورا سعید
پاییز 96

 

«مهارت‌های زندگی» توانایی انجام رفتار سازگارانه و مثبت به گونه‌ای است که فرد بتواند با چالش‌ها و ضروریات زندگی روزمره خود کنار بیاید. فرد با آموختن و یادگیری این مهارت‌ها، علاوه بر رسیدن به آرامش و تعادل در زندگی فردی و اجتماعی، به ایفای نقش درست در زندگی خود می‌پردازد. «مهارت‌های زناشویی/ زندگی مشترک» نیز از جمله توانمندی‌هایی است که موجب می‌شود تا افراد در رویارویی با چالش‌ها و مسایل زندگی زناشویی رفتارهای سازگارانه و کارآمدتری داشته و در تعامل با یکدیگر صمیمیت و عشق و شادی بیشتری را تجربه نموده و از یک رابطه عمیق و پایدار بهره‌مند گردند.
از آنجایی که یکی از مسایل جامعه ما نیز به مسایل بین زوجین مربوط می‌شود و از آنجا که حل این مسایل موجب برقراری آرامش و شادی بیشتر در خانواده و به تبع آن رشد و پرورش فرزندان در محیطی سالم‌تر می‌گردد، لذا بر آن شدیم تا با کمک و همکاری سازمان بانوان کلیمی کلاس‌هایی تحت عنوان «آموزش مهارت‌های زندگی مشترک» برگزار نماییم (روند شکل‌گیری
کلاس‌های مذکور در مجله بینا شماره 44 ذکر شد) و در حال حاضر که اولین دوره این کلاس‌ها به پایان رسیده است لازم می‌دانم گزارشی برای خوانندگان ارایه نمایم.
اگر بخواهم صادقانه بگویم از همان ابتدای شروع به کار چند نکته ذهن من و سایر اعضا گروه برگزار کننده را به خود مشغول کرده بود از جمله میزان استقبال
هم‌کیشان بویژه افراد متاهل (بلاخص آقایان) و همچنین میزان مشارکت اعضا در بحث‌ها و گفتگوها، چرا که ممکن بود فراگیران بنا به دلایل مختلف مانند نگرانی از بابت ابراز مسایل در حضور در جمعی که بعضا با هم آشنا هستند، امتناع ورزند که خود می‌توانست چالش بزرگی به حساب آید.
ولی خوشبختانه این نگرانی‌ها به سرعت جای خود را به شور و امید بخشید. چرا که از همان ابتدا با استقبال خوبی روبرو شدیم، به صورتی که برای یک کارگاه 10 نفره، 16 نفر داوطلب داشتیم و از این بین 9 نفر خانم و 6 نفر آقا بودند و امیدوارکننده‌تر اینکه 4 زوج نیز در بین حاضرین بودند و این می‌تواند نشانگر آن باشد که نه تنها جوانان مجرد ما مایل به یادگیری چنین مهارت‌هایی برای شروع زندگی مشترک هستند بلکه زوجین نیز خود را از چنین آموزش‌هایی مبرا ندانسته و مشتاق به ارتقاء رابطه خود به سطحی بالاتر می‌باشند.
در مورد دوم نیز نگرانی‌ها مرتفع شد چرا که هرقدر پیش‌تر می‌رفتیم بحث و گفتگو و پرسش و ابراز نظرها پر رنگ‌تر شده و گاهاً موجب می‌شد که مدرسین بیشتر از زمان در نظر گرفته شده در جلسات حضور داشته باشند. مهم‌تر این‌که بنا به خواست فراگیران 2 جلسه دیگر نیز به تعداد جلسات اضافه شد، ضمن آنکه نیمی از فراگیران خواستار برگزاری دوره دیگری در خصوص آموزش مهارت‌های ارتباطی شدند.
ضمنا فراگیران در پایان آموزش هر موضوع با پر کردن فرم نظرسنجی انتقادات و پیشنهادات سازنده‌ای نیز ارایه کردند که کارگروه با بررسی آنها تلاش نمود تا در دوره بعدی آنها را بکار برد.
در حال حاضر دوره پیشرفته گروه اول نیز برگزار و به اتمام رسیده و دوره فراگیران جدید نیز به اتمام رسیده است.

اکنون برای آنکه سایر هم‌کیشان عزیز به طور مختصر در جریان کار قرار گیرند توجه شما را به اطلاعات بدست آمده از فرم‌های نظرسنجی جلب می‌نمایم:
 همان‌گونه که در جداول فوق مشاهده می‌شود، نظرسنجی‌های هر مبحث در 6 بخش مرتبط بودن مطالب، تسلط مدرس، نحوه‌ی آموزش، وسایل کمک آموزشی، نحوه‌ی پاسخ‌دهی و میزان کاربردی بودن بررسی شدند. فراگیران اکثر مباحث را در بیشتر بخش‌های مذکور عمدتاً خوب و تا حدودی عالی ارزشیابی کردند. تنها در بخش وسایل کمک آموزشی، ارزشیابی‌ها وضعیت متوسط را نشان دادند که لازم است در دوره‌های بعدی به این بخش بیشتر توجه گردد.
در اینجا لازم می‌دانم از هیئت مدیره سازمان دانشجویان یهود ایران که در زمان نیاز، مکان خود را در اختیار ما قرار می‌دادند کمال تشکر را داشته باشم.
و نکته آخر این که سازمان بانوان یهود که با کمال افتخار بانی این این امر مهم بوده، از همکیشان عزیز دعوت می‌نماید تا در دوره‌های آتی این کلاس‌ها شرکت نمایند. 
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید