انجمن کلیمیان تهران
   

انجمن کلیمیان، نهاد قدرتمند جامعه یهودی

   

 

دکتر همایون سامه‌یح
رئیس انجمن کلیمیان تهران

 

دکتر همایون سامه یحبا توجه به اوضاع کنونی جامعه کلیمیان و مسائل روز آن، لازم دانستم که توضیحاتی را در مورد انجمن کلیمیان تهران و وظایف آن به رشته تحریر درآورم، هر چند که شاید برای خوانندگان محترم تکرار مکررات باشد.
انجمن کلیمیان نهاد قدرتمند جامعه یهودی است که به صورت رسمی در مورد مسائل اجتماعی تصمیم‌گیری می‌کند و مهم‌ترین وظیفه آن «حفظ هویت یهودیت» می‌باشد و این نکته را متذکر می‌شوم که نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی با این که وظایف سیاسی را برعهده داشته‌اند، کمک‌های بسیاری در مورد مسائل اجتماعی به انجمن کلیمیان می‌نمایند.
وظیفه این انجمن حمایت از تمام افراد یهودی ایرانی از هر نگرش و تفکر و در هر سطح از دین‌داری است و تمام ارگان‌های جامعه از جمله: مدارس، کنیساها، سازمان‌های جوانان، مهدهای کودک، سرای سالمندان، رستوران‌ها و ... زیرمجموعه آن می‌باشند. هر چند که بیمارستان دکتر سپیر، کانون فرهنگی، هنری و اجتماعی و انجمن دوشیزگان و بانوان یهودی دارای اساسنامه‌ای جداگانه می‌باشند، این انجمن سازمان‌های فوق را نیز به اشکال مختلف مورد حمایت خود قرار داده است و همین‌طور به این خاطر که انجمن کلیمیان تهران فقط دارای اساسنامه رسمی بوده و مورد تائید وزارت کشور و دیگر ارگان‌های دولتی کشور می‌باشد، تمام سندهای املاک جامعه یهودی ایران به نام انجمن کلیمیان تهران بوده و حتی در صورت طرح هر دعوی حقوقی (خواهان و خوانده) در سراسر کشور، این انجمن می‌بایست در دادگاه‌های مربوطه شرکت نموده و از حقوق جامعه کلیمی شهرستان‌ها دفاع نماید و به همین علت است که این انجمن را به نام انجمن کلیمیان ایران نیز می‌شناسند.
تصمیم‌گیری در مورد مسائل اجتماعی به عهده 12 نفر اعضاء هیئت مدیره بوده و از همکاری سه نفر بازرسین نیز استفاده می‌گردد. اعضای این انجمن، در صورت نیاز با افراد باتجربه‌ی جامعه در امور اجتماعی و یا مذهبی نیز مشورت می‌کنند و در نهایت آن چه تصمیم‌گیری می‌شود نتیجه آرای اعضای آن است.
تنها مرجع استعلام سئوالات دینی از طرف قوه‌ی قضائیه این انجمن است و از طرفی، انجمن مسئول و پاسخگوی تمام مسائل ایجاد شده در نهادهای زیرمجموعه خود به نیروی انتظامی و دیگر نهادهای مسئول کشوری است و مسئولیت جوابگویی آن با ریاست انجمن می‌باشد. همچنین اگر هر یک از ارگان‌های جامعه، مبادرت به عملی کنند که با قانون مغایرت داشته باشد انجمن کلیمیان جوابگو خواهد بود. از طرفی تصمیم‌گیری‌های این نهاد باید در جهت شرایط جامعه انجام گیرد و باید به نحوی باشد که تمام ارگان‌های متعلق به جامعه کلیمی چه زیرمجموعه انجمن باشد یا نباشد، دچار آسیب نشده و از دست نرود و از طرفی حرمت و احترام تمام فعالان اجتماعی حفظ شود. پس اگر هر ارگان از جامعه مبادرت به دخالت یا موازی‌کاری با فعالیت‌های انجمن کلیمیان نماید، نه تنها کمکی به جامعه ننموده بلکه باعث ایجاد اشکال نیز خواهد شد و تضعیف این نهاد باعث تضعیف کل جامعه می‌گردد.
در پایان از آن جایی که این نهاد، زیرمجموعه هیچ ارگانی در جامعه نبوده و بالاترین مرجع تصمیم‌گیری مسائل اجتماعی است، لذا به مشورت‌ها و نظرات هر شخص یا گروه فعال اجتماعی یا مذهبی توجه می‌کند ولی الزامی برای انجام آن ندارد و تصمیم‌گیری با اعضای هیئت مدیره می‌باشد.
 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید