انجمن کلیمیان تهران
   

بیمارستان دکتر سپیر، نهاد ارزشمند و اعتقادی یهودیان

   

 

هارون یشایایی
 

بیمارستان دکتر سپیر کلیمی یهودیاخیراً آقای سامان کاهن جوان علاقمند و پژوهشگر، پایان‌نامه فوق لیسانس خود را در مورد کیفیت و ارزشیابی بیمارستان دکتر سپیر (کانون خیرخواه) اختصاص داده و زحمات فراوان در این مورد متحمل شده است. در شرایط کنونی مهم این است که جوانی یهودی، مهم‌ترین نهاد یهودیان ایران (بیمارستان دکتر سپیر) را مورد توجه و بررسی قرار داده و موجودیت آن را در سطح کشور یادآور شده است و از این رو در خور تقدیر و توجه و تشکر همکیشان خود خواهد بود.
از سال‌های 1940 میلادی (1319 شمسی) به بعد با وجود فراز و نشیب‌های فراوان که برای جامعه یهودی ایران پیش آمده و تاریخ ملت ایران دگرگونی کیفیتی پیدا کرده است، هیچ نهادی در جامعه یهودی ایران چون بیمارستان دکتر سپیر در خدمت حفظ و حرمت یهودی و یهودیان موثر نبوده است. اصل اول اساسنامه کانون خیرخواه (بیمارستان کوروش کبیر) با صراحت اعلام می‌دارد: «کانون خیرخواه یک موسسه خیریه می‌باشد که برای خدمات بهداشتی و درمانی برای همه ایرانیان بدون در نظر گرفتن مذهب و اعتقادات آنها تاسیس شده و به یاری خدا پایدار خواهد ماند».
همین اعتقاد و سعه صدر پایه‌گذاران کانون خیرخواه نشان از ارزش‌های اعتقادی یهودیت و فرهنگ دیرپای ملت ایران است، بیمارستان دکتر سپیر با وجود همه مشکلاتی که این روزها گریبان اقتصاد ملی را گرفته، همچنان به خدمت خود به هموطنان ادامه می‌دهد و این ارتباط انسانی و تاریخ‌ساز را پایداری
می‌کند، گفتنی است که هیچ عاملی چه از درون جامعه یهود به بهانه‌های پوچ و نفاق‌افکنانه و چه خارج از جامعه یهودی، قادر نخواهد بود نزدیکی، صمیمیت و تعامل و تسامح میان جامعه یهودی ایران و هموطنان خود را به چالش کشیده و ماجرا آفرینی کند. نهاد بیمارستان دکتر سپیر گواه زنده این عقیده می‌باشد.
مقاله مرتبط

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید