انجمن کلیمیان تهران
   

سرانجام، بیست سالگی

   

 

مهندس آرش آبائی
محقق و مدرس در حوزه یهودیت

بهار 97

 

فروردین 1397، شروع بیستمین سال فعالیت مجله بینا است. فروردین 1378 در حالی نخستین شماره مجله بینا در مراسم افتتاحیه ی مجدد ساختمان سرابندی توسط اعضای سازمان دانشجویان یهود توزیع می شد که ما هیئت تحریریه اولیه ی آن سر از پا نمی شناختیم تا آنچه را که چند ماه برایش زحمت کشیدیم، ورق بزنیم. طرح جلد آن (با مضمون سمبل های داستان های تورات) ابتکار هارون یشایایی (اولین مدیرمسئول و پایه گذار مجله) بود که هنوز هم از برترین طرح های مجله است.
مجله بینا در سال نخست انتشار، بیشتر محل تلاقی افکار و شور و شوق دوستانی بود که هر یک می توانستند سردبیر نشریه ای باشند و البته فضای سال 78 نیز شوق نوشتن و انتشار را دو چندان می کرد. در اردیبهشت همان سال، در حالی که یک ماه از انتشار نخستین شماره نگذشته بود، انجمن کلیمیان برای اولین بار در نمایشگاه مطبوعات با همان تک نسخه ی بینا حضور یافت و همان حضور، سنگ بنای شناخت نوین و متقابل جامعه ی متفکر کشور و طبقه ی اندیشمند کلیمی شد. بینا شروعی بسیار قدرتمند داشت، هرچند به تدریج ساختار و تشکل پیدا کرد.
در ابتدا قرار بر انتشار ماهانه بود، اما گذشت زمان و مهاجرت پی در پی همکاران، فاصله ی انتشار آن را بیشتر کرد. این که مخاطب اصلی مجله چه کسانی هستند از همان ایام سوال مهم اعضای تحریریه بود و این سوال تا به امروز نیز مطرح است. این مجله طی بیست سال، فراز و
نشیب های زیادی را در محتوا و کیفیت پیموده که علت اصلی آن، تغییرات نامطلوب مدیریت و سردبیری آن است (حتی در دوره ای طولانی این مجله بدون سردبیر منتشر شد). اما علیرغم این پستی و بلندی ها، معدل آن، قابل قبول و مایه ی سربلندی و آبروی جامعه ی کلیمی است.
درباره ی بینا، مطلب و خاطره بسیار است، اما به ذکر چند نکته ی مهم اکتفا می کنم.
نخست؛ این مجله، در کنار کارکرد اطلاع رسانی و انتشار مطالب فرهنگی جامعه کلیمی، یک مرجع و سند نیز محسوب می شود. مرجعی برای مخاطبان ایرانی امروز و سندی برای پژوهندگان آینده درباره ی وضعیت جامعه کلیمی در این دوران. همان گونه که بارها شفاها و کتبا گفته ام، این مرجع و سند باید با دقت و وسواس بسیار تهیه شود، امری که گاه با بی توجهی روبرو شد، هرچند همان بی توجهی ها هم سندی برای وضعیت جامعه کلیمی محسوب می شود. لذا هیئت مدیره انجمن و همه اندیشمندان جامعه باید به اهمیت این سند واقف باشند.
دوم؛ بینا، ارگان انجمن کلیمیان تهران است و تغییرات اعضای هیئت مدیره و رئیس آن، از نظر حقوقی بر مدیریت مجله تاثیر می نهد، اما لزوما ساختار و محتوای آن نباید با سلیقه و منش هیئت مدیره تغییر کند. استقلال فکری و محتوایی مجله، بر اعتبار آن خواهد افزود و این امری است که در میانه ی اختلاف نظرهای موجود در جامعه ی کلیمی و حتی در میان اعضای هیئت مدیره انجمن، باید مورد احترام قرار گیرد.
و سرانجام، پس از بیست سال تلاش، ضمن تحسین فعالیت های همه ی دست اندرکاران نشریه افق بینا، باید از پایه گذار و موتور محرکه ی تقریبا دائمی آن، هارون یشایایی نام برد که سهم بزرگی در این نهاد دارد.
همه ی دوستان بینا، شاد و سرافراز باشید. 
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید