انجمن کلیمیان تهران
   

انجمن بانوان کلیمی، هفتادمین سال فعالیت

   

 

فریده پوراتیان
رئیس انجمن بانوان کلیمی

تابستان 97

 

در این ایام ملکوتی (سلیحوت و یوم کیپور) از درگاه خداوند بخواهیم سالی نیکو توام با صلح و آرامش و گشایش برای ملت ایران و آحاد مردم جهان در پیش رو داشته باشیم.
انجمن بانوان کلیمی امسال هفتادمین سال فعالیت خود را گرامی می‌دارد. با درود به روان بنیانگذاران انجمن، این تشکل یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌های ثبت شده زنان در ایران می باشد که بر حسب ضرورت زمان به همت گروهی از زنان متعهد و علاقمند در سال ۱۳۲۷ تشکیل گردید. زنان یهودی که سال‌ها باور داشتند توانشان تنها در چهار چوب خانه، همسر و فرزند معنا می‌دهد، به واقعیت دیدند که توان بالقوه هر انسانی در پرورش به فعل در آمده و بازدهی خواهد داشت.
اهداف مهم سازمان طبق آنچه در اساسنامه آن زمان مندرج است، عمدتا فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی از طریق همکاری با سازمان‌های رفاهی جامعه از جمله بیمارستان دکتر سپیر (از طریق تشکیل کلاس‌های آموزشی برای پرستاران، بهیاران و غیره) و سرای سالمندان (خانه پیران)، تاسیس دو مهدکودک (پرورشگاه) در محله کلیمیان و کمک‌های مالی و جنسی برای اقشار کم درآمد که عمدتا در آن نواحی سکونت داشتند، بود.
بعد از انقلاب و به دنبال یک دهه وقفه، با توجه به نیاز و ضرورت وجود تشکیلاتی مستقل برای زنان، انجمن کلیمیان وقت پیشنهاد تشکیل مجدد سازمان زنان را ارائه نمود. با گردهم‌آیی عده ای از زنان علاقمند سازمان در سال ۱۳۷۱ اعلام موجودیت کرد و سرانجام در سال ۱۳۸۱با تغییراتی در اساسنامه به مقتضای نیازهای آن زمان به عنوان انجمن بانوان و دوشیزگان کلیمی به ثبت رسید و رسما فعالیت‌های خود را در راستای تحقق اهداف مندرج در اساسنامه پی‌گیری نمود. اهم فعالیت‌های انجمن برنامه‌ریزی جهت افزایش آگاهی و توانمندی زنان هم‌کیش از طریق برگزاری سمینارها، جلسات سخنرانی در مورد مشکلات جسمی، روانی و تربیتی خانواده‌ها، بهداشت، تغذیه بوده و نیز تلاش برای تغییر باورهای نادرست ناشی از انتقال نامناسب راهکارهای مقابله با مشکلات توسط نسل‌های گذشته که غالبا به علت عدم هم‌خوانی با علوم و تخصص‌های جدید، عواقب مخربی در پی دارد. زنان از عناصر اصلی ایجاد ثبات و آرامش در خانواده می‌باشند و شخصیت سالم آنان برای تربیت نسل سالم و متعادل بسیار ضروری است و زن تحقیر شده، کودکانی منفعل به جامعه عرضه می‌دارد.
فروتنانه اذعان می‌کنیم سازمان ما در تخفیف آلام خانواده‌ها توفیق چندانی نداشته است. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل آن این است که انجمن بانوان یک تشکل زنانه است، در رابطه با مسائل خانواده ها قائل به تفکیک بین زن و مرد و مرز بندی بین آنها نیستیم، برای ریشه‌یابی و بهبود روابط خانوادگی، همکاری همه‌ی اعضای خانواده ضروری است، در حالی‌که از طرف پدران، پاسخ مناسبی دریافت نکردیم، لذا سازمان عمده فعالیت خود را در ارتباط با زنان و با اولویت پیشگیری موثرتر از درمان متمرکز نموده است. با این هدف انجمن اقدام به تشکیل کلاس-های مهارت‌های زندگی برای جوانان و زوج‌های در آستانه ازدواج نموده است که امیدواریم با کمک و همیاری متخصصین، نهادهای مسئول به ویژه انجمن کلیمیان و اندیشمندان دینی بتوانیم این آموزش‌ها را در جامعه نهادینه کنیم.
از دیگر فعالیت‌های انجمن توجه به ورزش و سلامت جسمی زنان بوده است که با ساخت سالن ورزشی مناسب و تهیه تجهیزات مورد لزوم و حضور مربی آگاه و دلسوز این امر محقق گردیده است. برنامه‌های ورزشی در سه محل سالن سرابندی، سالن مهد کودک یلدای 2 و سالن کنیسای باغ صبا برگزار می‌شود.
بخش مهمی از فعالیت‌های انجمن، سرپرستی مهدهای کودک یلدای۱و یلدای ۲ (میراث سازمان بانوان یهود) و نظارت بر برنامه‌ها و عملکرد مسئولین و در صورت لزوم کمک‌های مالی می‌باشد به طوری که مهدهای کودک هم‌اکنون با حمایت‌های انجمن کلیمیان و نظارت سازمان بهزیستی و استقبال هم‌کیشان از لحاظ تجهیزات و برنامه‌های آموزشی در شرایط مناسبی اداره می‌شود و با برگزاری جلسات سخنرانی، مشاوره‌های فردی و جمعی و آموزش زبان عبری و براخاها، مکان مناسبی برای نگهداری فرزندان یهودی به شمار می‌رود.
از دیگر فعالیت‌های سازمان که بسیار مورد علاقه اعضا می‌باشد برگزاری برنامه‌های شاد و تفریحی و تورهای سیاحتی و زیارتی و گردش‌های یک‌روزه خارج از شهر و گردهمایی‌های مناسبتی با هدف پر رنگ کردن عاطفه‌ها وآشنایی و ایجاد ارتباط بیشتر با یکدیگر می‌باشد.
انجمن با عضویت در شبکه ارتباطی زنان کشور و شرکت در جلسات این سازمان ارتباط خود را با سازمان‌های غیر‌دولتی زنان برقرار نموده و به این وسیله در جریان رویدادهای مربوط به زنان قرار می‌گیرد.
انجمن ما امیدوار است با کوله باری از ۲۵ سال تجربه که با فراز و نشیب‌های زیادی همراه بوده است و تلخی‌ها و شیرینی‌های زیادی را در کاممان ریخته است بتواند با یاری اندیشمندان، عالمان دینی و مسئولان محترم جامعه یهودی به ویژه انجمن کلیمیان تهران و همه‌ی مردان و زنان درد آشنای یهودی و همکاری اعضای محترم انجمن بانوان که تمایل و توانایی فعالیت و ارائه‌ی ایده‌های خلاقانه دارند گام‌های موثری در جهت افزایش مهارت‌های زنان که ارتقاء فرهنگی و ثبات و آرامش خانواده را در پی دارد، بردارد. 

انجمن بانوان کلیمی، هفتادمین سال فعالیت


  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید