انجمن کلیمیان تهران
   

مایکل (میشائیل) رابرت کرمر(نوبل اقتصاد)

   

 

مهندس آرش آبائی

پاییز 98
 

 

سه اقتصاددان آمریکایی، استر دافلو، مایکل کرمر و آبهیجیت بانِرجی برنده جایزه سال ۲۰۱۹ بانک مرکزی سوئد در علوم اقتصادی شدند. این جایزه به یادبود آلفرد نوبل اهدا می‌شود و این سه به خاطر کار خود در زمینه‌ی کاهش فقر در سراسر جهان این جایزه را از آن خود کردند. جایزه اقتصاد تنها جایزه‌ای است که توسط آلفرد نوبل ایجاد نشده و در سال ۱۹۶۸ توسط بانک مرکزی سوئد تعیین شده است. رویکرد این سه محقق تقسیم مسئله‌ی فقر به پرسش‌های کوچکتر و قابل کنترل‌تر بوده است، به‌عنوان مثال بررسی موثرترین اقدامات برای بهبود نتایج تحصیلی و یا سلامت کودکان. آزمایشات آنها با دقت طراحی شده و در بین افرادی که از فقر بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند، امتحان می‌شود. آکادمی علوم سلطنتی سوئد گفت: «به‌عنوان نتیجه‌ی مستقیم یکی از مطالعاتشان، بیش از ۵ میلیون کودک هندی از برنامه کلاس‌های بازآموزی در مدارس بهره‌مند شده‌اند. نمونه دیگر یارانه‌های سنگین برای مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه است که در بسیاری از کشورها معرفی شده‌اند».
در اواسط دهه ۱۹۹۰، کرمر و همکارانش با استفاده از آزمایشات میدانی برای آزمایش طیف وسیعی از مداخلات که می‌توانند نتایج تحصیل را در غرب کنیا بهبود ببخشند، نشان دادند که رویکرد جدید چقدر قدرتمند است.
مایکل (میشائیل) رابرت کرمرMichael Robert Kremer دانشمند در زمینه اقتصاد توسعه و اقتصاد سلامت و استاد دانشگاه هاروارد اهل ایالات متحده آمریکا است. او در سال ۱۹۶۴ در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد. پدرش از خانواده‌ی اتریشی- لهستانی بود که به امریکا مهاجرت کردند. مادر او نیز از خانواده‌ای لهستانی مهاجر به امریکا، استاد ادبیات انگلیسی با تخصص در ادبیات یهودیان امریکا و ادبیات هولوکاست بود. کرمر در سال ۱۹۸۵ لیسانس علوم اجتماعی و در سال ۱۹۹۲ دکترای اقتصاد را از دانشگاه هاروارد دریافت نمود و از سال۱۹۹۲تا۱۹۹۳تحقیقات فوق دکترایش را در مؤسسه فناوری ماساچوست ادامه داد. وی پس از دریافت مدرک فوق دکترای اقتصاد از ام‌آی‌تی در بهار سال۱۹۹۳به عنوان استادیار مدعو (مهمان) در دانشگاه شیکاگو شروع به فعالیت نمود، سپس به ام‌آی‌تی رفت و به عنوان استاد از سال ۱۹۹۳تا۱۹۹۹ در آنجا مشغول به تدریس گشت. کرمر از سال۱۹۹۹ به بعد هم استاد تمام وقت در دانشگاه هاروارد است.
منابع
1- www.independentpersian.com
2- encyclopedia Wikipedia
 

   

 

 

Back Up 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید