انجمن کلیمیان تهران
   

مشاوره حقوقی پیش از ازدواج

   

 

امیرفراز نعیموت
کارشناس ارشد حقوق

تابستان 99

 

متاسفانه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جامعه ایرانی کلیمیان امروزه مبحث مشکلات زناشویی و اختلافات مختلف فی‌مابین زوجین است. هر چند ابعاد این مشکل بسیار گسترده است و طیف وسیعی از عوامل را در بر می‌گیرد، از جمله مهم‌ترین آنها مسائل فرهنگی و اجتماعی است که مستمر کارشناسان محترم این امر در مورد آن اظهارنظر فرمودند که همواره باید به آن پرداخت و آن را به شدت مدنظر قرار داد. همین‌طور از دیگر مسائل مهم و قابل توجه قطعا موارد روان‌شناختی است که دوطرف با علم به این قضیه اقدام به پشت سر گذاشتن جلسات مشاوره می‌کنند که امری بسیار مهم و واجب است. که البته این موارد در تخصص بنده نیست و تنها به شرح واجبات بسنده می‌کنم. از دیگر موارد مهم که به چشم می‌خورد بحث انتخاب صحیح و به دور از شتاب‌زدگی است که بعضاً متأسفانه در خانواده‌ها دیده می‌شود که از هراس بالا رفتن سن و شرایط سخت انتخاب اقدام به شکل دادن وصلتی می‌کنند که از ابتدا در آن وقوع خیلی از اختلافات قابل حدس و پیش‌بینی است . مجموع این عوامل مواردی است که دختر و پسر و خانواده‌ها باید قبل از وصلت به آن توجه جدی داشته باشند که خوشبختانه امروزه افراد کارشناس و با اطلاعاتی در جامعه خودمان داریم که می‌توانند در این موارد به کمک خانواده‌ها بیایند که انشاا... انتخابی درست و بادوامی صورت گیرد.
اما موردی که قصد صحبت درباره آن را دارم و به واسطه تخصص اندکی که دارم خود را بر آن دانستم که مطرح کنم، بحث آگاهی زوجین از حقوق و وظایف قانونی است.
از آنجا که قانون اساسی و مدنی کشور عزیزمان رسیدگی به موارد احوال شخصیه (که ازدواج نیز جزء مهمی از آن است) را به رسم دین و آیین خودمان دانسته است، ما اکنون با دو دسته حقوق و تکالیف در بحث زناشویی روبرو هستیم.
1. قواعد و قوانین عام حقوقی که شامل هر شهروند ایرانی می‌شود. قوانینی مانند: حق نفقه، ثبت ازدواج، حسن برخورد زن و مرد با هم و ...
2. قوانین مذهبی یهودیت که توسط مراجع دینی آموزش داده می‌شوند.
لازم و واجب است که زوجین قبل از ازدواج یک اطلاعات حداقلی از این موارد داشته باشند تا بدین‌وسیله در حفظ حقوق یکدیگر موفق باشند و راه حل اختلافات را تا حد امکان بهتر کنند، همچنین بدانند در زمان بروز مشکل به چه شکل باید برخورد کرد تا از وجود اختلافات بیشتر و دعواهایی که گاها آتش آن گریبان خانواده‌ها را هم می‌گیرد در امان مانند.
اما ابتدایی‌ترین و اساسی‌ترین مواردی که زوجین باید بدانند متنی است که در کتوبا و سند ازدواج مدنی امضا می‌کنند، اولین قواعد و اصولی که بین طرفین ازدواج حاکم است همان بندهایی است که در «قباله کتوبا» و سند کتبی ازدواج درج و امضاء می‌شود. مرد و زن حتما باید دقت داشته باشند که هر آن چه در این اسناد امضا می‌کنند به عهده ایشان است و در قبال آن مسئولند.
کمتر دیده شده است که در این سال‌ها کسی از ترجمه متن عبری کتوبا و بار حقوقی آن سخنی به میان آورد و این موارد بیشتر به عنوان وظیفه شرعی و مقدس شناخته شده است و ابعاد حقوقی آن نادیده باقی مانده است.
نظر به اهمیت موضوع و جهت روشن شدن افکار عمومی و آشنایی هر چه بیشتر مردم جامعه با اصول و متون سند عبری ازدواج و اطلاع از بندهای اصلی و فرعی آن وظیفه خود دانستم که با کمک‌ علمای علوم دینی
علی‌الخصوص جناب حاخام نیما رنگکار نسبت به ترجمه دقیق متون عبری کتوبا و تبیین بار حقوقی آن اقدام کنم و این مهم را در اختیار همکیشانی قرار دهم که قصد دارند با اطلاع بیشتر نسبت به حقوق و وظایف شرعی و قانونی در زندگی تفاهم و آرامش بیشتری داشته باشد.
پر واضح است که با آگاهی و علم بیشتر طرفین و خانواده و روشن شدن افکار و اذهان آحاد جامعه ایرانی کلیمی می‌توان به چشم‌انداز روابط سالم‌تر در خانواده‌ها امیدوار بود، پس باید تا آن جا که ممکن است از حقوق و وظایف قانونی خود چه آن چه در قانون و عرف رایج است، چه آن چه به موجب قرارداد کتبی ازدواج قانونی و شرعی مشخص می‌شود آگاه باشیم و این آگاهی را به مرحله عمل و اقدام وارد کنیم تا مدنیت و زندگی اجتماعی سالم‌تر و به روزتری داشته باشیم. در این بین هرگز فراموش نکنیم که با مطالعه و افزایش دانش فردی باید خیلی از سنت‌های غلط، عادات اشتباه و بعضاً افکار خرابی را که از گذشتگان در ما به جا مانده و به حق با عقل و شرع و اخلاق ضدیت دارد ترک کنیم. 
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید