انجمن کلیمیان تهران
   

گزارشی از سلیم شالم

   

 

نوشته : سلیم شالم
تنظیم از: فرانک عراقی
مهر 1378

سلیم شالممدت هاست که کوهنوردان اروپایی جهت صعود به قلل سر به فلک کشیده و دیدن آبشارها، دریاچه ها، چشمه های معروف، آبهای معدنی – غارها، قلعه ها ، اماکن مقدس، مسجدها و آثار باستانی کشورمان به سرزمین پهناور ایران سفر می کنند.
آقای سلیم شالوم یکی از کوهنوردان با تجربه کلیمی در شماره قبل به خوانندگان معرفی شد . ایشان که در یکی از شرکتهای توریستی نیز فعالیت می کند، اخیراً سرپرستی کوههای البرز به مقصد سواحل دریایی خزر به عهده داشته است.
گزارش بخشی از سفر این گروه در پی می آید:
چهارشنبه 19/3/78: هماهنگی های سفر انجام گرفت و مواد غذایی مورد لزوم خریداری شد و پنج شنبه 20 خرداد ماه این سفر به همراه چهار نفر از فرانسوی ویک مترجم و یک دستگاه مینی بوس در ساعت 9 صبح آغاز گشت در ساعت 12 پس از صرف ناهار برای زیارت به امامزاده شاهزاده حسین رفتیم و سپس به دره الموت وارد شدیم و از طریق فلسطین دار وارد روستای گازر خان شدیم چرا که برای دیدن قله الموت باید از طریق این روستا حرکت کنیم.
جمعه 21/3/78 : با کوله های حمله و لانج باکس (LUNCH BOX) به طرف قلعه حرکت کردیم . رسیدن به بالای قلعه 45 دقیقه زمان میبرد و حدود یک ساعت نیز از کل قلعه بازدید کردیم و به طرف دره الموت آمدیم و بعدازظهر به طرف روستای زیبای اوانک راهپیمایی کردیم.
یکشنبه 23/3/78 کمپ را جمع می کنیم و بعد از صحبت با قاطر چی ها قرار شد سه راس قاطر به مدت 5 روز بارهای ما را حمل کنند چون از این به بعد مسیر کاملاً کوهستانی و مالرو است به علت راه سازی قسمتی از مسیر، قاطرها مجبور می شوند قسمتی از مسیر را به رودخانه خروشان وارد شوند و از طرف دیگر به ما بپیوندند ساعت 30/2 بعدازظهر به روستای بکر و دور افتاده و کوچک و زیبای پیچ بن می رسیم در دشتی که همه آن گل و سبزه است چادرها را علم می کنیم.
دوشنبه 24/3/ بعد از طرف صبحانه به طرف شمال و گردنه سلجنبار (انبار برف به زبان محلی) و سپس مران می رویم بعدازظهر به محل آبگرم طبیعی و معروف حضرت سلیمان می رسیم از روستاهای سیرن و درجان عبور می کنیم و ساعت 30/7 به محل آبگرم می رسیم. به علت خستگی بچه ها چادر را علم می کنند تا فردا صبح.
سه شنبه 25/3/: برای آبتنی در آبگرم حضرت سلمیمان می رویم این محل به صورت کاملاً طبیعی به مانند سه تنور گود نانوایی با اشل بسیار بزرگتر در دل کوه سر در آورده و از سوراخ بزرگی که در زیر آن است به وسیله چند پله وارد می شویم که هر کدام گنجایش 8 نفر را دارد شبی دیگر در کنار رودخانه آب سرد و خروشان دره سه هزار و آب گرم سلیمان سپری شد.
چهارشنبه 26/3/: به طرف پایین حرکت کردیم و بالاخره ساعت 2 بعدازظهر پس از 6 ساعت راه پیمایی به محلی که به نام سربالان قهوه خانه ای در دل جنگل به صورت تخت که محل اطراق افراد محلی و کوهنوردان است رسیدیم .
پنج شنبه 27/3/: به علت باران هوا بسیار لطیف است و فقط صدای پرندگان و حرکت برگ درختان است . اینجا خبری از سر و صدای شهر و دود ماشین نیست ساعت 30/10 به راه ماشین رو خاکی جنگلی می رسیم راننده مینی بوس در انتظار ماست. ساعت 30/12 در هتل بزرگ رامسر هستیم از قبل جا رزرو شده است استراحت مفصلی می کنیم.
جمعه 28/3/: حرکت به سمت چالوس و بعدازظهر به طرف اصفهان پرواز می کنیم ساعت 10 شب در هتل آزادی اصفهان هستیم .
شنبه 29/3/: از آثار باستانی اصفهان دیدن کردیم که به وسیله راهنمای محلی شهری انجام شد. و من نیز فراغتی حاصل کردم تا نیایش روز شبات را بدون ماموریت دیگری انجام دهم.
یکشنبه 30/3/: به سمت شهر کرد و فارسیان حرکت کریدم عشایر با لباسهای محلی بسیار زیبا در زیر چادرهای سیاره که با پشم بافته می شود زندگی می کنند از کنار هر چادر که عبور می کنیم مردم به دور ما جمع می شوند خارجی ها عکس و اسلاید تهیه می کنند.شب در آسمان پر ستاره سپری می شود .
دوشنبه 31/3/: صبح بسیار زود به طرف شیخ علی خان حرکت کردیم من، چهار نفر خارجی به طرف قله هفت تتان به ارتفاع 4018 متر حرکت میکنیم و پس از دو ساعت راهپیمایی پای قله می رسیم و سپس صعود انجام می گیرد.
سه شنبه 1/4/: پس از صرف صبحانه به بزرگترین چشمه در خاورمیانه است به طرف سدیک و سپس به چلگرد و اصفهان می رود.
چهارشنبه 2/4/: به طرف جانپناه کوهنوردی چال میشان صعود می کنیم حدود 6 ساعت تا جانپناه راه است در بین راه در چادر عشایر توقفی داریم ساعت 30/5 در محل کمپ بودیم.
پنجشنبه 3/4/: با مینی بوس در ساعت 7 صبح حرکت به طرف کوهرنگ و سپس شهریاری که در جنوب کوهرنگ قرار دارد و از آنجا به منطقه گل سرخ و منطقه عشایری گیلاس راهپیمایی داشتیم. شب یکی از افراد محلی تا به صبح جهت امنیت وسائل ما نگهبانی می داد.
جمعه 4/4: حرکت به طرف سد چغاخور و سپس شهر بلداچی(Boldaji) که گز معروف دارد . ساعت 15 به لردگان و سپس به تنگه آتشگاه که 50 کیلومتر بعد از لردگان است می رسیم. این منطقه تفریحگاه تابستانی مردم اصفهان می باشد.
از تنگه آتشگاه حرکت کردیم و ساعت 5 به یاسوج و مهمان سرای ویلایی آن رسیدیم شب هم از پارک و آبشار و بازار یاسوج دیدن کردیم.
یکشنبه 6/4/: از تنگه آتشگاه حرکت کردیم و ساعت 5 به یاسوج و مهمان سرا ویلایی از یاسوج حرکت کردیم و به شیراز رسیدیم از باغ ارم شیراز دیدن کردیم و مسجد شاهچراغ ، نارنجستان، مسجد نصیرالملک دیدن کردیم.
دوشنبه7/4/: ساعت 9 صبح به طرف تخت جمشید حرکت کردیم و سپس از تفتش رجب- نقش رستم- حافظیه و سعدی و عفیف آباد دیدن کردیم.
پس از دیدار از این مکان های تاریخی و به یاد ماندنی این سفر 19 روزه به سمت تهران به پایان رساندیم.

مقالات مرتبط:
اولین کوهنورد ایرانی یهودی بر قله کاتماندو
معرفی کوهنورد یهودی سلیم شالوم 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید