انجمن کلیمیان تهران
   

انتظارات جامعه از مسولین

   

 

دکتر همایون سامه یح
رئیس انجمن کلیمیان تهران
پاییز 92

در طول قرون گذشته جامعه کلیمی ایران با فراز و نشیب های بسیاری روبرو بوده که مسئولین جامعه با درایت خاص خود با شجاعت و از خود گذشتگی مشکلات و معضلات را یکی پس از دیگری حل کرده و نتیجه آن جامعه کنونی کلیمیان ایران می باشد. ولی باید در نظر داشت که گاهاً افرادی بوده اند که خساراتی را بر بدنه جامعه ما وارد کرده اند که نمونه بارز آن اعدام مستر حییم که مسبب آن دکتر لقمان و مخالفانش بودند و یا حادثه ملا آقا بابا را نیز می توان از این گونه مصائب دانست.با ذکر این مقدمه این سؤال به ذهن مخاطب خطور می کند که انتظارات جامعه از مسئولین خود چیست، تا در این راستا بتوان محیطی آرام و امن را جهت حفظ هویت یهودی مهیا کرد.

شخصیت
آنچه نشانه بارز یک مدیر است چگونگی برخورد
آن با مشکلات و پیش آمدهای زندگی است. معنی حیات دنیوی برخلاف آن چه ما آموخته ایم در رفاه، رونق و آسایش تن نیست بلکه در پرورش روح و جان است. یک مدیر باید همیشه این نکته در ذهن خود داشته باشد که سر و کار او دائماً با مردم و آنهایی است که مسئولیت آنان را به عهده گرفته است.
روانشناسان معتقدند کسانی که به اوج قله های موفقیت می رسند، اما پایه و اساس و شخصیت لازم را برای چنین سطحی یا برای حفظ آن ندارند، فشارهای روانی زیادی را متحمل شده و به سوی فاجعه ای قریب الوقوع گام برمی دارند. چنین شخصی در یک یا چند دام ویرانگر خواهد افتاد: کبر و غرور، احساس تنهایی، ماجراجویی که در نتیجه بهای سنگینی بابت آن خواهد پرداخت.

تعهد به دین، فرهنگ، خواسته های مردم و اهداف
تعهد، وفای به عهد و احساس مسئولیت به یک مدیر نیروی تازه ای می بخشد. فرد متعهد هر چه پیش می آید مانند: بیماری، فقر، بلاهای آسمانی و .... از هدف خودش دست نخواهد کشید.برای یک بوکسور برخاستن هنگام زمین خوردن، برای یک دونده استقامت در نهایت تخلیه انرژی برای کیلومترها دویدن مجدد، برای یک سرباز بالا رفتن از تپه ای که پشت آن معلوم نیست، برای یک ایثارگر زیر پای گذاشتن آسایش و رفاه خود به خاطر بهبود زندگی دیگران و برای یک مدیر و رهبر همه اینها با ابعاد گسترده تر معنا پیدا می کند.

شجاعت
کسی که شجاعت لازم برای پایبندی و مقید بودن به هدف خود را دارد و هر سختی را برای رسیدن به آن تحمل می کند و پشتکار لازم برای مدارا با هر نوع سختی و ناملایمات را دارد می تواند تمام افکار خود را عملی کند و در حقیقت تفاوت زیادی بین فکر و عمل او وجود ندارد و به دست گرفتن مسئولیت یک جامعه برای وی یکی از ساده ترین کارهای دنیاست.
البته انتظارات هر جامعه ای از مدیر خود علاوه بر موارد فوق قدرت مدیریت، اعتماد به نفس، بهره گیری از نخبگان در مدیریت خود و بسیاری نکات دیگر می-باشد.
به قدرت می توان گفت که تیم فعلی در انجمن کلیمیان برای حصول به خواسته های جامعه تلاش بسیاری می کند و توانسته ایم در حیطه های مختلف فرهنگی – اجتماعی، مذهبی و اقتصادی موفقیت های بسیاری را برای جامعه خود کسب نمائیم. علاوه بر تیم انجمن کلیمیان که ترکیبی از : هیئت مدیره (به اضافه زیرگروه های خود در کمیته های مختلف)، افراد بسیاری نیز وقت خود را صرف نموده که جامعه ای به دور از هیاهو و آرام فراهم سازیم. ولی متأسفانه هر چند گــاه
مغرضانی یافت می شوند که سود خود را در بر هم زدن این آرامش پیدا می کنند و خوشبختانه تا به حال تلاش این افراد بی نتیجه مانده است و همچنین متذکر
می گردم که توجه ما در انجمن به یک قشر خاص جامعه یهودی متمرکز نگردیده، بلکه تمام اقشار جامعه یهودی ایران مورد حمایت این انجمن می باشند.
در پايان قابل ذکر است که اين جور دلسوزي‌ها و غرض ورزی ها براي جامعه كليميان ايران كهنه شده و نخ‌نما است، منصفانه اين است كه هر یهودی ايراني شرافتمندي در هر موقعيتي و منصب خود را نسبت به سرنوشت جامعه خویش موظف و متعهد بداند.
انجمن کلیمیان معتقد است که سرنوشت جامعه یهودی باید به دست خود جامعه رقم بخورد و حقوق شهروندی این جامعه نادیده گرفته نشود.
در انتها باید اذعان کنیم كه ضمن تشكر از زحمات کلیه آحاد جامعه کوچک یهودیان ایرانی، انجمن کلیمیان برای رسیدن به اهداف خود نیاز به حمایت و همکاری تمام افراد جامعه دارد. n 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید