انجمن کلیمیان تهران
   

کتاب فرزندان و خودشیفتگی والدین در بوته‌ی نقد

   

5 آذر 87

روز سه‌شنبه پنجم آذرماه جلسه نقد و بررسی کتاب «فرزندان و خودشیفتگی والدین» با حضور دکتر محمد قربانی، محمود میرسلیمی و لیورا سعید، روان‌شناس و مدرس دانشگاه یهودی، در سرای اهل قلم (خانه کتاب) برگزار شد.
این کتاب نوشته خانم نینا براون با ترجمه دکتر محمد قربانی از سری کتاب‌های راه‌های تربیت بهتر کودکان و نوجوانان است که از نشر پنجره انتشار یافته است. این کتاب افرادی را مخاطب قرار داده است که دارای والد یا والدین خودشیفته‌ی مخرب هستند و از اختلاف‌ها و تعارضات موجود بین خود، در رنجند. نویسنده‌ی کتاب سعی می‌کند به آنها کمک کند تا ارزیابی بهتری از خود و والدینشان داشته باشند.
پس از مقدمه و معرفی کتاب به قلم دکتر قربانی، لیورا سعید به توضیح الگوی خودشیفتگی مخرب به معنای کمال‌گرایی، عشق فزاینده به خود و حق به جانب بودن پرداخته است. شخص در این حالت نیاز شدیدی به مورد توجه و تحسین قرار گرفتن و اصرار به منحصر به فرد بودن دارد. دارای هیجانات و عواطف سطحی و فقدان همدلی است و از دیگران به ویژه فرزندان خود انتظارات و توقعات نابجایی دارد و از آنان سوءاستفاده‌های عاطفی می‌کند. وی همچنین به تفاوت این الگوی ناسالم با خودشیفتگی سالم دوران بزرگسالی پرداخته و مراحل رشد خودشیفتگی در هر دوره‌ی سنی را مورد بررسی قرار داده است. وی همچنین در ادامه به شرح کوتاهی از ساز و کارهای دفاعی که این گونه اشخاص به طور ناخودآگاه برای محافظت از «خود» در برابر تهدیدهای خارجی و خطرهای درونی مورد استفاده قرار می‌دهند، پرداخته است.
محمود میرسلیمی با بررسی قسمت دیگری از کتاب، موضوع خودسازی، پرورش دادن و قوام بخشیدن به «خود» را به بحث می‌گذارد. وی اعتقاد دارد این موضوعات کارآمدترین و مفیدترین راه‌های سازگاری هستند که فرزندان به وسیله‌ی آن قادرند عزت نفس و کارآمدی خویش را افزایش دهند و به آنها کمک می‌کند روی آن جنبه‌هایی از خود کار کنند که والدین در زمان کودکی فرزندان نتوانسته‌اند آن جنبه‌ها را پرورش دهند.
در ادامه با تمجید از مترجم به سبب ترجمه روان کتاب، دلیل انتخاب این کتاب و ارتباط آن با تربیت و پرورش کودکان و نوجوانان در خانواده‌های ایرانی، مورد سؤال و نقد و بررسی قرار گرفت. در پایان سؤال‌های حاضران پاسخ داده شد.
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید