انجمن کلیمیان تهران
   

مجمع عمومی سالیانه انجمن کلیمیان

   

تیر   1389

مجمع عمومی سالیانه انجمن کلیمیان
مجمع عمومی سالیانه انجمن کلیمیان تهران روز جمعه یازدهم تیر ماه سال جاری در کنیسای یوسف‌آیاد تهران با حضور 300 نفر از اعضاء جامعه ایرانیان یهودی برگزار شد.
این مجمع با انتخاب دکتر منوچهر الیاسی به عنوان رئیس سنی رسمیت یافت. پس از آن با رأی‌گیری آقایان : ادموند معلمی، فرید مبصر، مهران ساسانی‌فر، هرصل گلشیرازی و خانم المیرا مسعودی‌پناه به عنوان هیئت رئیسه مجمع عمومی و مسئولین برگزاری انتخابات انجمن کلیمیان تهران برگزیده شدند.
متعاقب برگزاری مجمع روز جمعه بیست و نهم مرداد ماه سال جاری به عنوان روز انتخابات هیئت مدیره انجمن کلیمیان از سوی هیئت رئیسه تعیین گردید و پس از رقابت نامزدهای انتخابات و با مشارکت 1400 نفر از اعضای جامعه کلیمیان تهران سیامک مره‌صدق، سلیمان کهن‌صدق، همایون سامه‌یح نجف‌آبادی، رامین اسحاقی، اسکندر میکائیل، رامین لاله‌پور، فرزین فرنوشی، موسی ثانی، یوسف کلیمی حارونیان، الیاهو تراشندگان، فلورا توکلی، شاهین آشوری، نجات‌ا... کدخدا، رحمت‌ا... رفیع و فرید یاشار به عنوان اعضاء اصلی و علی‌البدل هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران و رامی دلرحیم و فرزاد طوبیان و سعید فروزانفر و به عنوان بازرس اصلی و یهودا آصف و بهمن یونانی به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.
به منظور ارائه گزارش عملکرد هیئت مدیره فعلی انجمن کلیمیان تهران متن گزارش ارائه شده در مجمع عمومی به طور کامل جهت مطالعه مخاطبان به چاپ می‌رسد.
                                                                                  ***
با سلام و سپاس و تشکر از حضور شرکت‌کنندگان در مجمع عمومی و نماینده محترم وزارت کشور و کلیه مسئولین جمهوری اسلامی ایران و با قدردانی از زحمات اعضای هیئت مدیره و بازرسان فعلی و همه افرادی که در گذشته در هیئت‌ مدیره‌های انجمن خدمت نموده‌اند و پرسنل انجمن کلیمیان در بخش‌های مختلف و اعضای کمیته‌های انجمن، خدمتگزاران کنیساها و علاقمندان و فعالین اجتماعی و فرهنگی و مذهبی در جامعه ایرانیان یهودی گزارش فعالیت انجمن کلیمیان تهران را به اطلاع می‌رسانیم.
این گزارش مربوط به هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران است که پروانه فعالیت آن در تاریخ 20/3/85 از وزارت محترم کشور صادر شده و طبق آگهی در روزنامه رسمی مورخ 26/8/84 صورت قانونی یافته است.
در مدت فعالیت این هیئت مدیره، 65 جلسه رسمیت یافته و تشکیل گردیده است و در صورت لزوم برای حل مسائل خاص جلسات متعددی را نیز با نمایندگان انجمن‌های شهرستان‌ها با حضور و همراهی نماینده محترم جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی برگزار کرده است.
هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران با افتخار و سربلندی اعلام می‌دارد که توانسته است به یاری خداوند متعال و با حمایت جامعه ایرانیان یهودی و نهادهای جامعه و تلاش پی‌گیر کارکنان انجمن کلیمیان وظایف خود را در جهت رفع مشکلات و ایجاد تسهیلات لازم برای تمامی اقشار جامعه به نحو احسن به انجام برساند.
بی‌شک نتیجه زحمات و خدمات نیک پیشینیان در آنچه که به انجام رسانده‌ایم تأثیر داشته و به ما کمک کرده است که در انجام وظایف خود موفق عمل نمائیم و قطعاً این دوره نیز گام و پلکانی خواهد بود برای تمامی آنان که با اعتقاد به هویت ملی، فرهنگی و دینی ایرانیان یهودی بخواهند در رشد و شکوفایی نهاد انجمن کلیمیان تهران برای آیندگان نقش‌آفرین باشند.
همه‌ی ما بر این اعتقاد راسخ هستیم و ذکر مجدد آن را واجب می‌دانیم که انجمن کلیمیان تهران به بقا و ماندگاری جامعه ایرانیان یهودی در موطن سه هزار ساله‌ی خود باور دارد و در راه حفظ و صیانت از آن تلاش کرده و خواهد کرد.
ما به خوبی می‌دانیم که سال‌هاست جریان‌هایی خارج از جامعه (چه در داخل و چه در خارج از کشور) نمی‌توانند بقاء و همدلی و وحدت و استقلال جامعه ایرانیان یهودی را تحمل نمایند و همواره سعی کرده و می‌کنند، به هر وسیله این جامعه کوچک ولی تأثیرگذار که جزئی جدایی‌ناپذیر از فرهنگ و تاریخ و تمدن ایران و ملت ایران است را حذف نمایند. مدتی با استفاده از بلندگوهای رسانه‌ای خود و یا با دخالت‌های بی‌مورد سعی در فروپاشی این جامعه داشته‌اند، ولی اکنون که دستشان رو شده، راهی دیگر را پیش گرفته‌اند و سعی دارند تا با ایجاد نابسامانی مذهبی و دینی و شیوع خرافات گسترده که آن سوی مرزها و در مجامع خاصی تولید شده است، سنت بومی و کهن جامعه ما را هدف گرفته و دست‌خوش تحولات من درآوردی نمایند و با ایجاد چند دسته‌گی بتوانند تفرقه را بر این جامعه معصوم حکم‌فرما کرده و خود حکومت کنند و به مطامع خود جامه عمل بپوشانند. هم‌سویی الحاد و خرافات در تهاجم به فرهنگ سنتی ایرانیان یهودی برای همه باورمندان به این فرهنگ سؤالات بسیاری ایجاد کرده که بی‌شک پاسخی مناسب و با توجه به شرایط عینی – ذهنی جامعه ما طلب می‌کند.
ولی خوشبختانه افراد جامعه ما هوشیار بوده و راه نفوذی برای این چنین ادبیاتی باقی نمی‌گذارند تا مبادا یکدیگر را خودی و غیرخودی نامیده و در مقابل هم موضع‌گیری کنند، که به راستی این زنگ خطری است... !
ما هر جا که به اعتقادات دینی و حیثیت ایرانیان یهودی توهین و تجاوز شده است، با حفظ ملاحظات و منافع ملی ملت ایران از خود دفاع کرده و خواهیم کرد.
به علاوه انجمن کلیمیان همواره دفاع از ارزش‌های توحیدی و خطوط قرمز تفکر یهودی را بر خود واجب دانسته و بدون هیچ‌گونه محافظه‌کاری در برابر برخی اهانت‌های صورت گرفته به ارزش‌ها و باورهای دین یهود، از خود واکنش نشان داده است. اعتراض به پخش فیلم‌ها و سریال‌هایی که سعی در ارائه چهره غیرواقعی از فرهنگ و تاریخ یهودیان داشتند و پاسخگویی مناسب به هرگونه برخورد غیرواقعی با ارزش‌های یهودی از این اقدامات است.
انجمن کلیمیان اعتقاد دارد، که پایبندی به منافع و ارزش‌های ایرانی، جدای از پایبندی به ارزش‌های دین یهود و تاریخ یهودی امکان‌پذیر نخواهد بود.
در دوره گذشته انجمن کلیمیان تهران، طی 21 بیانیه به مناسبت‌های مختلف مواضع خود را صریح و شفاف بیان کرده است و با ملاقات‌هایی که با مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران داشته مسائل خاص جامعه ایرانیان یهودی را پیگیری کرده است، که از آن جمله می‌توان به ملاقات با رئیس محترم جمهور در کنار دیگر ادیان توحیدی، ملاقات با مسئولین نیروی انتظامی، ملاقات با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، ائمه جمعه شهرستان‌های شیراز و کرمانشاه با حضور و همراهی دکتر سیامک مره‌صدق نماینده جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و همچنین دیدار اعضاء کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به مناسبت موعد پسح (عید آزادی) در محل دفتر مرجع دینی کلیمیان با حضور جناب حاخام ماشاا… گلستانی‌نژاد اشاره کرد. باز پس‌گیری ملک کنیسای کرمانشاه که با همت و پیگیری‌های نماینده محترم جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی و نیز پیگیری مسأله گذرنامه‌ها که به همکاری جناب حاخام ماشاا… گلستانی‌نژاد مرجع دینی کلیمیان ایران و پیگیری‌های دکتر سیامک مره‌صدق نماینده جامعه کلیمی در مجلس شورای اسلامی و دکتر رحمت‌ا… رفیع ریاست انجمن کلیمیان تهران، که اگر سنگ‌اندازی‌ها و دخالت‌های بی‌مورد و بی‌جای بعضی فرصت‌طلبان نبود تا به حال این مسأله کاملاً حل و رفع گردیده بود. از این دست اقدامات است که در جهت حفظ منافع جامعه ایرانیان یهودی بوده است. کمک‌های قابل توجه ستاد اجرایی فرمان امام در حل مشکلات مستغلات جامعه کلیمی شیراز (کنیسای ربیع‌زاده و سازمان دانشجویان) پس از سه دهه بلاتکلیفی سند محکم دیگری بر همراهی مسئولان عالی‌رتبه نظام در حل مشکلات جامعه کوچک ما بوده است.
از آنجا که شعائر یهود و شریعت مُشه ربنو عالاوهشالوم چیزی جز رعایت حقوق تمامی افراد و وجود صلح و دوستی و برادری نیست انجمن کلیمیان برپایه همین اعتقاد و همواره دوشادوش تمامی حق‌جویان ادیان توحیدی انزجار خود را از رفتارهای ددمنشانه و خشونت‌آمیز اعلام داشته و از این رو با تجمع در جلوی درب سازمان ملل در تهران و صدور بیانیه صلح را حق تمامی ابناء بشر دانسته و از حقوق کودکان و زنان بی‌گناه فلسطینی دفاع کرده است.
از دیگر فعالیت‌های انجمن کلیمیان تهران می‌توان به ملاقات‌های متعددی با محققین و نمایندگان کشورهای خارجی در زمینه حقوق اقلیت‌ها اشاره کرد و از این رو می‌توان میزبانی از سفرای بیش از 40 کشور خارجی را به منظور بازدید از اماکن و امکانات جامعه ایرانیان یهودی یکی از این اقدامات برشمرد.
علاوه بر این هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران شناساندن ارزش‌های توحیدی دین یهود را مهم‌ترین وظیفه خود دانسته و در این راه تلاش فراوان نموده است، که از آن جمله می‌توان به تبادلات فرهنگی میان کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان و نهادهایی همچون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه مفید قم، دانشگاه روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، دانشگاه الهیات دانشگاه تهران، مرکز و کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی، دانشکده ادیان و عرفان دانشگاه آزاد اسلامی، دانشکده هنر اصفهان و حوزه علمیه خواهران و دیگر مراکز علمی و فرهنگی اشاره کرد.
همچنین بازدید بیش از 30 گروه دانشجو از مراکز و کنیساها از دیگر این فعالیت‌ها بوده است.
به علاوه انجمن کلیمیان در همایش‌های متعدد داخلی نیز شرکت فعال داشته و با ارائه مقالات توانسته سهمی در این مجامع علمی داشته باشد که می‌توان همایش روز جهانی حقوق بشر، همایش صلح و دین، همایش صداقت در ادیان توحیدی، جشنواره بین‌المللی من و فضا، هجدهمین گفتگوی مرکز ملی جهانی شدن، همایش انتظار، حقوق بشر در آیین یهود، رهپویان صلح، صلح و دموکراسی یونسکو و دو دوره شرکت در نمایشگاه مطبوعات و همچنین همایش سالانه اهل قلم ادیان توحیدی به مناسبت هفته کتاب که در آن همایش سردبیر نشریه افق بینا (ارگان انجمن کلیمیان تهران) تقدیرنامه و لوح برای انجمن کلیمیان به ارمغان آورد را از آن جمله برشمرد.
همچنین حضور مستمر در کمیته های مشترک مراسم 22 بهمن و ستاد ارتحال حضرت امام (ره) و روز قدس از دیگر اقدامات انجام شده در این زمینه می‏باشد.
همه این فعالیت‏ها در جهت ارتقاء سطح فرهنگی جامعه و تعامل بیشتر نهاد انجمن کلیمیان و با دیگر نهادهای مرتبط در سطح جامعه اکثریت (با حفظ ارزش‌های جامعه یهودی) انجام پذیرفته است که به جرأت میتوان گفت در این راه به موفقیت‌هایی دست یافته‏ایم.
از مهم‏ترین مسایلی که هیئت مدیره انجمن در آن سعی داشته، بهبود اوضاع مذهبی و همچنین پررنگ‏تر شدن نقش مرجع دینی کلیمیان بوده است که با توجه به کهولت سن جناب حاخام یوسف همدانی کهن و سخت شدن انجام امور مذهبی برای ایشان، کاملاً قانونی و در چهارچوب احترام و توجه و اعتقاد به باورهای دینی یهودیان ایرانی، جناب حاخام گلستانی‏نژاد را به عنوان مرجع دینی کلیمیان ایران معرفی کرده است، که امیدواریم بتوانیم با همکاری و همدلی با ایشان و بهره‏مندی از سایر برکات ایشان در حفظ و اعتلای فرهنگی و مذهبی جامعه بیش از گذشته کوشا باشیم.
بی‏شک همگان بر این مسأله آگاه هستند که مدیریت و اداره جامعه کلیمی در شرایط حساس کنونی چه وظیفه پرمسئولیتی است و بی‏شک بدون وحدت و همکاری تمام اعضاء جامعه و بدون همکاری مرجع دینی کلیمیان ایران و دفتر نمایندگی جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی انجام امور میسر نمی‏شد.
مسأله جوانان توجه جدی را می‏طلبد، براساس این نگرش هیئت مدیره انجمن کلیمیان تهران سعی کرده با اختصاص اعتبار به کمیته جوانان همایش‏های جوانان و دانش‏آموزی را همه ساله با حضور جوانان یهودی سراسر کشور در تهران برگزار کند.
و بنا به درخواست عده‏ای از جوانان علاقه‏مند به پژوهش و فعالیت‏های علمی با اختصاص و بازسازی بنایی که ضلع جنوب شرقی مجموعه کوروش، بنیاد دانش و پژوهش کلیمیان ایران را تأسیس نماید که امید است در آینده‏ای نه چندان دور شاهد درخشش این عزیزان در عرصه‏های مختلف علمی کشور باشیم. همچنین بازسازی فضایی جهت فعالیت جوانان شرق تهران و احیای دوباره سازمان جوانان باغ صبا بدین منظور از اقدامات انجام شده در این راستا است.
یکی از آرزوهای دیرینه جامعه کلیمی داشتن مجموعه ورزشی – تفریحی است که در این دوره با حمایت‏های مهندس موریس معتمد و اختصاص زمینی در منطقه شیخ بهایی اولین گام در تحقق این خواسته جامعه برداشته شد و پس از انجام مراسم کلنگ‏زنی با حضور مهندس سعیدی‏کیا (وزیر اسبق وزارت مسکن و شهرسازی) تاکنون فاز تسطیح و دیوارکشی آن به پایان رسانیده و هم‏اکنون با انعقاد قرارداد با پیمانکار جهت گودبرداری، امید است بتوانیم هر چه زودتر به این آرزو دیرینه، جامه عمل بپوشانیم.
اینک مفتخریم با تاییدات خداوند و همکاری‏ تمامی دوستداران جامعه ایرانیان یهودی و توجه دولت جمهوری اسلامی ایران دوره فعالی را به پایان رسانیم و بخشی از تاریخ این جامعه را تشکیل دهیم.
و آن چه که به اختصار می‏توان به آن اشاره کرد به شرح زیر است:
دبیرخانه انجمن
دبیرخانه انجمن کلیمیان تهران مرکز مراجعه بسیاری از همکیشان عزیز در مسائل و مشکلات گوناگون است. در این دوره سعی شده دبیرخانه انجمن در وضعیت قابل قبولی سازمان‏دهی گردد، به گونه‏ای که مراجعین به انجمن، اعم از همکیشان و سایر هموطنان پاسخ سئوالات خود را دریافت و یا مشکلات خود را عنوان نمایند. بدیهی است که نمی‏توان نیازهای همه مراجعین را برطرف کرد ولی مسلم است که دبیرخانه انجمن کلیمیان در موقعیت فعلی خود مورد قبول مراجعه‏کنندگان است.
در ضمن محلی است برای ارتباط با سایر یهودیان دیگر شهرها از این طریق بتوان مسائل و مشکلاتشان را پیگیری کرد.
کمیته فرهنگی
1- مدارس تهران
چهار مدرسه موسی‏بن‏عمران پسران (در تمام مقاطع) با 50 معلم و دبیر و 173 دانش‏آموز، اتفاق دختران (در تمام مقاطع) با 48 معلم و دبیر و 126 دانش‏آموز، روحی شاد پسران (در مقاطع ابتدایی و راهنمایی) با 26 دبیر و 56 دانش‏آموز، و فخر دانش دختران (در مقاطع ابتدایی و راهنمایی) با 17 دبیر و معلم و 44 دانش‏آموز، به طور اختصاصی برای دانش‏آموزان کلیمی تهران به ارائه خدمات مشغول هستند.
همچنین دبستان پسرانه راه‏دانش که به طور مشترک با دانش‏آموزان مسلمان تشکیل می‏شود، دارای تعدادی دانش‏آموز کلیمی در مقطع ابتدایی است.
علاوه بر این، برای دانش‏آموزان شاغل به تحصیل در مدارس عمومی تهران، کلاس‏های فوق‏العاده تعلیمات دینی یهود در سه مجتمع در روزهای جمعه تشکیل می‏شود.
لازم به ذکر است که تعدادی از دانش‏آموزان کلیمی (داوطلبانه) خارج از سیستم آموزشی تعلیمات دینی یهود، تعلیمات دینی عمومی کشور را امتحان می‏دهند.
تعداد معلمین عبری و دینی تحت پوشش انجمن کلیمیان 70 نفر بوده که به فعالیت در مدارس و پایگاه‏ها می‏پردازند.‏
جهت ارتقاء سطح آموزشی این معلمان در این دوره با استفاده از استادان برجسته و به نام کشور توانستیم سمینار ویژه‌ای را برگزار نماییم.
کاهش تعداد دانش‏آموزان و افزایش هزینه‏های اداره مدارس، همچنان مهم‏ترین معضلات در این بخش هستند. دبیرستان موسی‏بن‏عمران که به صورت غیرانتفاعی اداره می‏شود هر ساله بیشترین حمایت مالی را از انجمن دریافت می‏کند. که اگر درخصوص پرداخت صحیح و درست شهریه‏ها از سوی والدین توجه بیشتری شود قطعاً این بودجه می‏تواند بازدهی بیشتری را برای دانش‏آموزان فراهم کند.
مجتمع اتفاق امسال با پیگیری‏های مدیریت آموزشی مدرسه و مسئول کمیته فرهنگی در زمره مدارس هوشمند شهر تهران قرار گرفته است. که امید است با اجرای برنامه‏های در نظر گرفته شده بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی هر چه بیشتر فرزندانمان در این مجتمع باشیم.
2- پایگاه‏های تابستانی دانش‏آموزان کلیمی تهران
پایگاه‏های آموزشی – تفریحی دانش‏آموزان کلیمی در تابستان در مقاطع ابتدایی و راهنمایی در ماه‏های تیر و مرداد در 4 حوزه برگزار شد و هم‏اکنون نیز برگزار می‏شود و استقبال از کلاس‏ها و برنامه‏های تفریحی در سال‌های گذشته، مطلوب بوده است.
3- کلاس‏های شهرستان‏ها
کلاس‏های آموزش تعلیمات دینی یهود در چهارچوب برنامه‏های مصوب آموزش و پرروش و نیز در راستای انتقال مفاهیم شرعی و فرهنگی یهود در شهرستان‏های اصفهان، شیراز، کرمانشاه، کامیاران، بروجرد، یزد، کرمان و رفسنجان برحسب تعداد دانش‏آموزان در طول سال تحصیلی برگزار شده و کلاس‏های تابستانی نیز در اکثر شهرستان‏های بزرگ (اصفهان و شیراز) فعالیت دارند. مجموع کادر آموزشی شهرستان‏ها حدود 40 نفر و مجموع کادر اداری حدود 15 نفر هستند.
دفتر کمیته فرهنگی
از دیگر فعالیت‏های این کمیته پاسخگویی به مراجعان و مکاتبات و مطبوعات است که با حضور کارشناسان و مسئول این کمیته این امور به خوبی انجام می‏پذیرد.
همچنین حضور در همایش‏های فرهنگی – دینی و مراسم‏های خاص اقلیت‏های دینی به مناسبت‏های مختلف و انجام مصاحبه‏های متعدد مطبوعاتی و تلویزیونی که شرح آن در قبل ذکر گردید را می‏توان از دیگر فعالیت‏های این کمیته نام برد.
انتشارات
‏از دیگر واحدهای کمیته فرهنگی انتشارات است که در این دوره توانست در کنار تصحیح و ویرایش کتب فرهنگ یهود ویژه دبستان و چاپ مجدد تهیلیم با فوت درشت‏تر و خواناتر و نیز ویرایش متن فارسی آن و همچنین چاپ سیدور جدید در 2 قطع، 7 عنوان کتاب دیگر را نیز به چاپ رساند.
نشریه افق بینا
این نشریه طی این دوره البته پس از نزدیک به یک سال توقف، به رغم سنگ‌اندازی‌های فراوان فعالیت خود را ادامه داد و هم‏اکنون 8 شماره دیگر از این نشریه چاپ شده (که البته شماره بعدی نیز زیر چاپ است). این نشریه علیرغم مشکلات حرفه‏ای موجود و نبود امکانات کافی که منجر به طولانی شدن فاصله بین شماره‌های نشریه می‌شود، ولی با استقبال وسیع خوانندگان مسلمان به ویژه نهادهای سیاسی و فرهنگی کشور و همچنین یهودیان خارج از کشور روبرو است.
مشترکین این نشریه در خارج از جامعه یهودی هم‏اکنون به بیش از ششصد نفر می‏رسد.
هیئت تحریریه نشریه با تلاش در ارتقاء سطح علمی و فرهنگی نشریه قصد دارد تصویر مناسبی از وضعیت فرهنگی و اجتماعی یهودیان ارائه داده و با پرهیز از تبدیل شدن به نشریه‌ای که بیانگر افکار گروه محدودی است گستره‌ی نویسندگان و مخاطبان خود را وسعت بخشد و از انحصار نشریه در دست افراد خاص خودداری کند.
بدیهی است خروج از فرم یک نشریه محفلی و تبدیل شدن به نشریه‌ای که بتواند ارگان رسمی ایرانیان یهودی باشد نیاز به تلاش بیشتری دارد، که در این جا جای دارد از زحمات صادقانه و خالصانه سردبیر و دست‏اندرکاران و هیئت تحریریه این نشریه تقدیر و تشکر گردد.
کتابخانه
کتابخانه مرکزی انجمن کلیمیان که زیر نظر کمیته فرهنگی و با بیش از 8000 عنوان و 18000 جلد کتاب و 1210 نفر عضو در حال فعالیت می‏باشد، یکی از نهادهای برجسته انجمن کلیمیان است که به دلیل تعدد عناوین و موضوعات و مخزن کتب دینی و فقهی یهود، مراجعین بسیاری را به خود جذب می‏نماید.
صرف‏نظر از مراجعین یهودی، بسیاری از مراجعین این مرکز را محققان و دانش‏پژوهان غیریهودی تشکیل می‏دهند که با راهنمایی کمیته فرهنگی و مسئولین کتابخانه به منابع غنی و جامع به ویژه در بخش دین و فرهنگ دست می‏یابد.
کتابخانه مرکزی کلیمیان همچنین با برگزاری 13 همایش در حوزه کتاب توانسته در این دوره به فعالیت‏های این مرکز ادامه دهد.
بازدید کودکان و جوانان مدارس تحت پوشش انجمن کلیمیان به منظور بسترسازی و ایجاد فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه یهود همراه با اهدای جوایز از دیگر فعالیت‌های این بخش است.
مرکز کامپیوتر
تجهیز مدارس اختصاصی کلیمیان به سایت‏های کامپیوتری و نیز آموزش دروس رسمی و فوق‏العاده‏ی کامپیوتر در این مدارس برعهده‏‏ی مرکز کامپیوتر انجمن است. کلیه‏ی خدمات حروفچینی و صفحه‏آرایی انتشارات انجمن کلیمیان تهران و نیز پشتیبانی فنی واحد کامپیوتری انجمن، نشریه افق‏بینا، مدارس، مهدهای کودک و بیمارستان دکتر سپیر برعهده‏ی کارشناسان این مرکز است.
از مهم‏ترین فعالیت‏های این مرکز که با همکاری مستقیم کمیته فرهنگی و نشریه افق‏بینا صورت می‏پذیرد، طراحی، راه‏اندازی، پشتیبانی و روزآمد کردن پایگاه اینترنتی انجمن کلیمیان تهران است. این سایت در حال حاضر به سه زبان فارسی، انگلیسی و عبری فعالیت می‌کند.
تهیه نرم‏افزارهای متنوع کامپیوتری، از جمله نوای تهیلیم، برنامه‏نویسی و راه‏اندازی نرم‏افزار بهشتیه، طراحی پوسترها و بروشورهای ارگان‏های مختلف یهودی، نرم‏افزار فروش کتاب، و ادامه حروفچینی فرهنگ فارسی به عبری حییم از جمله فعالیت‏های این مرکز است.
این سایت هم‌اکنون به همت پرسنل این مرکز و با نظارت آقای فرهاد افرامیان سعی در به‌روزرسانی اطلاعات مربوط به جامعه ایرانیان یهودی داشته و با بیش از 4500 مراجعه‌کننده در هفته اولین عنوان جستجوگر گوگل در موضوع ایرانیان یهودی است.
کمیته جوانان
سازمان‏دهی فعالیت‏های جوانان یهودی ایران که عموماً زیر پوشش قانونی انجمن کلیمیان تهران هستند در زمینه‏های فرهنگی – هنری – ورزشی و اجتماعی یکی از مهم‏ترین وظایف انجمن کلیمیان تهران می‏باشد. تجارب گذشته نشان داده است که فعالیت‏های پراکنده و اجتماعات موردی جوانان نتیجه مورد نظر برای پذیرش مسئولیت‏های آینده جوانان را در امور اجتماعی به دست نداده است. جمع شدن و متفرق شدن مرحله‏ای جوانان، مشکل کنونی جامعه ایرانی و از جمله کلیمیان ایران است. البته جاذبه مهاجرت به خارج از کشور، ناامیدی در یافتن شغل مناسب و مشکلات مربوط به همسریابی نیز در جامعه کلیمی مزید بر علل دیگر هستند، با این حال به نظر می‏رسد در شرایط کنونی، تشویق جوانان به شرکت در اجتماعات مختلف و ایجاد امکانات اجرائی برای نتیجه‏بخش بودن این تلاش‌ها، باید محورهای فعالیت کمیته جوانان انجمن کلیمیان تهران قرار گیرند.
می‏توان گفت در این دوره هیئت مدیره، هیچ برنامه پیش‏بینی شده‏ای از طرف کمیته جوانان انجمن کلیمیان نبوده است که به علت نبود اعتبار مالی انجام نگیرد. لازم به یادآوری است که نظارت فعالیت‏ها، تخصیص بودجه برای جوانان و برنامه‏ریزی فعالیت‏های آنها مورد نظر انجمن کلیمیان بوده و خواهد بود.
در زمینه برنامه‏های جوانان برای سازمان دانشجویان یهود، خانه جوانان یهود، سازمان جوانان گیشا و سازمان جوانان باغ صبا سعی در ساماندهی شده است. سیستم انجمن عدم مداخله در سازمان‏های جوانان بوده و روش انتخاب شده از طرف جوانان با نظارت مورد قبول بوده است. حتی سعی کرده‏ایم در جریان انتخابات سازمان‏های مختلف جوانان حضور و دخالت نداشته باشیم تا بتوانند آزادانه مسئولین خود را تعیین نمایند.
در این دوره کمیته جوانان سعی کرده است تا با ایجاد هسته‏ای در بین تمامی سازمان‏ها تحت پوشش انجمن برنامه‏های گروهی و بین‏سازمانی را رونق ببخشد که از این میان می‏توان به برگزاری تور سه روزه مسافرتی جوانان به اصفهان و شیراز، برگزاری یک دوره همایش سراسری جوانان و برگزاری دو دوره سمینار دانش‏آموزی و نیز برگزاری کارگاه مدیریت نهادهای مدنی با همکاری کمیته فرهنگی انجمن کلیمیان تهران اشاره کرد.
برگزاری جشن افتخارآفرینان و جشن دانش‏آموزی که توسط سازمان دانشجویان یهود ایران و خانه جوانان برگزاری می‏شود. در کنار برگزاری مسابقه تورات توسط سازمان جوانان گیشا و کمیته فرهنگی از دیگر فعالیت‏های این کمیته بوده است. از دیگر نکات موجود که باید به آن اشاره کرد حسن توجه بیشتر جوانان به فعالیت‏های مطبوعاتی است که رشد بولتن‏ها و ویژه‏نامه‏های متعدد سازمان‏ها دست‏آورد آن است.
تشکیل کلاس‏های آموزش موسیقی در سطوح مختلف در کلاس‌های گیتار، ویولن، پیانو و دف با بیش از 40 هنرجو در مرکز موسیقی انجمن کلیمیان مورد استقبال جوانان و خانواده‏های آنها قرار گرفته است. در این کلاس‏ها که در محل مجتمع سرابندی تشکیل می‏شود بسیاری از جوانان یهودی با موسیقی آشنا شده و نواختن سازهای مختلف را فرا می‏گیرند.
تیم‏های ورزشی جامعه کلیمیان به علت مسائل و مشکلاتی که داشته، متأسفانه هم‏اکنون از رونق افتاده. شاید قسمتی از آن متوجه فعالیت‏های هیئت مدیره است که توجه خود را به ساخت مجموعه ورزشی – تفریحی متمرکز کرده است.
ولی علی‏رغم همه این کمبودها در این دوره شاهد فعالیت‏های ورزشی تیم والیبال گیبور بوده‏ایم که از همت و تلاش و پیگیری‏های آنان سپاسگزاری نموده و امیدواریم بتوانیم با حضور افراد مشتاق و حمایت‏های انجمن این واحد کمیته جوانان را فعال‏تر از گذشته سازیم. البته نباید فراموش کرد که اعزام تیم کوهنوردی انجمن کلیمیان و حمایت از آقای سلیم شالوم جهت آموزش کوهنوردی و اسکی به جوانان یهودی و صعود ایشان به قله کاتماندو و نصب تابلوی یادبود انجمن کلیمیان از فعالیت‌های ورزشی این دوره بوده است. در این جا از زحمات تمامی فعالین نهادهای جوانان و اعضاء کمیته جوانان و آقای فرید یاشار به خاطر تلاش‏های فراوانشان سپاسگزاری می‏نماییم.
املاک
کمیته املاک انجمن جلسات خود را مرتب و منظم هر دوشنبه تشکیل می‏دهد و طی این مدت سعی بر آن شده تا مسائل پیش آمده را حتی‏المقدور بدون مراجعه به مراجع قضایی حل و فصل نماید. به طوری که آمار مالی نشان می‏دهد مبلغ اجاره‏ها مرتب و به موقع وصول می‏گردد که جمع کل وصول اجاره‏ها از مستأجرین با مقایسه دوره‏های قبل 3 برابر افزایش داشته است. و همچنین وصول مطالبات معوقه از اجور آموزش و پرورش نیز وصول گردیده است.
در این مورد با چندین جلسه ملاقات با مسئولین حقوقی آموزش و پرورش تهران نسبت به افزایش اجاره بها با توجه به ماهیت آموزشی اماکن به نحو مرضی‌الطرفین اقدام شده است.
از فعالیت‏هایی که این کمیته در طی این دوره داشته است می‏توان به بازسازی ساختمان نورمند، کنیسای کوروش، کنیسای گیشا، مهد یلدای 2، خانه جوانان باغ صبا، ساختمان جنوب شرقی کوروش (بنیاد دانش و پژوهش) و تالار پذیرایی باغ صبا اشاره کرد.
نصب انشعاب فاضلاب کنیسای گیشا، کهن، مدرسه دختران و پسران راه‏دانش ملک ایرمیا، خانه جوانان بزرگمهر و همچنین اجازه حفر و نصب انشعاب و کنتور جدید آب برای سرای سالمندان از دیگر فعالیت‏های این کمیته بوده است.
پیگیری ساخت ورزشگاه و شروع مرحله گودبرداری و همچنین رسیدگی به املاک شهرستان‏ها (خرید محل سازمان دانشجویان شیراز، کنیسای ربیع‏زاده، خرید ملک نزدیک کنیسای کتر داوید اصفهان به ارزش 10 میلیارد ریال) و شروع به ساخت مجتمع فرهنگی تفریحی کلیمیان اصفهان و تکمیل اقدامات ساختمان گورستان کلیمیان کرمانشاه و نیز احداث و شروع به کار مجتمع فرهنگی – تفریحی شیراز و راه‌اندازی محل نگهداری از سالمندان یهودی در شیراز و تأسیس رستوران کاشر در شیراز را می‏توان از دیگر اقدامات کمیته املاک برشمرد.
همچنین این کمیته با پیگیری‏هایی که انجام داده توانسته است نزدیک به 5 مورد مسایل و مشکلات مستغلات جامعه کلیمی و انجمن را در مراجع قضایی پیگیری و حل و فصل نماید ه در تمامی آنان رای به نفع انجمن صادر شده است.
انجمن کلیمیان پس از مراجعات مکرر و تملیک 4 واحد ثبتی مربوط کلیمیان در گلپایگان نسبت به تبدیل به احسن نمودن آنان اقدام نموده است. لازم به تذکر است که املاک فوق‌الذکر توسط شهرداری گلپایگان تصرف شده بود که نسبت به خلع ید و رفع تعرض اقدام به عمل آمد. جای دارد از تمامی کارشناسان و مهندسین این کمیته و از مسئول آن جناب آقای فیض‌ا... ساکت‌خو قدردانی گردد.
کمیته حل اختلاف
وظیفه اصلی کمیته حل اختلاف، رسیدگی به اختلافات خانوادگی و در صورت امکان رفع کدورت‏های موجود و تلاش برای استحکام نهاد خانواده در جامعه کلیمیان ایران است. در این مورد گفتنی است که اکثر مراجعین به کمیته حل اختلاف قبلا دعواهای خود را در دادگاه‏ها مطرح نموده و کار را به جای باریک رسانده‏اند، لذا مراجعه در چنین شرایطی به کمیته حل اختلاف، هر اقدام و دخالتی را از سوی این کمیته بی‏تأثیر خواهد کرد.
کمیته حل اختلاف در جلسات هفتگی خود به مشکلات مراجعین رسیدگی کرده که جمعاً با برگزاری 21 جلسه به 53 مورد رسیدگی یا به عبارت دیگر گوش شنوایی برای مشکلات آن‏ها بوده است که اغلب این موارد اختلافات خانوادگی و زناشویی، اختلافات در معاملات تجاری و نحوه تقسیم ارث بوده است.
سازمان بانوان یهود
سازمان بانوان یهود ایران بنابر مجوز خود از کمیسیون ماده 10 احزاب به فعالیت در حوزه بانوان و دوشیزگان یهودی می‌پردازد. معمولاً در جلسات هفتگی عمومی این سازمان مسائل خاص بانوان یهودی پیگیری می‌شود. بررسی و توجه به حقوق قانونی زنان یهودی و شرکت در مجامع مختلف زنان و آشنایی زنان یهودی به حقوق اجتماعی خود، در اساسنامه و فعالیت سازمان بانوان یهود ایران قید گردیده است.
مهدهای کودک
مهدکودک‏های انجمن کلیمیان تهران از نهادهای بسیار موفق جامعه بوده‏اند که همواره کودکان یهودی در این مهدکودک‏ها زیر نظر مدیران و مربیان کارآزموده و مجرب موارد لازم را فرا می‏گیرند و با آشنایی به هویت دینی از امکانات آنها استفاده می‏کنند. هم اکنون نیز حدود صد کودک در مهدهای یلدا 1 در (خیابان گرگان) و یلدا 2 (در خیابان فاطمی ) نام‏نویسی کرده‏اند و در دوره‏های مهد و پیش‏دبستانی آموزش می‏بینند.
در این مهدهای کودک به مناسبت‌های مختلف مذهبی برنامه‌های شاد به همراه برگزاری گردش تفریحی برای کودکان ترتیب داده می‌شود.
بیمارستان دکتر سپیر – کانون خیرخواه
بیمارستان دکتر سپیر و کانون خیرخواه بزرگ‏ترین واحد خیریه اقلیت‏های دینی کشور است. این واحد بزرگ خیریه که از اولین روزهای تاسیس به همه نیازمندان هموطن کمک کرده است و در حال حاضر بیش از 90 درصد مراجعین آن را هموطنان غیرکلیمی تشکیل می‏دهند، موجب اعتبار و آبروی جامعه کلیمی ایران در طی بیش از نیم قرن بوده و هم‏اکنون از مهم‏ترین عوامل ارتباط با مسئولین نظام و هموطنان ایرانی است. انجمن کلیمیان تهران از تمام امکانات خود برای بقای بیمارستان دکتر سپیر و مجهز نمودن آن به امکانات و تجهیزات مدرن درمانی استفاده کرده است.
طی این دوره با فعالیت هیئت مدیره بیمارستان دکتر سپیر بخش سنگ‏شکن در این بیمارستان تأسیس شد و علاوه بر تجهیز آزمایشگاه و تعمیرات آشپزخانه و نصب وسایل ورزشی به هزینه شهرداری منطقه، بخش لاپاراسکوپی در آن راه‏اندازی و بخش‏ CCU به درجه یک ارتقاء یافته است. از مهم‏ترین فعالیت‏های این بیمارستان می‏توان به سعی در جذب منابع مالی خارج از جامعه کلیمی برای اداره بیمارستان اشاره کرد که با پیگیری‏های نماینده جامعه کلیمیان در مجلس شورای اسلامی برای اولین بار در برنامه‏ریزی بودجه سالانه کشور بودجه‏ای به این بیمارستان اختصاص یافته است. که در این راه ضمن آرزوی سلامت برای تمامی فعالان عرصه پزشکی کشور از زحمات دکتر سیامک مره‏صدق و اعضای هیئت مدیره کانون خیرخواه سپاسگزاری می‏نماییم.
کمیته سرای سالمندان یهودی
هر کس حتی یک بار به سرای سالمندان یهودی رفته باشد، گواهی می‏کند که سرای سالمندان از موفق‏ترین نهادهای جامعه کلیمی ایران در خدمتگزاری به سالمندان کلیمی است. حمایت و نگهداری از سالمندان، پدران و مادران از اصول اعتقادات فرهنگ یهود است که در ده فرمان خداوند به وسیله مشه ربنو عالاوهشالم به بنی‏اسرائیل ابلاغ شده است و مسئولین سرای سالمندان در اجرای این فرمان الهی و وظیفه اجتماعی خود موفق عمل کرده‏اند. سرای سالمندان که از حمایت بیشتر همکیشان خیر و نیک‏اندیش برخوردار است هم اکنون با تجهیزات و امکانات فراوان به عنوان سرای سالمندان ممتاز در کشور به بیش از صد نفر سالمند خدمت می‏کند و رضایت خانواده‏ها را فراهم می‏آورد.
قطعاً نام سرای سالمندان و تاریخ آن هیچگاه زحمات شادروان گاد نعیم را فراموش نخواهد کرد. روحش شاد و یادش گرامی.
امیدواریم مدیریت جدید و آقای سرافراز بتوانند با ادامه فعالیت‌های این واحد به روشن نگاه داشتن چراغی که استاد نعیم در افروختن آن نقش به‌سزایی داشت، ادامه دهند
کمیته بهشتیه
مدیریت فعلی بهشتیه توانسته است وضع بهشتیه را با همه مشکلات آن بهبود بخشد. با این که حل بعضی از مشکلات در محل بهشتیه غیرقابل حل به نظر می‏رسید ولی هیئت میدره با پیگیری‏های لازم توانست بر اغلب آن فائق آمده و در بهبود اوضاع آن گام بردارد.
نرده‏کشی به منظور جلوگیری از ورود معتادین به محوطه، تعمیر و بازسازی غسال‏خانه، بازسازی سرویس‏های بهداشتی، تعمیرات محل سکونت سرایدار، تعمیر چاه آب، محوطه‏سازی و تعمیر دفتر اداری و استخدام یک پرسنل تمام وقت به عنوان مدیر، ثبت و آرشیو کامپیوتری دفاتر، و خرید یک دستگاه آمبولانس با حمایت ریاست محترم جمهوری که در مرحله شماره‏گذاری است از اقدامات این کمیته بوده است.
کمیته کشروت
برابر اساسنامه انجمن کلیمیان وظیفه هیئت مدیره انجمن نظارت بر رعایت اصول کشروت در کشتارگاه‏های دام و طیور می‏باشد، به این صورت که انجمن صلاحیت ذابحین شرعی را همواره مورد بررسی قرار داده و سعی در رعایت اصول کشروت و توزیع بهداشتی گوشت و مرغ نموده و همواره سعی در تسهیل امور متولیان این امر گام برداشته است. البته وجود یک کشتارگاه اختصاصی امری ضروری است که امید است در آینده‏ای نه چندان دور این مهم محقق گردد. در این مورد رایزنی‌های اولیه صورت گرفته است.
پخت مصا
خوشبختانه پخت و توزیع مصا با رعایت ضوابط به نحو احسن انجام و مورد رضایت خانواده‏های همکیش قرار گرفته است که موجب تشکر و قدردانی از همه دست‏اندرکاران این فریضه دینی و اجتماعی است.
کنیساها
در مورد ارتباط با کنیساها برنامه هیئت مدیره رعایت استقلال هر کنیسا، برای اداره خود بوده و فقط در مواردی که کنیساها نیاز به کمک مالی یا اداری از طرف انجمن کلیمیان داشته‏اند این انجمن وارد عمل شده استکه شرح آن در کمیته املاک آمده است.
در کنیساهای بزرگ علاوه بر مراسم معمول عبادی، کلاس‏های آموزشی متعددی نیز برای نوجوانان برگزار می‏شوند.
البته در برخی از کنیساها مشکلات و اختلافات مالی وجود داشته که حل آن ورود انجمن را به این مسأله لازم دانست و انجمن در این مورد وظیفه نظارتی خود را انجام داد.
در سایر شهرستان‏ها نیز کنیساها با تعداد زیر دایر هستند: شیراز (13 باب)، اصفهان (10 باب)، یزد (14 باب با فعالیت 4 کنیسا)، همدان یک باب که با حضور زائران فعال است، بروجرد، کرمان و سنندج هر کدام یک باب و رفسنجان 2 باب.
در این شهرستان‏ها اداره‏ی امور کنیساها توسط اهالی همان شهر به خوبی صورت می‏گیرد و مشکل عمده جابجایی جمعیتی است.
کمک‏رسانی به خانواده‏های نیازمند
هر سال به مناسبت ایام و مناسبت‏های مختلف همچون روش‏هشانا و پسح، هدایایی برای خانواده‏های کلیمی با همکاری کمیته تعاون انجمن کلیمیان و با کمک ستاد خیریه کوروش تهیه شده و برای خانواده‏های مورد نظر در تهران و شهرستان‏ها فرستاده می‏شود و این امر امسال نیز به روال معمول انجام گرفته و جمعاً میان سیصد و پنجاه خانواده یهودی این هدایا توزیع شده است.
همچنین در این مدت 80 وام ازدواج و 100 کمک هزینه درمان و 20 بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف گردیده‌اند.
در پایان ضمن سپاسگزاری از اعضای هیئت مدیره، پرسنل انجمن کلیمیان تهران، اعضای سازمان‏های جوانان و تمامی دست‏اندرکاران که ما را در این دوره یاری رساندند. آرزوی سلامت، سعادت و سربلندی برای مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران و جامعه‏ی ایرانیان یهودی را از خداوند متعال خواستاریم.
اعضای هیئت مدیره:
رحمت‌ا... رفیع (ریاست هیئت مدیره)
سیامک مره‌صدق (نایب رئیس هیئت مدیره)
اسکندر میکائیل (خزانه‌دار)
فرهاد افرامیان (مسئول کمیته فرهنگی)
فرنگیس حصیدیم (دبیر انجمن)
فیض‌ا... ساکت‌خو (مسئول کمیته املاک)
اسحق کهن‌صدق (مهردار)
نجات‌ا... کدخدا (عضو هیئت مدیره)
رامین مسجدی (عضو هیئت مدیره)
شهاب شهامی‌فر (عضو هیئت مدیره)
فرید یاشار (مسئول کمیته جوانان)
شاهین آشوری (عضو هیئت مدیره) 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید