انجمن کلیمیان تهران
   

تجلیل از شهدای کلیمی

   

24 آذر  93
نستـرن جاذب

 

بنای یاد بود شهدای کلیمی سال 1393حماسه تاریخی اقشار مختلف ملت ایران را در جنگ تحمیلی، می‌توان برجسته‌ترین تبلور اتحاد و انسجام ملی در قرن حاضر دانست که در آن همه مردم از اقشار و از مذاهب و ادیان مختلف دست به دست یکدیگر دادند و بر انبوه دشمنان و مشکلات ناشی از جنگ فائق آمدند و ناگفته پیداست که در این مسیر شهدایی را هم تقدیم کردند، شهدایی که چون هستی خود را به معامله گذاشتند هستی جاوید یافتند.
***
مراسم افتتاح یادمان شهیدان کلیمی در 24 آذرماه 93، با حضور حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین حبیب الله حسنی قائم مقام نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی مشاور رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها، دکتر کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال، دکتر اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان ایران، جناب آقای یوناتن بت کلیا نماینده آشوریان در مجلس، حمید علی صمیمی مدیر کل بنیاد شهید تهران بزرگ منقطه 14، تنی چند از روحانیان کلیمی، مسیحی و مسلمان و آقای علی پور معاون ادیان و مذاهب اداره کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آرامستان کلیمیان تهران برگزار شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع خانواده‌های شهدا، مراجع دینی ادیان الهی و مجاورت قبور مطهر شهدا، گفت: اصول و محورهای کلیدی ادیان الهی، حول محور اهدافی مشترک بوده است و ده فرمان صادر شده از سوی خداوند خطاب به حضرت موسی(ع) فرامینی‌ست که دقیقا از سوی حضرت عیسی(ع) و حضرت محمد (ص) نیز مورد تاکید قرار گرفته است.
وی افزود: محور اصلی دعوت پیامبران، مساله توحید بوده که باید آن را جان و روح رسالت پیامبران الهی خواند. لذا پیامبران امت خود را به اتفاق، حول کلمه توحید دعوت می‌کردند. همچنین مبارزه با کفر و نفاق نیز از اهداف اصلی رسالت بوده، آنچنان که حضرت موسی(ع) امت خود را به مبارزه با فساد فرعون دعوت کرد.
وی ضمن بیان این مطلب که ده فرمان تورات، آراسته به ارزش‌های اخلاقی از جمله پرهیز از دروغ و حفظ نوامیس است، خاطر نشان کرد: همه ما باید در مسیری مشترک قدم برداریم. مسیری که جامعه کلیمیان و نمایندگان کلیمی در مجلس به خوبی با مواضعی که در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و خشونت‌های منطقه‌ای اتخاذ کرده‌اند، صریحا در آن راستا گام برداشته‌اند.
ابوترابی با اشاره به اینکه نمایندگان اقلیت‌ها هیچ تفاوتی با سایر نمایندگان مجلس شورای اسلامی ندارند، گفت: در این نظام که اراده حاکمیت آن مبتنی بر ارزش‌های الهی‌ست، هدف رسیدن به داد و عدل است و امیدواریم با کمک و همیاری همگان، این مهم در سرزمین ما به طور کامل محقق شود.
حجت الاسلام و المسلمین یونسی، مشاور رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت ها در ادامه این مراسم با اشاره به احترام ادیان الهی و اهمیت رعایت آنها، گفت: در دوران دفاع مقدس، روابط رزمندگان مسلمان و اقلیت، هم در جبهه‌ها و هم در هنگام اسارت، نشان از این داشت که آن‌ها با هدفی مشترک، پیکره واحدی را تشکیل دادند.
وی افزود: در دفاع مقدس از همه طوایف و ادیان حضور داشتند و هرگز کسی به خود اجازه نمی‌داد که به دین دیگری تعرض و بی‌احترامی کند. پیامبران الهی هم اگر همزمان با هم مبعوث می‌شدند، هیچ اختلافی بین‌شان به وجود نمی‌آمد زیرا هدف مشترک ایشان هدایت و نجات بشریت بوده است.
مشاور رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها در خصوص اتحاد اقوام و ادیان مختلف در ایران، گفت: این اتحاد شگفت‌انگیز ناشی از دو اصل است؛ آموزه‌های الهی در ادیان و فرهنگ دیرینه مردم ایران؛ بنابراین طبیعی است که وقتی دشمنان به این کشور حمله کنند، اقلیت‌های دینی هم در مقابل آنان بایستند.
یونسی در رابطه با موقعیت اقلیت‌های دینی در کشور، افزود: دشمنان می‌خواهند بین ما دعواهای قومی و دینی ایجاد کنند اما به لطف خدا و با وجود ناامنی‌های منطقه‌ای، اقلیت‌های دینی در کشور ما در بهترین شرایط زندگی می‌کنند.
وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به مراسم اربعین حسینی در کربلا و یادکردن از حضور مردم در مقام نمایش قدرت، گفت: این قدرت‌نمایی به برکت، شأن و جایگاه شهدای کربلا و جایگاه والای شهیدان است. فردی که شهید می‌شود، دیگر متعلق به قوم یا دین خاصی نیست، بلکه متعلق به خداوند و متعلق به همه ماست.
گفتنی ست در بخش دیگری از این مراسم، دکتر سیامک مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، دکتر همایون سامه‌یح رییس انجمن کلیمیان تهران و کارن خانلری نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی نیز سخنانی را در مقام شهید و شهادت ایراد کردند.
در این مراسم به ترتیب برنامه ذیل به اجرا در آمد:

1. تلاوت بخشی از تورات و ترجمه آن
2. خوشامدگویی و معرفی برنامه
3. سخنرانی جناب آقای صمیمی
4. سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای ابوترابی
5. سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای یونسی
6. سخنرانی جناب آقای دکتر مره صدق
7. مراسم شعرخوانی

همچنین در این مراسم، دکتر جهانبخش قهرمانی جانباز کلیمی 70% مورد تکریم حضار قرار گرفت و از یکی از آزادگان که کلیمی است به نیکی یاد شد.
 


 

تجلیل و بزرگداشت شهدای کلیمی آذر 24 1393

 

cg
  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید