انجمن کلیمیان تهران
   

برگزاری همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»

   

 

بهمن   96
روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران

همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» با همکاری مراکز دانشگاهی و مذهبی و با حضور رهبران و مقامات اديان رسمي كشور و همچنین برخی مقامات كشوري از جمله آیت الله محمد محمدی گلپایگانی (رئیس دفتر مقام معظم رهبری)، حجت الاسلام علی یونسی (مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت ها) و عباس عراقچى معاون سياسى وزارت امور خارجه، صبح روز چهارشنبه مورخ 11 بهمن‌ماه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى برگزار شد.

جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله زار (رهبر دینی کلیمیان ایران)، دکتر همایون سامه یح (رییس انجمن کلیمیان تهران) و امید شایان مهر (عضو کمیته فرهنگی انجمن) از طرف جامعه کلیمیان در این همایش حضور داشتند. در ابتدای همایش، قرائت توراتِنو هَقِدوشا (تورات مقدس) توسط امید شایان مهر انجام پذیرفت و سپس جناب حاخام دکتر یونس حمامی لاله زار در طی سخنرانی خود، به توضیح ارزش و شان اورشلیم (بيت‌المقدس) در دیدگاه یهود پرداختند. خاطر نشان می سازد در حاشیه این همایش، شبكه هاي گوناگون خبري داخلی و خارجي، مصاحبه های مختلفی را با جناب حاخام دكتر یونس حمامي لاله زار و دكتر همایون سامه يح انجام دادند.

اهم اظهارات رهبر دینی کلیمیان ایران در این همایش عبارت بودند از:

• يهوديت، حفظ حرمت بيت‌المقدس را «مقدس» مي‌داند و اقدامات تشنج‌زا كه صلح و آرامش را از اين شهر دور خواهد ساخت را تقبيح مي‌كند.

• اورشليم كه به خاطر بناي بيت‌المقدس به نام «بيت‌المقدس» خوانده مي‌شود، از تاريخي‌ترين و مقدس‌ترين مكان‌هاي جهان و مورد احترام تمام اديان ابراهيمي است. اين شهر آثار مذهبي بسياري از هر يك از اين اديان رادر خود جاي داده است و مهم‌ترين نقطه تلاقي 3 دين ابراهيمي و مركز توجهات جهاني بوده است.

• در اورشليم تمامي يهوديان و مسيحيان و مسلمانان مي‌توانند در كنار هم با صلح و آرامش زندگي كنند. اين صلح جهاني البته آرزوي همه ماست و بعد از آمدن منجي موعود، شاهد تحقق اين صلح جهاني خواهيم بود.

• در تَنَخ (کتاب مقدس یهود)، حضرت داوود مي‌گويد كه براي صلح در اورشليم (بيت‌المقدس) دعا كنيد. اين شهر جايي است كه فرهنگ و اديان و مردمان تمامي اعصار و دوران‌ها در آن با هم تلاقي پيدا مي‌كنند و مسلّم است كه در خصوص صلح در اورشليم نياز به يك تلاش همگاني است.

• در كتاب مقدس و در تورات نیز سخنان و آيات زيادي درباره اورشليم آمده است؛ به نحوي كه در تَنَخ بيش از 800 بار از اورشليم ياد شده است. در تورات مقدس از قدمت بيش از 4 هزار ساله اين شهر ياد شده و نام اين شهر براي نخستين بار در داستان حضرت ابراهيم آمده است كه فرزندش اسحاق را قرباني مي‌كند و از خدا مي‌خواهد كه توجه خود را به اين شهر مبذول بفرمايد.

• بسیاری از مباحث تاريخي و ديني يهوديان در اورشليم اتفاق افتاده است تا اينكه معبد بيت‌المقدس در اين شهر ساخته شد. هر چند انسان در هر مكان و رو به هر طرفي مي‌تواند خدا را نيايش كند؛ اما معبد بيت‌المقدس مكاني است كه همه انسان‌ها رو به آنجا با خداي خود نيايش مي‌كنند و در آن مراسم عبادي و تقديم قرباني و تقدس اين شهر، مورد توجه يهوديان بوده است.

• هرگونه بي‌حرمتي به هر يك از اديان ديگر، نتيجه‌اي جز ايجاد درگيري و تشنج و چيزي كه امروز شاهد آن هستيم نخواهد داشت و انسان را از صلح و همزيستي دور خواهد نمود.
 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید