انجمن کلیمیان تهران
   

یهودیان گرجستان

   

 

میلاد خردمهر
کارشناس ارشد آموش زبان انگلیسی

بهار 1397

 

جغرافیا
کشور گرجستان (Georgia) یکی از دیدنی¬‌ترین و زیباترین مناطق جهان محسوب می‌شود. این کشور از نظر جغرافیایی بین دریای خزر و دریای سیاه قرار گرفته است و جزء کشورهایی است که در هر دو قاره آسیا و اروپا و به طور دقیق بین مرز مشترک این دو قاره واقع شده است. گرجستان در مرکز و غرب ماوراء قفقاز قرار گرفته است و از شمال با روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با جمهوری ارمنستان، و از جنوب غربی با ترکیه هم مرز است.
تاریخچه
یهودیان گرجی یکی از قدیمی ترین اقوام در گرجستان به شمار می روند که قدمت آن ها به 2600 سال قبل
می رسد. یهودیان سفارادی پس از اخراج از اسپانیا در قرن 15 میلادی و بعد از آن یهودیان اشکنازی در قرن 19 از روسیه وارد این کشور شدند. بر طبق روایت تاریخی اولین گروه یهودیان پس از تبعید به بابل در حوالی قرن ششم قبل از میلاد، توسط بابلی ها به این منطقه آورده شدند.
سازمان ها و نهادها
در گرجستان بالغ بر 30 سازمان و نهاد فعال یهودی وجود دارد که از میان آن ها می توان به سازمان هایی برای نگهداری از سالمندان و نهاد های جوان محور اشاره کرد. علاوه بر آن یهودیان دارای پنج مدرسه مخصوص برای خود هستند. جالب است بدانید که سه روزنامه "Menorah”,“Shalom” ,“26 Century" مختص یهودیان چاپ می شود و کانال تلویزیونی و رادیویی مربوط به یهودیان نیز در این کشور وجود دارد.
یهودیان هم چنین در پیشرفت هنر و تمدن گرجستان نقش مهمی را ایفا کرده اند؛ به طوری که یهودیان قسمتی از موزه تفلیس را به خود اختصاص داده اند و آثار بسیاری از جمله نقاشی ها و مجسمه های دست ساز را به نمایش گذاشته اند.
Great Synagogue (کنیسای اعظم( یا Georgian synagogue معروف ترین و قدیمی ترین کنیسای تفلیس در گرجستان است که بین سال های 1895 تا 1903 ساخته شده است.
جمعیت شناسی
در چند دهه ی گذشته به علت مهاجرت، جمعیت یهودیان در گرجستان افت شدیدی را به خود شاهد بوده است. در اواخر سال 1970 میلادی جمعیت یهودیان در گرجستان به 80000 نفر رسید در حالی که اخرین آمارها حاکی از آن است که هم اکنون حدود 13000 یهودی در گرجستان زندگی می کنند که عمده آن ها در تفلیس (Tbilisi) پایتخت این کشور سکونت دارند. تفلیس در طول تاریخ سکونت گاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است که در حال حاضر یهودیان 11000 نفر از جمعیت 1.5 میلیون نفری آن را شامل
می شوند. <
منبع
https://en.wikipedia.org/wiki/Georgian_Jews
 

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید