انجمن کلیمیان تهران
   

עברית 35

   

 


נתק בין הדורות ותרופת הנגד . . . .

פרהאד אפראמיאן

זכורני היטב שבשנת 1998 הייתי מקשיב לנאומו של המרצה שלי, סוציולוג ומרצה בתחום התקשורת החברתית, ד"ר מוחמד עלי אלסטי, שנאם באולם "המרכז הבינלאומי לדושיח בין התרביות" בנושא "חיפוש אחרי סודות ואבולוציה של החברה האנושית". נושא הנאום גרם לי לדמיין בהתלהבות את יהודי איראן ואת היהודים בכל העולם, כולי עקבתי אחרי הנאום שאולי עם הבנה של חוקים השולטים על השינויים בחברה אוכל ליזום צעד למען התקדמות המשפחה היהודית האיראנית ואם זה יתאפשר, גם עבור היהודים בשאר המקומות בעולם.

ד"ר אלסטי ציין שתנאי העיקרי להתרחשות תהליך האבולוציה חברתית הוא התקשורת בין הדור הישן ובין דור החדש, שיתוף הפעולה בין שתי הדורות שמחייב הכרה בין החברים בשתי הדורות כך שדור החדש ימצא ויכיר את שורשיו ההיסטוריים בדורות הקודמים לו אצל המורים וההורים שלו. כמו כן הדור הישן יחפש את המשך קיומו אצל הצעירים.

אחד ההיבטים החי משמעותיים בדעותיו של אלסטי הוא הכרת הנזקים החברתיים ובמיוחד לימוד הנזק המכונה ניתוק ( Fragmentation). הוא ראה את ההתפשטות של האסון בכל מקום ומקום על פני כדור הארץ ובכל תקופות הזמן בהיסטוריה האנושית עד כדי כך שרואה אותה נולד עם האנושות. לצדקת דבריו הוא מזכיר את האגדות הישנות כמו האגדה הפרסית "רוסטם וסוהרב" ונושא העכשווי שהוא הויכוח בין המסורת לבין מודרניזציה. אלסטי מאמין שלפי "שאהנאמה" הספר האגדתי, רוסטם וסוהרב היו נלחמים זה בזה כי אינו מכירים אחד את השני. סוהרב אינו יודע שהיריב העומד מולו, דהינו אביו הוא מקור השורשים שלו וכל האמצעי עלי אדמה שגרם לבריאתו לעולם, בלעדי רוסטם לא היה גם סוהרב. כמו כן, רוסטם אינו מודע לכך שיריבו הוא בנו וממשיכו ואם הוא לא יהיה, לו (לרוסטם) לא תהיה תקווה בעולם. המשכיות של רוסטם הוא בבנו סוהרב, בכך אחרי הריגתו של סוהרב, המשכיותו של רוסטם נקטעה והוא מקבל הלם כאשר מגלה שסוהרב הוא בנו. אבל מה הסיבה לכך שרוסטם נכנס להלם? האם מותר לו להרוג ילדים של אחרים ואסור לו להרוג את הילד שלו? האם לא איכפת לו שאחרים יהיו אבלים על מות יקיריהם אבל אבוי עם בן אדם יראה את מות יקירו שלו? התכונה הזאת אינה מתאימה לא לאיראנים ולא לגיבור לאומי כמו רוסטם. אז מה אוכל אותו מבפנים? גילוי שבמו ידיו ביטל את האפשרות של ההמשכיות שלו, עבורו מעשה זה הוא כמו אמצעי התאבדות שגרם להכחדת הדור ההמשך שלו.

במשך העשור האחרון אני חושב על הנושא ולומד הרבה בהקשר זה כדי להבין איך אפשר לחסן, לפחות את יהודי איראן, מפני נזקים של מגפה זו. מגפה שלדעתי היום יותר מכל תקופה אחרת אנו עדים לה ומאיימת על ביטחונה של החברה הקטנה שלנו. הסיבה שאני לאחר עשר שנים מחקר שלי עוסק כיום בהסבר עליו נובעת מכך שהסכנה הפכה להיות יותר רצינית.

הבט אחר של התיאוריה הנ"ל הוא בניתוח ההיסטוריה של הדתות. למידה בנושא ספציפי ופנימי והפיכתו לתיאוריה בנושא מקומי גרם לי להבין הרבה דברים. אלסטי מאמין שאב ובנו, בהסתמך על הכרה דתית, לא רק שמכירים אחד את השני ואת הצורך בתקשורת ובאמון ביניהם אלא יש להם אמון הדדי ומאמינים זה לזה. על סמך האמונה באל אחד הבן אפילו מוכן להיהרג בידי האב ולפי החזון שלו ואב על סמך אותה האמונה מוכן לבצע את פקודת האל דהינו לעקוד את בנו אבל רצון האל בכך שהבן יישאר בחיים וימשיך בדרכו של האב.

כיום בהרבה חברות דור הקודם מסתכל על הדור החדש כדור חסר ניסיון, ניורישי ובקיצור אינו מתאים. דור החדש מסתכל על הדור הקודם כדור חלש וללא יכולת להבין את הדור החדש ובלי יכולת להבין את נסיבות הזמן. דור הישן מונע מעצמו ומהחברה שלו את האנרגיה, את היוזמה ואת החידושים שמביא הדור החדש ודור החדש מונע מעצמו ומהחברה שלו את הניסיון של הדור הקודם. דברים אלה מנוגדים למחקרים מדעיים הקשורים לחברה ולא מתיישבים עם הגיון אחר כלשהו. עדיין ישנם אנשים מדור הקודם שרוחם הצדיק יכול להחיות את הערכים בקרב הצעירים ולהדריך אותם בדרכם אבל חבל מאוד שחוסר הרצון שלהם מונע מנציגים של דור החדש להתקדם. צריך לשאול האם התנהגות זו הגיוני ואו הדת מאשר זאת. בניגוד לכל השמועות והאשמות שנשמעות מכיוון זה, אני מייחס את זה לחוסר רצון ומחשדנות מצד הדור הקודם. כנציג מטעם הדור החדש מנשק את ידיהם של הגדולים ממני ובתחילת השנה החדשה ובפתחו של ראש השנה מבטיח לאל שאני מוכן לשמור על זהות התרבותי ודתי של יהודי איראן שהוא דרכו של אלוהים, להיות יצחק שמוכן לעקידה אבל איזה אברהם הוא שיגרום להריגת בנו או לפי המסורת של אברהם כמו הנביאים יחבק את הבשר מבשרו ויפקיד בידו את המשך הדרך לכיוון העתיד, פן הרשלנות של הדור הקודם תגרום לאסון שנאמר תרופת הנגד אינו מגיע תמיד בזמן.

                                                                      ***

כתגובה על הדברים של משרד החוץ האמריקאי בנוגע למיעוטים דתיים באיראן, מועצת יהודי טהראן ונציג הקהילה היהודי במג'לס כינו את הדברים כדברי שקר. הם ציינו זאת באמצעות כרזה שתוכנו מובא כאן:

פעם נוספת המתנשא העולמי (כינויו של אמריקה – המתרגם) הוכיח שלא רק שאין לו הבנה נכונה מהתלכדותם של כל האיראנים המאמינים והמונותיאיסטים, אלא תוך שימוש בתעמולה לא יעילה מנסה לחבל באינטרסים הלאומיים של כל האיראנים.
אנחנו יהודי איראן מוקיעים את הדברים שנאמרו על ידי משרד החוץ האמריקאי המתייחסים למיעוטים הדתיים באיראן. אנו מכריזים בכך שאנחנו נהנים מחופש מוחלט כדי לקיים את כללי הדת שלנו, נהנים מזכויות שוות בנישאים אזרחיים ופוליטיים ולא מרגישים שום מגבלה בכדי לקיים את כללי הדת. פעולות של מועצות השונות השייכות ליהודי איראן ונוכחותו של נציג היהודים במועצה האסלאמי - מג'לס הם מהווים הוכחה לטענה זאת.
ברור שתעמולה מזימתית של אויבי העם האיראני אינו יכול לגרום נזק להתלכדותם ההיסטורית של האיראנים אלא שזאת רק יכולה להעיד על חוסר הכרה של התנאים התרבותיים וחברתיים השוררים באיראן מצידם של הגורמים המתנשאים.

נציג היהודים במג'לס מועצה האסלאמי מנהל מועצת יהודי טהראן
דר" סיאמק מרה צדק דר" רחמתאולה רפיע                                                        ***


המקום בו יש לפרחים הזדמנות לפרוח


המקום הראשון שבו הילד נמצא במגע עם אנשים אחרים הוא בחיק המשפחה. יחד עם זאת תהליך הגידול של הילד והכרה שלו עם החברה מתרחש בפעוטונים, בגני הילדים ובבתי הספר. עלפי המחקרים, רב הילדים מביעים את אהדתם יותר כלפי גני הילדים מאשר כלפי המשפחה, עם זאת אסור שזמן שהייתם של הילדים בגנים יהיה ארוך כי הילדים זקוקים לתשומת לב. שהייה ארוכה בגני הילדים תגרום להפחתת תשומת לב שהילד זקוק לה.

אם גני הילדים יהפכו להיות לא רק כ"מקומות שמירה" , אלא למקומות העוסקות במטרות העיקריות לשמם הם קיימים: ללמד חיי חברה ולתת חינוך נכון לילדים, בצורה כזאת יעניקו לחברה דור עם מוטיבציה וראויה לחברה.

גן הילדים "ילדה – מספר 2" הנמצא ברחוב "פאטמי" מטפל בחמישים ילדים בשלוש רמות שהן פעוטון, גן ילדים טרום חובה וגן חובה תחת פיקוחו של משרד הרווחה. מוסד חברתי חינוכי זה הוקם לפני חמש עשרה שנה. עובדים בו שמונה אנשי צוות ופועל בכל עונות השנה.

גן הילדים מלא בילדים שבאו לצפות בהצגות בהלך היץ. מאחד הכיתות נשמעים קולות השמחה וצהלה וקולות צעקה של הילדים כך שגורם לתחושת חיים אצל כל מששומע אותם. גב' הארוניאן, המנהלת את הפרויקט בהתייחסה לפעילויות בגן "ילדה – מספר 2" אומרת כך: למרות שגן הילדים נמצא תחת פיקוחו של משרד הרווחה, הספרים והחומרים לפיהם הילדים לומדים נכתבים על ידי הצוות ומחולקים בין הילדים. במהלך השנה הלימודים מתקיימים בגן הילדים חוגים שונים ומגוונים כגון; ציור, שפה, עברית אתלטיקה ומלכת יד.

גם במהלך חודשי הקיץ מתקיימים בגן הילדים חוגים כגון: קרמיקה, שח ומחשבים, כמו כן חוג בו מספרים סיפורים לילדים. הורי הילדים, רשאים בהתאם לרצונם של הילדים, לרשום אותם לחוגים אלה.

זהותו של אדם מבוסס על החינוך שהוא רכש. המיעוט היהודי בהתבסס על הכלל הזה, משתדל לשתול אצל הילדים שלו את הזחות היהודי העתיק. הצוותים בגני הילדים עוסקים בפעולות שונות כדי שילדי הגן יקבלו וישמרו על זהותם היהודי. בקשר לפעולות האלה הם מספרים שבכל בקר כל הילדים בזמן ארוחת בקר מברכים את ברכת המזון. מטרת הפעולה ללמד את הילדים את הכלל הבסיסי של הדת שהוא להודות לאלוהים. את תפילת הבקר הילדים שרים כשירים עם התעמלות הבקר.

לפי לוח השנה, בכל חג מתקיים טקס המיוחד של אותו חג ובמהלכה הילדים מכירים את ההיסטוריה של היהדות, סיבת החג והסיפור העומד מאחורי החג שבגללו חוגגים. בכל שנה בחג החנוכה ילדי הגן מדליקים נרות וחוגגים את חג החנוכה. אנחנו משתדלים שגני הילדים שלנו יהיו המקום השני, אחרי המשפחה, שמלמד את הילדים על זהותם היהודי החיים במיעוט.

גני הילדים "ילדה" מאפשרים לילדים מוסלמים וילדי דתית אחרים להירשם בהם. אולי הסיבה העיקרית לכך היא לגדל את הילדים היהודים כך שחברה שאותה נפגשים אחרי גן הילדים תהיה מוכרת להם ויוכלו להשתלב בה. אחרי גן הילדים מספר רב של הילדים האלה נרשמים לבתי ספר מוסלמי לכן עובדה זו מחייבת אותם שלפני כניסתם לחברה הלא מוכרת זו, יהיה להם מגע וקשר עם ילדים מוסלמים וילמדו את השיעור הבסיסי הראשוני של החיים בדו קיום ובשלום איתם.

הצוותים של גני הילדים "ילדה" מורכבים מנשים יהודיות ונשים מוסלמיות. נשים מוסלמיות שבצוותים אלה למדו איך ללמד את הילדים היהודים את כללי הדת. מדי פעם הצוות לוקח את הילדים לביקור מדעי, ביקור במוזיאונים וגם לטיולים. בכל חודש לפי טבלאות שהוכנו מראש, מתקיים טקס יום הולדת קבוצתי לילדים שנולדו באותו החודש. ילדים של גני הילדים ובמיוחד ילדי הגנים "ילדה" משתתפים בחגיגות שמקיימת הקהילה היהודית. הילדים מבצעים קטעי תכניות בחגיגות אלה. ביקור בגני הילדים האחרים במיוחד בין ילדי הגנים בגני הילדים "ילדה" נחשב כנושא שמתייחסים אליו ברצינות כי זה גורם להכרות בין ילדי הגנים השונים ולתקשורת בניהם. כל שבוע מתבצע תוכנית מוסיקלית בגני הילדים ובכל שבוע הילדים לומדים שיר חדש הקשור לפרשת השבוע.

                                         ***


יהודי מחוז קרמאנשאה נפגשו עם "אימאם ג'ומעה" של המחוז


הנציג של "ולי פקיה" שהוא גם "אימאם ג'ומעה" של קרמאנשאה אמר:
אם הקהילה היהודי יפעלו לפי פקודותיו של הנביא משה, הם יהיו עדים בקרבם לגידול, לצמיחה ולשגשוג.
לפי הדיווחים מ "איסנא" כמה יהודים מהמחוז נפגשו עם "אימאם ג'ומעה" בביתו ושוחחו איתו. "איטולה מוסטפא עולמא" אמר : לפי כללי אסלאם אין הבדל בין מוסלמים, נוצרים ויהודים. כל הדתות הם שווים.

עולמא הצהיר שמשה היה אחד הנביאים הדגולים, הוא היה מוביל ומדריך את מאמיניו לחסידות ולשמירה על כללי הדת. עולמא המשיך וציין כך: המנהיגות של קהילה היהודי צריכים לקרוא לצעירים ולילדי הקהילה ללכת בדרכו של משה. להיות צדיק, נאמן, מאמין באל אחד ולפעול למען ערכים הם ביטחון להמשך קיומו של השלטון ואם העמים יפעלו לפי הערכים האלה, יכולים להיות עדים לקדמה ולהתקדמות.

פריידון קאהרמאני נציג היהודים אמר בטקס; יהודי קרמאנשאה הם אנשים הפועלים לפי רוח המהפכה ותמיד רואים את עצמם ממאמינים של דרכו של אימאם חומייני. בכל העולם כל עוד היהודים היו תחת דגלו של אסלאם, לא סבלו משום נזק וחיו בשלווה.
(תרגום לעברית: ניסן מורדיאן)
  

 

 

Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید