انجمن کلیمیان تهران
   

عوارض میلا (ختنه) به روش حلقه

   

 

دکتر یونس حمامی لاله زار
بهمن  1380
 

میلا (ختنه Circumcision) فرمانی شرعی در دین یهود و اسلام است که فواید طبی نیز دارد و از شایع ترین اعمال جراحی سرپایی است. این عمل که به ظاهر ساده است، در صورت به کارگیری روش های مناسب توسط فرد "موهل" (ختنه کننده) گاه می تواند دردسر ساز باشد. هدف از این نوشتار، بررسی یک روش از ختنه به صورت "رینگ" (یا کاپ) می باشد. این روش که چند سالی است از عمده ترین روش های ختنه می باشد به علت وجود بعضی عوارض نیازمند تجدید نظر و بازبینی دقیق است.
در ابتدا نحوه انجام این روش و سپس عوارض مشاهده شده ذکر می گردد.
رینگ ختنه یک حلقه پلاستیکی است با قوام سفت و شیاری در وسط آن، حلقه داخل پوست اضافه دور آلت قرار می گیرد و نخی از روی شیار بسته می شود . سپس پوست اضافه بالای حلقه بریده می شود.
بعد از چند روز پوست بالای نخ نکروز شده (از بین می رود) و حلقه خارج می شود این امر معمولاً بین 5 تا 7 روز طول میکشد اما همیشه کار به همین ساردگی تمام نمی شود گاهی بعد از بستن نخ، در قسمت زیر بسته شدن نخ ، خونریزی کرده و توده خونی تشکیل می شود که اگر تشخیص داده نشود یا نادیده گرفته شود می تواند دچار عفونت شده یا بافت اضافه ایجاد شده گاهی توده خونی به بیرون راه می یابد و خونریزی مداوم ایجاد می شود به طوری که پزشک مجبور می شود حلقه را باز کرده و عروق را بخیه کند این عارضه شایع ترین مورد مشاهده شده می باشد البته هر چه سن کودک بیشتر باشد این عارضه بیشتر مشاهده می شود.
عارضه دوم : افتادن زودرس حلقه، در صورت ایجاد در پوست، موقع بستن نخ ممکن است پوست قبل از موعد از حلقه جدا شود و ایجاد ترمیم ناقص یا خونریزی کند.
عاضه سوم: گیر افتادن حلقه در پشت سر آلت. اگر حلقه انتخابی بزرگ باشد، حلقه به پشت سر آلت رفته و آن را در معرض ایسکمی (عدم رسیدن خون کافی) قرار می دهد.
عارضه چهارم: بریده شدن ناکافی پوست اضافی، در بچه های بزرگتر بیشتر دیده میشود که ختنه مجدد لازم می گردد.
عارضه پنجم: قطع سر آلت که عارضه ای محتمل و بالقوه فجیع است.
البته با توجه به این که همکیشان محترم کلیمی برای انجام این مراسم به فردی متشرع مراجعه می کنند، لازم است فرد ختنه کننده ضمن رعایت ضوابط دینی به نکات بهداشتی نیز توجه کند.
مقالات مرتبط:
ختنه (میلا) در روز هشتم تولد



 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید