انجمن کلیمیان تهران
   

زنان موفق در کسوت عدالت

   

 

 

تابستان 97

 

ربکا گرتز، Rebecca Gratzدر سال 1781 در فیلادلفیا در یک خانواده ثروتمند و محترم یهودی متولد شد. به عنوان یک بانوی جوان، او یکی از زیباترین و مهربان‌ترین زنان زمان خود بود. این ویژگی‌ها او را از اختصاص دادن زندگیش به افراد نیازمند و امور خیرخواهانه بازنداشت.
وی بنیان‌گذار و دبیر کل اولین سازمان بشردوستانه زنان فیلادلفیا بود که به شناسایی هویت جدید برای زنان آمریکایی کمک کرد. وی مانند دیگر زنان دوران خود معتقد به کارهای خیرخواهانه و گسترش مناسب نقش زنان در جامعه بود. ربکا گرتز اکثر دوران زندگی خود را به منظور کمک به زنان و کودکان محروم فیلادلفیا اختصاص داده و تأمین امنیت مذهبی، اخلاقی و مادی برای همه یهودیان فیلادلفیا را نیز به عهده داشت. گرتز، در فرهنگ قرن نوزدهم که عمدتا مسیحیان در آمریکا زندگی می‌کردند، تجربه‌ی آمریکایی و هویت یهودی خود را برای تأسیس اولین موسسه یهودی آمریکایی که توسط زنان اداره می-شود به کار گرفت، از جمله کارهای وی تاسیس اولین مدرسه عبری و یتیم خانه‌ی یهودیان بود. او معتقد بود که زنان به طور منحصر به فردی مسئول اطمینان از حفظ زندگی یهودیان در آمریکا هستند و باید تلاش خود را جهت ایجاد محیطی که در آن زنان بتوانند در کنار آمریکایی بودنشان کاملا یهودی باشند به کار گیرند.

روزالی سیلبرمن آبلا Justice Rosalie Silberman Abella نخستین قاضی زن یهودی کانادا بود. وی نخستین زن صندوق روابط عمومی انتاریو و نخستین زن در اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) بود که به عنوان رئیس کمیسیون اصلاحات قانون تبدیل شد. در اوت 2004، او به دادگاه عالی کانادا راه یافت و اولین زن یهودی بود که در جلسه دادگاه عالی کانادا قرار داشت.
وی در سال 1946 در یک اردوگاه آوارگان در اشتوتگارت، آلمان متولد شد، دختر یعقوب و فانی سیلبرمن بود. یعقوب، پسر مالک فروشگاه کتاب، در سال 1910 در لهستان متولد شد و فانی نیز دختری از خانواده ثروتمند بود که در سال 1917 متولد شده بود.
روزالی به همراه خانواده خویش در سال 1950 به کانادا مهاجرت نمود. وی به دانشگاه تورنتو وارد شد و در سال 1970 از مدرسه حقوق فارغ‌التحصیل گردید. شش سال بعد، به عنوان جوان‌ترین زن یهودی قاضی کشور کانادا در سن بیست و نه سالگی به دادگاه خانواده انتاریو وارد شد.
دستاوردهای شگفت انگیز روزالی سیلبرمن او را به یکی از زنان تحسین‌برانگیز و ستایش شده در کشور تبدیل کرده است. در حالی که هنوز در سن بیست سالگی بود، او عضو کمیسیون حقوق بشر انتاریو، کمیته مشورتی نخست وزیری کنفدراسیون، دادگاه روابط عمومی خدمات انتاریو و دانشگاه تورنتو بود. او همچنین یک تحقیق جامع در مورد دسترسی به خدمات حقوقی توسط افراد معلول نوشت. در سال 1984 او نخستین زن در صندوق روابط کار انتاریو بود و در سال 1988 اولین زن رئیس کمیسیون اصلاحات قانون در بریتانیا بود.

روت بدر گینسبورگ  Bader Ginsburg در 15 مارس 1933 در بروکلین نیویورک در خانواده یهودی متولد شد. مادر وی یکی از بزرگترین مشوقین او بود که در مدت کوتاهی قبل از فارغ التحصیلیش از دبیرستان فوت شد.
وی از دانشکده حقوق کلمبیا فارغ‌التحصیل و به یکی از مدافعان صالح حقوق زنان در دادگاه مبدل شد. همچنین در پروژه حقوق زنان ACLU مشارکت نمود. او در سال 1980 توسط کارتر، رئیس جمهور وقت، به عنوان قاضی به دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده آمریـکا راه یافت و در سال1993 نیز توسط بیل کلینتون رئیس جمهور وقت، به سمت قاضی دیوان عالی کشور منصوب شد، وی نخستین زن یهودی بود که به این سمت نائل گردید.
وی پروفسور دانشکده حقوق رادگرز و دانشکده حقوق کلمبیا بود، که حقوق مدنی را به عنوان یکی از معدود زنان در زمینه تحصیلی خود تدریس می‌کرد. روت بدر گینسبورگ بخش قابل توجهی از کار حقوقی خود را صرف پیشرفت برابری جنسیتی و حقوق زنان نمود و پیروزی های متعددی را نیز در دادگاه عالی به دست آورد. وی دستاوردهایی در جلوگیری از تبعیض و نقض حقوق زنان و برابری جنسیتی در ایالات متحده آمریکا داشت.
منابع
https://jwa.org
https://www.jewishvirtuallibrary.org
https://www.biography.co

  

 

 

Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید