انجمن کلیمیان تهران
   

کشتی نوح، کوه های آرارات در شرق ترکیه و یا کوه های تخت سلیمان در شمال ایران؟

   

 

سیما اخلاقی (رفوآ)
مترجم زبان انگلیسی

زمستان 98

 

بر اساس باورهای دینی یهود در زمان حضرت نوح به دلیل زیاد شدن بار گناهان مردم، خداوند طوفان عظیمی ایجاد نمود و به همین دلیل به آن حضرت فرمان داد تا یک کشتی بسازد و یک جفت از تمام گونه‌های موجودات را در آن جای دهد.
باورهای دینی همواره موردی برای مجادله محققان و دانشمندان و فلاسفه بوده چرا که آنان می‌کوشند با دلایل علمی و یا شواهد باستانشناسی و مباحث فلسفی صحت آن را زیر سوال ببرند و آن را رد و یا اثبات کنند. کشتی نوح هم یکی از این وقایع است که آتش مجادلات و مباحث زیادی را گرم نگه داشته است. برخی بر این باورند که از نظر علمی امکان چنین رخدادی وجود ندارد. اما مطالعاتی که باستانشناسان طی سال‌های اخیر انجام داده‌اند تلاشی بر اثبات صحت این رخداد است.
در سال 2010 یگ گروه از محققان وابسته به یک سازمان مذهبی پروتستان که مقر آن در هنگ کنگ است اعلام کردند که رد پای کشتی نوح را در ارتفاعات کوه آرارات در ترکیه کنونی همانگونه که در تورات به آن اشاره شده یافته‌اند. این گزارش از سوی محافل علمی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و صحت و درستی آن مورد تردید قرار داده شد.
اما اخیرا گروهی از محققان موسسه تحقیقاتی علوم زمین‌شناسی در دانشگاه Lumalinda در کشور آمریکا طی گزارشی که در روزنامه بریتانیایی Daily Mail به چاپ رسید اعلام کردند که به شواهدی مبنی بر قرار گرفتن یک کشتی و مسافران آن در ارتفاعات کوه آرارات دست یافته‌اند.
پروفسور Esperante یکی از اعضای موسسه و 108 محقق دیگر بر آن شدند که به محل کشف کشتی رفته و در مورد صحت و سقم آن مطالعه کنند.
محققانی که به محل کشتی رفته بودند اعلام کردند که کشتی در ارتفاع 13000 فوت (برابر 689 متر) از سطح دریا در ارتفاعات کوه آرارات در شرق ترکیه قرار گرفته است. همچنین به نظر می‌رسد که داخل کشتی به بخش‌هایی تقسیم شده که محققان بر این باورند که محل نگهداری حیوانات بوده است. در حالی که مخالفان این نظریه می‌گویند هر کشتی در داخل خود بخش‌هایی را دارد و ممکن است این بخش‌ها برای حمل اسلحه و یا مواد غذایی در داخل کشتی تعبیه شده بوده است.
یکی از محققان ادعا می‌کند که خود شخصا در ارتفاعات کوه مذکور یک سازه چوبی سنگ شده را کشف کرده که به بخش‌های مختلفی تقسیم شده بوده است. او می‌گوید من باور دارم که این کشتی کاملا مشابه کشتی است که در کتب مذهبی به ان اشاره شده است.
در آزمایش کربن 14 برای تعیین سن اثر روشن گردید که این سازه چوبی متعلق به 4800 سال پیش است که تقریبا با زمان داستان حضرت نوح همخوانی دارد.
در مقابل یکی از محققان دانشگاه اکسفورد در واکنش به این گزارش می‌گوید: «اگر سیل در 2800 سال پیش از میلاد مسیح توانسته قاره اوراسیا (اروپا و آسیا) را کاملا به زیر آب ببرد چگونه است که دانشمندان مصری و بین‌النهرینی در قرون پیش سخنی از آن به میان نیاورده‌اند.» وی می‌افزاید که اگر شدت سیل به آن اندازه بوده که یک کشتی عظیم را 4 کیلومتر بالا برده پس باید یک اتفاق زمین‌شناسی مهم در آن زمان روی داده باشد که از آن اطلاعی در دست نیست.
اما در سال 2019 محققان با استفاده از تصویربرداری سه بعدی وجـود این کشــتی قدیمی را در این کـوه اثبـات کردند. محققان می‌گویند تصویر به دست آمده نشان می‌دهد که این اثر کشف شده یک کشتی دست‌ساز است. یکی از محققان می‌گوید ما قصد نداریم که ادعا کنیم این کشتی نوح است اما سوال این است که چگونه یک کشتی در این ارتفاع یافت شده است؟ وی می‌گوید اندازه‌های کشتی با اندازه‌هایی که برای کشتی نوح در تورات تعریف شده برابری می‌کند. طول کشتی 155 متر و عرض آن 26 متر و ارتفاع آن 15 متر است.
روش تصویربرداری به این گونه است که یک موج الکتریکی به داخل زمین فرستاده می‌شود. زمانی که موج به یک فضای خالی برخورد می‌کند که ضریب هدایت الکتریکی آن متفاوت با آب و یا سنگ باشد در برگشت سیگنال متفاوتی را ایجاد می‌کند و به کمک نرم‌افزار مخصوص از این امواج الکتریکی برگشتی یک تصویر سه بعدی ایجاد می‌شود. تصویر به دست آمده در این مطالعه یک کشتی بزرگ سنگ شده در زیر خاک را تصویر می‌کند که محققان باور دارند یک کشتی ساخته دست انسان است و همانطور که در کتاب مقدس گفته شده در سه طبقه ساخته شده است.
در حال حاضر محققان سرگرم رایزنی با دولت ترکیه و باستانشناسان پیرامون چگونگی حفاری و از خاک درآوردن کشتی هستند. آنها می‌گویند در صورتی که انجام عملیات حفاری مورد تایید قرار بگیرد این عملیات سال‌ها طول خواهد کشید. آنها انتظار دارند که بقایای حیوانات را هم در این حفاری بیابند.
در سال 2018 هم گروهی از محققان پس از یافتن آثاری از تکه‌های چوب سنگ شده در ارتفاعات کوه‌های تخت سلیمان در شمال ایران ادعا کردند که احتمال دارد اینها بقایای کشتی نوح باشند. آنها در این آثار به دست آمده بقایای برخی از ماهی‌های دریایی را یافتند که تنها در کف اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. اما آنها هم خود اذعان دارند که برای ادعای قطعی نیازمند بررسی و مطالعات بیشتری هستند.


  ‌ 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید