انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

مصاحبه با افراد موفق

   

اندازه نوشتار:

بهداد ميکاييل
نشریه متانا  شهریور
 
1386

مدت‌ها بود كه در نشريه متانا مي‌‌خواستيم بخشي به نام افراد موفق داشته باشيم. بالاخره اين امر حاصل شد و براي اولين مصاحبه در يك روز گرم تابستان به خانه پر مهر و صفاي تنها مربي رسمي‌ ‌يهودي در فدراسيون كوه‌نوردي ايران رفتيم تا بيشتر با چهره اين مرد موفق آشنا شويم.
خودتان را معرفي كنيد؟
- سليم شالم هستم. متولد 1335 شمسي در تهران.
 میزان تحصيلات شما چقدر است؟
- ديپلم رياضي نظام قديم از مدرسه گنج‌دانشِ باغ‌صبا و مدارس اكثريت.
 با چه كساني زندگي مي‌‌كنيد؟
- من مجرد هستم وخانواده‌ام خارج از كشور هستند.
 شغل ديگري بجز كوه‌نوردي و مربي‌گري هم داريد؟
- در حال حاضر خير ولي قبل از كوه‌نوردي كارشناس تمبرهاي قديمي‌ ‌ايران بودم و به خريد و فروش تمبرهاي قديم ايران مشغول بودم.
 از كي به كوه‌نوردي علاقمند شديد؟
يك روز تابستان با يكي از دوستان همکيش به كوه رفتيم و كم‌كم خوشم آمد و جمعه‌ها رفتم كوه و كلاس‌هاي كارآموزي كوه‌نوردي در رشته‌هاي مختلف و بعد هم مربي‌گري و حالا هم شغلم شده كار با توريست‌هاي خارجي و داخلي.
 چند سال است كه مشغول كوه‌نوردي هستيد؟
حدود 26 سال
 عضو كدام تيم كوه‌نوردي هستيد؟
- عضو باشگاه كوه‌نوردي اسكي دماوند كه قديمي‌‌ترين باشگاه كوه‌نوردي ايران است و حدود 53 سال قدمت دارد كه در خيابان انقلاب اول خيابان لاله‌زار قرار دارد.
 چه سمت‌هاي ديگري داريد؟
- مربي رسمي‌‌ تربيت‌بدني و فدراسيون كوه‌نوردي نيز هستم.
 اوقات فراغت را چگونه سپري مي‌کنيد؟
- اوقات فراغت زيادي ندارم ولي مطالعاتي در مورد كوه‌نوردي دارم چون شغلم ايجاب مي‌‌كند كه دايماً در حال مطالعه باشم و نوشتن مقالاتي براي اماكن مختلف، مجلات كوه‌نوردي و در حال نوشتن دومين كتابم هستم. مطالعه تورات و اگر هم تهران باشم بعدازظهرها كلاس‌هاي ‌‌جناب دكتر حمامي‌. براي عموم مردم اوقات فراغت رفتن به دامان طبيعت است من كه كارم در طبيعت و كوه است گاهي دلم براي سر و صدا و دود ماشين‌ها تنگ مي‌‌شود.
 احساسي كه در بالاترين نقطه كوه داريد، چيست؟
- آرامشي كه به آدمي‌‌ دست مي‌‌دهد از همه چيز بالاتر است كه يك آرامش خاصي است. آرامش و زيبايي طبيعت كه هر چه بگويم باز هم تمامي ‌‌ندارد و از همه مهمتر نزديكي به خد-اوند است و خواندن تفيلا در آنجا واقعاً لذت‌بخش است.
 نظرتان در مورد ترس از ارتفاع و خطراتي كه ممكن است پيش بيايد چيست؟
- روزهاي اول براي همه ترس وجود دارد چون نمي‌‌دانند كه ارتفاع چيست ولي با تمرينات زياد و دانستن نكات فني و سروكار داشتن با ارتفاع، ديگر ترس معني ندارد و پاها گيتار نمي‌زند.
 كدام قله‌هاي ايران وجهان را فتح كرديد؟
- اكثر قله‌هاي مهم ايران را فتح كردم. قله‌هاي غيرمعروف را هم براي شناسايي زياد رفتم. تمام قله‌هاي اصلي و فرعي در شهرستان‌هاي مختلف را صعود كردم. خارج از ايران هم منطقه هيماليا را تا ارتفاع 5600 متري يعني قله كالاپاتا، اسكمپ اورست و اسكمپ المپيك را كه براي شناسايي بود، رفتم.
 كدام قله يا كوه برايتان جذاب‌تر و زيباتر بوده است؟
منطقه علم كوه در كلاردشت كه يك كوه وحشي است و خيلي بكرتر از دماوند است را بخاطر سختي‌هايش و طبيعت بكرش خيلي دوست دارم كه به هيمالياي ايران معروف است.
 كتاب‌هايي كه تا بحال نوشتيد را برايمان معرفي كنيد؟
- كتاب‌ راهنماي صعود به قلل ايران را كه 2 قسمت دارد با دوستم علي مقيم نوشتيم قسمت اول كه آموزش است را من نوشتم و قسمت دوم كه راهنمايي به قله‌هاست را علي مقيم نوشت و در سال 1376 به چاپ رسيد. كتاب دومم هم در حال نوشتن است كه هنوز به اتمام نرسيده است. بولتن‌هاي مختلفي در مجلات كيهان ورزشي، دنياي ورزش و در نشريه‌هاي كوه‌نوردي مقالات زيادي نوشته‌ام.
 در كوه مراسم مذهبي را چگونه انجام مي‌‌دهيد؟
هر جا كه هستم تقلين و صيصيت را مي‌‌برم و جلوي روي همه بدون تعارف به همه همراهانم مي‌‌گويم كه من يك يهودي هستم و مراسم مذهبي را انجام مي‌‌دهم.
 اگر شبات در كوه باشيد چه كار مي‌‌كنيد؟
شغلم طوري است كه اگر تيم مال خودم باشد و دست خودم باشد، شبات را تعطيل مي‌‌كنم و برنامه را طوري تنظيم مي‌‌كنم كه به شبات برخورد نكند ولي گاهي تيم‌هاي خارجي به ايران مي‌‌آيند و شركت‌ها از قبل برنامه‌ريزي كردن و اگر نروم شغلم را از دست مي‌‌دهم ولي تا جايي كه بتوانم رعايت مي‌‌كنم مثلاً براي روشن كردن آتش از خارجي‌ها كمك مي‌‌گيرم و بارها را با قاطر به بالاي كوه مي‌بريم.
 از اين كه كوه‌نوردي را انتخاب كرديد چه احساسي داريد؟
- خوشحالم و هيچ‌وقت احساس پشيماني نكردم چون چند سالي خارج بودم و آنجا نتوانستم كار خودم را انجام بدهم به همين دليل به ايران بازگشتم.
 تا به حال چه مشكلاتي برايتان پيش آمده است؟
خوشبختانه براي خودم و تيمي‌‌كه مال خودم بوده هيچ اتفاقي پيش نيامده ولي خيلي از دوستانم را در جلوي رويم از دست دادم.
 چرا در برنامه‌اي كه جوانان كليمي‌‌به دماوند داشتند، آنها را همراهي نكرديد؟
- درگيري زيادي داشتم و تيم‌هاي زيادي كه آمده بودند و چون آْخر هفته بود و به شبات برخورد مي‌‌كرد، نرفتم ولي 3 ماه آنها را تحت تعليم گذاشتم و تمام نكات ايمني را به آنها گفتم.
 چه غذاهايي دركوه مي‌‌خوريد؟
برنج درست مي‌‌كنيم و براي اعضاي تيم كنسرو خورشت و مرغ و اگر نزديك روستا باشيم، مرغ كباب مي‌‌كنيم و ماكاروني مي‌پزيم. براي خودم داخل يك ظرف جدا برنج مي‌‌پزم و با تن ماهي و تخم‌مرغ مي‌‌خورم.
 چه راهنمايي براي كساني كه مي‌‌خواهند كوه‌نوردي كنند، داريد و چه كمكي مي‌توانيد، بكنيد؟
- من در خدمت همه جامعه هستم و هر كکسي در سطحي حتي مربي‌گري كه بخواهد، كمكشان مي‌‌كنم. به شرطي كه فعاليت مستمر داشته باشد و خودشان بخواهند در ضمينه‌هاي سنگ‌نوردي، يخ‌نوردي، ديوارها، غار برفي و... كمكشان مي‌‌كنم.
 همكاري انجمن كليميان با شما چگونه است؟
- واقعاً همكاري خوبي دارند. هيماليا كه رفتم اولين موردي بود كه با انجمن همكاري داشتم كه خيلي خيلي خوب بود و انجمن هزينه من را تقبل كرد و قرار است به اميد خد-ا برنامه اورست را با ساير اقليت‌هاي مذهبي برويم.
 نظرتان را در مورد كلمات زير بفرماييد؟
كوه: ميعادگاه عاشقان خد-ا و طبيعت.
دره: محلي است براي رفع خستگي از كوه بخاطر صداي آب.
8888 متر ارتفاع: آرزوي هر كوه‌نوردي كه در سطح بالا كار مي‌‌كند.
ترس از ارتفاع: براي من صفر.
سليم شالم: عاشق كار و زندگي.
جامعه كليميان: افتخار سليم شالم

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید