انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

ضيافت قدسي

   

اندازه نوشتار:

مهر 83
آرش آبايي

به دعوت گروه انديشه روزنامه همشهري، روز 27 مهرماه ميزگردي درباره روزه در اديان در محل دفتر اين روزنامه برگزار شد. كشيش دكتر نوريك راتوسي، موبد دكتر اردشير خورشيديان، حجت‏الاسلام دكتر محسن الويري (مدير گروه تاريخ و فرهنگ دانشگاه امام صادق) و مهندس آرش آبائي ميهمانان اين ميزگرد بودند. در آغاز جلسه، فلسفه عبادت در اديان مورد بحث قرار گرفت و در ادامه به موضوع اصلي يعني روزه و جزئيات و اهداف آن ميان پيروان اديان توحيدي پرداخته شد و پايان بخش آن، بررسي آسيب ‏شناسي عبادت و روزه در جهان معاصر و به ويژه در ميان نسل جوان بود.

آبائي در بررسي آسيب ‏شناسي اظهار داشت: تفاوت بنياديني كه نسل امروز با نسل گذشته دارد، اين است كه فضاي ديني حاكم بر نسل گذشته، بيشتر فضاي پاداش و مجازات بوده است، يعني همانطور كه در زندگي اجتماعي، كاركردها، كنش‏ها و واكنش‏ها براساس مجازات، يا حكم و نتيجه حكم بوده، در اديان نيز اين فضا رشد پيدا كرده است.

هر چند پيامبران همواره سعي مي‏كرده‏اند معارف دين را به طور اساسي در دل مردم بنشانند و بزرگان ديني هم مي‏دانستند كه پشت هر حكمي، چه فلسفه‏اي نهفته است، با اين حال به اقتضاي موقعيت گذشته، احكام ديني بيشتر با گفتمان پاداش و جزا وارد اذهان مردم مي‏شد. در جهان امروز، هر چه پيش مي‏رويم، اين گفتمان كاركرد خود را از دست مي‏دهد. در فضاي امروز، گفتمان اقناع بيشتر غلبه دارد، يعني شخص اگر از لحاظ فكري اقناع نشود، و براي پرسش‏هايي نظير اين كه چرا اين كار را انجام مي‏دهد و انجام فلان عمل چه حاصل دروني يا بروني‏اي دارد، پاسخ مناسبي پيدا نكند، نظام پاداش و جزا نمي‏تواند تاثير عمده‏اي بر او بگذارد. بنابراين، وظيفه بزرگان و متوليان دين است كه جداي از بايدها و نبايدها، چرايي‏ها و نتايج را نيز بيان كنند.

 

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید