انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

نوروز عيد باستاني ايرانيان

   

اندازه نوشتار:

ارديبهشت 84
هارون يشايايي

طليعه بهار  پسح عيد مذهبي يهوديان،  بشارت آزادي انسان.

نوروز، آغاز سال نو و يادگار كهن ايرانيان را با شادي و طراوت آغاز كرديم. شكفتن شكوفه‏ ها، سرسبزي طبيعت، باران رحمت الهي، سرزندگي و نشاط كودكان، اميد مردمان به زندگي بهتر در سال آينده و سال‎هاي آينده، آرزوي زندگي در فضاي آكنده از برادري – صميميت و صلح پيام نوروز و خصلت بهار است.

ملت ايران سال گذشته را با همه بيم و اميدهاي آن به تاريخ سپرد و سال آينده را با تكيه بر فرهنگ انساني و باستاني خود با عزم و اراده براي ساختن ايراني آباد – آزاد و مستقل و مردمي خوشبخت و اميدوار و با ايمان آغاز كرده است.

دولت‏مردان ايراني نظام جمهوري اسلامي ايران در سالي پر تنش و در هياهوي جنگ و خونريزي در كشورهاي همسايه و تهديدهاي پي در پي از دور و نزديك ميهن ما را در آرامش و آبرومندي و با حفظ شأن ملت بزرگوار ايران به پيش بردند.

البته تصور اين كه برنامه‏ها، آرزوها، اميدها و وعده‏ ها همه جامه عمل پوشانده باشد تصوري بيهوده است. نقصان‏ها فراوان بوده است. ولي مشكلات و كمبودها ملت ما را از تلاش و اميد به آينده باز نخواهد داشت و تاريخ پرافتخار خود را با كوشش و پايمردي ادامه خواهد داد.

اما «پسح» يادگار بزرگ قيام حضرت موسي عليه فرعون و جامه عمل پوشاندن وعده الهي در مبارزه با ظلم و بيدادگري و پيام‏آور آزادي انسان از قيد بندگي است «پسح» نشان آن است كه هيچ ارزشي والاتر از آزادي انسان و مبارزه با بي‏عدالتي نيست.

«پسح» تاريخ يك انقلاب نيست، «پسح» داستان رفتن از جائي به جاي ديگر نيست، «پسح» فقط اجراي يك سنت مذهبي بين يهوديان نيست، بلكه «پسح» پيغام آزادي انسان است و «پسح» وديعه الهي براي آزاد و با شرف و حيثيت زيستن است.

تقارن «پسح» با «بهار» در تقويم عبري تصادفي نيست. آغاز بهار روئيدن دوباره گياهان جوشش بي‏امان هستي يعني زندگي بي‏توقف جاري است و يادواره «پسح» يعني اين كه در چنين زايش مداومي محال است انسان سر به بندگي و ذلت دهد، هرچند قواي فرعوني و جلال و كبكبه دربار فرعون با عصاي چوپاني موسي كليم‏الله و مردمي كه در بندگي زندگي مي‏كنند قابل قياس نيست اما خواست بي‏ترديد خداوند، بالندگي و آزادي و زندگي شرافتمندانه انسان در تمام مراحل تاريخ است.

جامعه كليميان ايران نوروز باستاني، جشن شكوه خردمندي ايرانيان و پسح ميراث بزرگ پيامبر صلح و آزادي و جلودار مبارزه با ظلم و بيدادگري، حضرت موسي كليم‏الله را گرامي مي‏دارد و براي همه مردم جهان و ملت عزيز ايران و يهوديان شرافتمند در سراسر جهان و مخصوصا همكيشان ايراني خود سالي پر خير و بركت و صلح و صفا و برادري آرزو مي‏كند.

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید