انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

درگذشت جناب حاخام اوريل داويدي مرجع ديني كليميان ايران

   

اندازه نوشتار:

هارون يشايايي
آذر 84

 

 

Hacham Uriel Davidiحاخام اوريل داويدي سال 1302 در شهرستان خوانسار در يك خانواده مذهبي متولد شدند. پدرشان از روحانيون سرشناس بود و روحانيت يك ميراث خانوادگي در اين خانواده بود.

حاخام پس از آمدن به تهران، در مدرسه گنج دانش به تدريس علوم ديني مشغول شدند و سپس تا سال 1372 كه از ايران مهاجرت كردند، مسئوليت امور شرعي جامعه كليميان ايران را عهده دار بودند.

حاخام اوريل داويدي روز پنجشنبه 3 آذر 1384 برابر 22 حشوان 5766 در سرزمين مقدس دارفاني را وداع گفتند.

حاخام يك روحاني آگاه و آشنا به اصول دين، فقه و فلسفه يهود بودند و همواره مورد احترام كليميان ايران و جهان بوده اند.

 

روز جمعه 11 آذرماه برابر اول ماه كيسلو از طرف جامعه كليميان ايران مجلس بزرگداشتي در كنيساي دروازه دولت كه حاخام هميشه در آنجا تفيلا مي خواندند و كلاسهاي ديبره تورا و اصول و فرامين يهوديت را تدريس مي نمودند برگزار شد.

در اين مراسم كه عده كثيري از جامعه يهودي ايران و هموطنان مسلمان حضور داشتند، ابتدا مراسم مذهبي برگزار شد و سپس دكتر يونس حمامي از شاگردان جناب حاخام، در مورد خصوصيات و وسعت اطلاعات ايشان صحبت نمودند و يادآور شدند كه يهوديان ايران همواره قدردان خدمات جناب حاخام مي باشند.

پس از آن هارون يشايايي ”رئيس انجمن كليميان تهران“ خصوصيات قابل تحسين ايشان را در امور اجتماعي برشمردند و تاكيد نمودند كه حاخام هرجا احساس مي كردند وجودشان لازم است بدون هيچ ترديدي حضور مي يافتند و از اعتقادات خود، اعتبار، حيثيت و صيانت جامعه كليميان ايران دفاع مي كردند.

رئيس انجمن كليميان چند خاطره از حضور حاخام اوريل در ملاقات هاي خود با مسئولين جمهوري اسلامي ايران بيان نمودند و نقش موثر ايشان را در بررسي قانون قصاص در قوه قضائيه يادآور شدند.

 

مجالس ديگري نيز در بزرگداشت جناب حاخام اوريل در كنيساها برگزار شد. و همچنين مجلس يادبودي در اول دي ماه در يكي از كنيساهاي تهران برگزار ميشود.

 

مراسم يادبودي براي حاخام اوريل داويدي در اورشليم و نيويورك و كاليفرنيا توسط ايرانيان مقيم اين شهرها برگزار شد كه در مجلس ختم ايشان در اورشليم «هاراو اوديا يوسف» و «هاراو بخشي دورون» حضور داشتند.

 

 

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید