انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

مصاحبه رئيس اداره امور اقليت‏هاي ديني

   

اندازه نوشتار:

دي 84

مصاحبه سعيد تقوي، رئيس اداره امور اقليت‏هاي ديني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

 

اقليت‏هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي آزاد هستند مطابق آداب و رسوم خويش مراسم مذهبي، اعياد و جشن‏هاي قومي خود را با هماهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار كنند.

به گزارش خبرنگار «ايران» سعيد تقوي رئيس اداره امور اقليت‏هاي ديني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ضمن اعلام اين مطلب گفت: براساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي نظارت بر فعاليت‏هاي فرهنگي، هنري، مذهبي و تبليغي اقليت‏هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي همچون ارامنه، آشوريان، كليميان و زرتشتيان برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گذاشته شده است و خوشبختانه تاكنون اين وزارتخانه به منظور برگزاري هر چه مطلوب‏تر برنامه‏هاي اقليت‏هاي ديني هماهنگي‏هاي لازم را با ساير دستگاه‏هاي دولتي انجام داده و مي‏دهد. وي درباره حـمايت‏هاي دولت از فــعاليت‏هاي اقــليت‏هاي ديني گفت: در سال‏هاي اخير نزديك به 40 كليسا با حمايت و هزينه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مرمت و بازسازي شده است و تاكنون حدود 27 كليسا و زيارتگاه ويژه اقليت‏هاي ديني در فهرست ميراث ملي و تاريخي كشور به ثبت رسيده است.

تقوي درباره چاپ كتاب اقليت‏هاي ديني اظهار داشت: اقليت‏هاي ديني در زمينه‏هاي مختلف مذهبي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي با هيچ مشكلي مواجه نيستند و كتاب‏هاي خود را مي‏توانند به زبان قومي خود و ديگر زبان‏ها چاپ و منتشر كنند.

وي افزود: همچنين در چند سال اخير تعداد كتاب‏هاي چاپ شده اقليت‏هاي ديني از رشد قابل توجهي برخوردار بوده است.

تقوي تصريح كرد: اقليت‏هاي ديني نشريات مطبوعات خاص خود را دارند كه در حال حاضر براي 15 نشريه مربوط به ارامنه، زرتشتيان، آشوريان و كليميان مجوز صادر شده است.

تقوي درباره حمايت‏هاي دولت‏ از اقليت‏هاي ديني گفت: سال گذشته مبلغ يك ميليارد تومان جهت مراكز فرهنگي، آموزشي و مذهبي اقليت‏هاي ديني اختصاص داده شده بود و امسال اين رقم توسط هيأت دولت افزايش قابل توجهي داشته است.

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید