انجمن کلیمیان تهران
   

همایش حکمت در ادیان توحیدی

   

 

مهندس امید محبتی مقدم
مدیر روابط عمومی انجمن کلیمیان تهران
آبان 96

همایش « مفهوم حکمت در ادیان توحیدی» به مناسبت روز جهانی فلسفه 29 آبان در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد.
در این همایش که اندیشمندانی از ادیان اسلام، مسیحیت، زرتشت و یهودیت حضور داشتند، حجت-الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه، رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، مدیریت جلسه را برعهده داشت و خود در پایان همایش، درباره مفهوم حکمت در فلسفه و متون اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت.
در این گردهمایی دینی- فلسفی، ابتدا دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی (استاد فلسفة اسلامی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران) مفهوم حکمت از دیدگاه فلسفه اسلامی را تشریح نمود و سپس آیت‌الله دکتر سید مصطفی محقق داماد (استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی) در باب مفهوم حکمت در متون اسلامی سخنانی ایراد کرد. مفهوم حکمت در دین مسیحیت موضوع سخنان کشیش گریگوری نرسیسیان (کشیش کلیسای ارامنه تهران) و اسقف مارنرسای بنیامین موانه (اسقف کلیسای شرق آشوری ایران) بود و حکمت در دین زرتشت را موبد دکتر اردشیر خورشیدیان (رئیس انجمن موبدان تهران) بیان نمود.
از طرف جامعه کلیمیان، آرش آبائی به تبیین مفهوم حکمت در دین یهود پرداخت. وی با تکیه بر منابع پنجگانه کتب حکمت در تَنَخ (عهد عتیق) در کنار منابع تلمودی، خصوصیات و مصادیق حکمت دینی را در باورهای یهودی در فاصله‌ی زمانی تورات تا تلمود مورد بررسی قرار داد و اشاراتی نیز به حکمت در عرفان یهودی نمود.

 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید