انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

غلبه بر استرس با هشت روش

   

اندازه نوشتار:

نویسنده :مرجان ابراهیمی

بهمن  1379

 


استرسآیا شما از استرس رنج میبرید؟
استرس می تواند مفید یا مخرب باشد اساساً فشارهای روانی متغیرند. همه ما مرتباً وقایع پر استرس را در زندگی روزمره تحمل می کنیم به نظر می رسد باز هم چنین احساسی داریم.
وقایع استرس زا هستند که بر سیستم فیزیولوژیکی بدن تحمیل می شوند و این سیستم را برای سازش تحت فشار قرار می دهند همه ما به روش های مختلفی بر این گونه عوامل غلبه می کنیم . بعضی از افراد قابلیت بیشتری برای مقابله با استرس دارند، در صورتی که بعضی دیگر روش های موثر مقابله با استرس را نیاموخته اند.
لیست زیر شامل فعالیت هایی است که با پیروی از آنها می توانید زندگی آرامتری را در پیش بگیرید:
1-ساعت بیولوژیکی بدنتان را میزان کنید:
این کار به آسانی قابل اجراست . برای میزان کردن ساعت بیولوژیکی بدنتان زندگی خود را قانونمند کنید هر روز سر ساعت معینی بخوابید و برخیزید . اگر پس از گذشت چهل و پنج دقیقه بعد از رفتن به بستر به خواب نرفتید مطالعه کنید و یا خود را با کاری سرگرم کنید ، عاقبت خسته می شوید و به خواب می روید . اگر در کاری که همیشه به صورت قانونمند انجام میدهید تغییری صورت دادید، ساعت بیولوژیکی بدنتان با نیازمندی های کاری شما جور نخواهد بود بدن شما تقریباً سه هفته وقت نیاز دارد که با برنامه جدید تطبیق پیدا کند .اگر بیش از حد استرس دارید سعی کنید از تغییر دادن همزمان چند کار خودداری کنید و یا راه های دیگری را برای غلبه بر استرس در پیش بگیرید.
2-به خودتان استراحت بدهید:
شما باید زمانی را برای استراحت بدنتان تخصیص داده و به مغزتان فرصت بدهید که مجدداً به واکنش های شیمیایی بپردازد.اگر زیاد از حد استرس دارید ممکن است ناشی از خستگی، درد، اضطراب ، بی خوابی ، افسردگی و عدم کسب لذت از فعالیت های روزمره و غیره باشد. باید به بدنتان فرصت بدهید التیام یابد و زمان کلیدی است برای به آرامش رسیدن شما. هر شب قبل از خواب لیستی از کارهای فردا تهیه کنید صبح روز بعد این لیست را به نصف تقلیل دهید و فقط به کاری که نسبت به آن احساس راحتی می کنید بپردازید.
3-زیر بار تعهد سنگین اجتماعی (خارج از توان خود) نروید:
این بدین معناست که یادگیری با هر کار اجتماعی که ممکن است بر استرس شما بیفزاید مخالفت کنید مثلاٌ اجازه بدهید امسال فرد دیگری در مورد تعطیلات برنامه ریزی کند. سعی کنید به جای این که تمام مسئولیت را به عهده بگیرید از تعطیلات لذت ببرید . شما حق دارید که به احتیاجات خود توجه کنید و اجازه ندهید که دیگران در زندگی شما دخالت کنند.
4- هر تغییری را در محیط زندگی خود به تعویق بیاندازید:
به طور کلی تغییر، استرس زاست. محیط زندگی خود را تا زمانی که واقعاً آمادگی ندارید تغییر ندهید. حتی تغییر مکان به یک خانه بزرگتر و یا تاثیرات مثبتی که به همراه بهبود وضع مالی در زندگی روی می دهد، می تواند استرس زا باشد. قبل از هر تغییری ابتدا اطمینان حاصل کنید که آمادگی پذیرفتن مسئولیت جدید را دارید.
5-قند خون خود را متعادل نگاه دارید:
سعی کنید از مواد قندی به عنوان عامل بالا برنده قند خود استفاده نکنید اگر می خواهید میزان قند خونتان را از نوسان (بالا و پایین رفتن) دور نگاه دارید، این کار را با مصرف حبوبات، برنج ، نان و سیب زمینی انجام دهید . این گونه مواد قندی در بدن شکسته می شوند و قند آزاد شده در مدت زمانی طولانی (به طور مناسب) به سر تا سر بدن می رسد. همچنین خوردن مداوم وعده های مختصر غذایی، نوسان قند خون را کاهش میدهد و موجب می شود که در زندگی روزانه تان موثر باشد. بنابراین، تنقلات و خوراکی های مختصر از برنامه غذایی خود حذف نکنید.
6- از ساعاتی که برای کار یا مطالعه اختصاص می دهید بکاهید:
اگر در انجام مسئولیت هایی که به شما محول شده است مشکل دارید یا فکر می کنید از پس آنها بر نمی آیید احتیاج دارید که انرژی از دست رفته بدنتان را جبران کنید . ساعات معینی را برای کار مطالعه برنامه ریزی کنید و مطمئن شوید که تفریح و اوقات فراغت را جزئی از برنامه روزانه خود قرار داده اید.
7- ورزش کنید:
نه تنها ورزش بر احساس سلامتی می افزاید بلکه به شما انرژی می دهد تا بر روزهای پر استرس غلبه کنید . اختصاص ساعاتی در هفته برای ورزش روزانه در زندگی تان ضروری است. ورزش استرس را کاهش می دهد و به شما اجازه می دهد که کارهای روزمره تان را بهتر انجام دهید.
8- اوقات فراغت در نظر بگیرید:
گاهی اوقات صحیح است که بیکار باشیم. برای شروع ، حداقل پانزده دقیقه در روز کاری انجام ندهید این هشت مرحله را در زندگی روزمره تان بگنجانید و دریابید که چگونه از زندگی تان لذت ببرید.
مقالات مرتبط:

استرس و تاثیر روش آرامش دهی در کاهش آن

 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید