انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

وقت طلاست 

   

اندازه نوشتار:
فروردین 1379

 

برای همه ی ما انسان ها گاهی پیش می آید که شب هنگام وقتی سر بر بالین می گذاریم دلهره ی کارهای انجام نشده ای را داریم که باید انجام می شدند. انجام نشدن این کارها به هر علتی می تواند باشد.کمبود وقت، تنبلی و رویدادهای غیر مترقبه و غیر قابل پیش بینی و ...
اگر به طور معمول 8 ساعت را برای خواب، 3 ساعت را برای صرف صبحانه و ناهار و شام و 2 ساعت را برای استراحت و یک ساعت برای کارهای غیر ضروری قرار دهیم تنها در طول روز 10 ساعت وقت زنده و مفید داریم که باید به انجام همه ی کارها، وظایف، گردش، تفریح و مطالعه و ... نیز بپردازیم. اما بسیار پیش می آید که نمی توانیم به نحو مطلوب از این 10 ساعت باقیمانده استفاده کنیم. راه های زیر پیشنهادهایی برای استفاده ی بهتر از وقت می باشد:
• برنامه جامع و کاملی تهیه کرده و فهرست کلیه ی کارها و اهداف روزانه را درآن ثبت کنید و مدت زمان مشخصی را برای انجام آنها در نظر بگیرید. ثبت و فهرست کردن اهداف، برنامه ها و کارهای روزانه کمک بزرگی به انجام آنها خواهد کرد و از طرفی امکان فراموش شدن آنها نیز وجود نخواهد داشت.
• خود را حتما ملزم به انجام برنامه ها و کارهای ثبت شده ی روزانه بدایند. در واقع سعی کنید در دشوارترین شرایط نیز وظیفه ی خود را انجام دهید. گرچه پرداختن به کارهای اساسی در هنگام رویدادهای غیر قابل پیش بینی دشوار است اما اغلب نتیجه ی آن موفقیت آمیز می باشد.
• سعی کنید وقت خود را کمتر صرف کارهای غیر ضروری بکنید. روزانه ساعات بسیاری از عمر مفید ما صرف تلفن های غیر ضروری، کارهای بی هدف، منتظر ماندن و گذراندن در صفوف مختلف می شود. از اتلاف وقت در این مواقع جلوگیری کیند.
• کارهای واجب تری را که در اولویت هستند زودتر انجام دهید. سعی کنید در برنامه ای که تنظیم کرده اید ابتدا فهرست کارهایی را بنویسید که حتما باید آنها را انجام دهید و یا اگر آنها را در ساعت مشخصی انجام ندهید دیگر قادر به انجام آن نخواهید بود.
• اگر به خاطر انجام کار مهمی نمی توانید خواهش های اطرافیان را برآورده سازید به آنها جواب منفی بدهید. این روش بسیار بهتر از آن است که برای جلوگیری از دلخوری افراد، خواهش های آنها را قبول کنید اما سرانجام فرصت برآورده کردن آنها را نیابید. چرا که در این صورت طرف مقابل وظیفه ی خویش را خواهد دانست و از سرگردانی رهایی می یابد.
• وقت شناس باشید.
سعی کنید همیشه به موقع در مکان مورد نظر حاضر شوید تا اعتماد مردم را جلب کنید. همیشه برای خروج از خانه یک ربع زودتر از مواقع عادی حرکت کنید.
• از خشم و عصبانیت بپرهیزید.
خشم و عصبانیت در طول روز اثرات نامطلوبی بر برنامه شما خواهد داشت. چرا که با خشم و عصبانیت کارها کندتر و توام با اشتباه پیش می رود.
• خستگی و تنبلی را از تن به در کنید.
یکی از روش های خروج خستگی از بدن انجام چند نوع حرکت نرمشی ساده می باشد. خوردن بیش از سه لیوان آب به صورت مداوم غدد آدرنال را فعال کرده و خستگی را از تن به در می کند.
• با خستگی و خواب آلودگی مبارزه کنید.
افراد در هر یک ساعت، 20 دقیقه خواب آلودگی و خستگی دارند، سعی کنید این 20 دقیقه بحران را بگذرانید و بعد از آن خستگی خود به خود برطرف خواهد شد.
• کارهای فکری و علمی و مهم را در ساعت هایی که مغز توانایی بیشتری دارد انجام دهید.
کارهای فکری را در ساعت هایی خاص که مغز آزاد است یا به اصطلاح توان بیشتری دارد، می توان صحیح تر انجام داد چرا که ذهن هر فردی دارای چنین توانایی هایی است که در زمان هایی قوه ی درک بهتر و بیشتری داشته باشد، پس بکوشید ساعت های آزاد مغز را بیابید.
• در کنار انجام کارها و وظایف و برنامه های خود هرگز خانواده را فراموش نکنید.
هرگز برای انجام کارهای روزانه ی خود سعی نکنید قولی را که به اعضای خانواده داده اید به تعویق انداخته یا لغو کنید، بلکه در کنار هر کار و تلاشی، استراحت، در کنار خانواده زیستن و ... نیز لازم است.
• تلاش بسیار، هرگز دلیل برای موفقیت قطعی نیست.
گمان نکنید چون شما تلاش بسیاری کرده اید باید موفق شوید بلکه همواره روش صحیح انجام کارها را ملاک قرار دهید.
• ورزش را هرگز فراموش نکنید.
در طول روز حتما ساعاتی را به پیاده روی و انجام ورزش های ساده اختصاص دهید تا علاوه بر اینکه سلامت خود را حفظ می کنید آرامش اعصاب نیز به دست آورید.
• هرگز ناامید نشوید.
اگر گاهی در انجام کارهای خود به موفقیت نرسیدید، یا رسیدن به آن طولانی شد شکست را نپذیرید، برخیزید و از نو شروع کنید.
برگرفته از کتاب هنر موفق زیستن نوشته چارلز گیونز 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید