انجمن کلیمیان تهران انجمن کلیمیان تهران
   

نطق پيش از دستور نماينده كليميان ايران 

   

اندازه نوشتار:
فروردين 84

متن نطق پيش از دستور نماينده كليميان ايران «موريس معتمد» در مجلس شوراي اسلامي

moris motamedبا عرض سلام و ادب حضور خواهران و برادران نماينده و با كسب اجازه از رياست محترم مجلس قبل از هر چيز سال نو شمسي و نوروز باستاني و شروع فصل بهار را حضور مقام معظم رهبري، مسئولان نظام، همكاران عزيز نماينده و ملت شريف ايران تبريك و تهنيت عرض نموده و اميدواريم در سايه الطاف الهي شاهد سالي پر از بركت، سلامت و امنيت در سرتاسر ميهن عزيزمان باشيم.

از آن جا كه سال 1384 از طرف مقام معظم رهبري به عنوان سال همبستگي ملي و مشاركت عمومي اعلام گرديده و با توجه به درپيش رو بودن انتخابات رياست جمهوري و لزوم مشاركت همه جانبه ملت در امر انتخابات و به نمايش درآوردن همبستگي و وحدت ملت همچون گذشته اميدواريم كه در خرداد ماه شاهد برگزاري انتخاباتي پر شور، آن گونه كه درخور و شايسته جايگاه تاريخي ملت سرافراز ايران است باشيم.

اميد ديگر آن كه سال 84 سالي باشد كه پرونده هسته‏اي ايران كه از جنبه تكنيكي خارج و كاملا شكل سياسي به خود گرفته، بسته شده و ايران امكان كامل در جهت دسترسي به فن‏آوري هسته‏اي صلح‏آميز را داشته باشد.

در اينجا به نمايندگي از طرف جامعه كليميان ايران و در آستانه عيد «پِسَح» كه يادآور مبارزات و تلاش‏هاي حضرت موسي كليم‏الله در راه نيل به آزادي و قطع ريشه ‏هاي ظلم و ستم مي‏باشد به استحضار مي‏رسانم كه رفتارهاي ناشايست و توطئه گروهي افراطي صهيونيست كه قصد حمله و تعرض به مسجدالاقصي را دارند از طرف اين جامعه محكوم بوده و اعلام مي‏‎نماييم كه اين گونه اعمال افراطي به هيچ‎‏وجه مورد تاييد يهوديان خداجوي نبوده و شديداً از طرف آنان تقبيح مي‏شود.

در طي 4 سال دوره مجلس ششم شاهد رفع برخي از مشكلات و دغدغه‏هاي خاطر اقليت‏هاي ديني كشور در زمـينه‏ هاي فـرهنگي، ورزشي، ديـني، اجـتماعي و در راس آنـها تصويب لايحه مربوط به بـرابري ديـه اقليـت‏هاي ديـني كشور بـا بـدنه اصلي جامعه بوده‏ايم و

اميدواريم در طي دوره مجلس هفتم و با توجه به فضاي حاكم كه حمايت از اقليت‏هاي ديني و قومي به صورت يكي از برنامه‏هاي محوري آن مي‏باشد شاهد رفع مشكلات مربوط به قوانين قصاص و شهادت و به ويژه قانون 881 مكرر در زمينه ارث همراه با تصويب لوايح مربوطه به آنها باشيم.

در ارتباط با قانون 881 مكرر متاسفانه بايد بگويم كه آراء صادره از طرف بعضي از قضات محاكم و با توجه به اين كه اقليت‏هاي ديني رسمي كشور را در زمره كفار محسوب نموده‏اند، نه تنها باعث تضييع حقوق حقه آنان از نظر مالي گرديده، بلكه باعث وارد آمدن زيان‏هاي روحي و رواني غيرقابل جبران براي اين جوامع گرديده است.

در اينجا لازم مي‏دانم كه اشاره‏اي داشته باشم به تاريخچه حضور يهوديان در ايران كه اين حضور داراي تاريخي حدوداًَ 2700 ساله مي‏باشد. طي اين مدت طولاني يهوديان ايام تلخ و شيرين و فراز و نشيب‏هاي بسياري را پشت سر گذاشته‏اند ولي آن چه بيش از همه قابل ذكر است وطن پرستي و عشق يهوديان به اين آب و خاك بوده تا آنجا كه به جرأت مي‏توان گفت كه يهوديت ريشه در خاك ايران دارد و در اثبات اين مدعا مي‏توان اشاره داشت به حضور مقابر انبياء يهود در جاي جاي كشور ايران، مقبره دانيال نبي در شوش، مقبره حبقوق نبي در تويسركان، مقبره شموئيل نبي در ساوه، مقبره استر و مردخاي در همدان و مقابري ديگر از انبياء يهود در شهرستان‏هايي همچون قزوين كه اين مقابر مورد احترام و همه ساله زيارتگاه تعداد زيادي زوار از اديان مختلف و به ويژه هموطنان عزيز مسلمان ما مي‏باشد.

بروز جنگ‏هاي مختلف و حمله اعراب و حمله مغول هيچ كدام باعث آن نگرديده كه يهوديان تحت شرايط سخت و بحراني جلاي وطن بگويند، آن گونه كه در بسياري از كشورهاي اروپايي، افريقايي و آسيايي اتفاق افتاده و در حال حاضر تنها تعدادي كنيساي متروكه و يا در قبرستان‏هاي مخروبه يادآور حضور يهوديان در آن سرزمين‏ها مي‏باشد.

نكته بسيار مهم و قابل ذكر در اين حضور حدوداً 27 قرني همزيستي و تعاملي بوده كه مابين اين جامعه كوچك با بدنه اصلي از يك سو و از سويي ديگر با ساير اقليت‏هاي قومي و ديني ساكن در كشور همواره وجود داشته است.

در آغاز انقلاب اسلامي ملت ايران به رهبري امام راحل، جامعه كليميان ايران يكي از اولين جوامعي بود كه به نداي انقلاب پاسخ مثبت داده و با حضور همه جانبه و پر شور خود در راهپيمائي‏ها و تظاهرات سعي در اداي ديون ملي و ميهني خود داشته و شايان ذكر است كه تنها بيمارستان خيريه يهوديان كه در يكي از جنوبي‏ترين نقاط تهران واقع است در تمامي ايام انقلاب در خدمت به مصدومان و مجروحان انقلاب قرار داشته و در ايام جنگ 8 ساله تحميلي هم اين بيمارستان به طور تمام وقت در خدمت به جبهه و جنگ مشغول بوده است. حدوداً 2 ماه قبل از به ثمر رسيدن انقلاب شاهد صدور پيام تاريخي امام راحل در ارتباط با يهوديان بوديم كه ايشان با توجه به آشنايي كامل به امور سياسي روز و آگاهي كامل به جوسازي‏هايي كه توسط بعضي از محافل و سازمان‏ها و در جهت ايجاد رعب و وحشت در جامعه يهوديان و در جهت كوچانيدن آنان از اين سرزمين به عمل مي‏آمد چنين فرمودند:

«ما حساب جامعه يهوديان را از صهيونيست‏ها جدا مي‏دانيم». جامعه يهود و ساير جوامع كه در ايران هستند اهل اين ملت مي‏باشند و اسلام با آنها همان رفتار را مي‏كند كه با ساير اقشار ملت مي‏كند.

صدور اين بيانيه تاريخي در آن زمان خود باعث ايجاد آرامش در جامعه ملتهب كليميان و دلگرمي آنان به نظام پيش رو گرديد.

بروز مشكلات و سخت‏گيري‏ها در سال‏هاي اوليه انقلاب را مي‏توان تا حدي عادي و از پيامدهاي هر انقلاب دانست، منتهي با گذشت 27 سال از انقلاب، جامعه ما متاسفانه هر روزه و با گونه ‏هاي خاصي از ضديت و مخالفت و توهين به شعائر مذهبي و اعتقادات خود و به عبارت ديگر گونه‏اي يهود ي‏ستيزي روبرو بوده است، چاپ كتب و مقالات غيرمستند و خلاف واقع و از همه بدتر تهيه و پخش سريال‏ها و برنامه‏ هاي تلويزيوني از آن گونه هستند. سريال‏هايي كه به ويژه طي 12 سال گذشته با توهين‏ها، تحقيرها و انتساب مطالب نامربوط و خلاف واقع نه تنها باعث رنجش و آزردگي خاطر يهوديان گرديده، بلكه به جرأت مي‏توان گفت كه درصد قابل توجهي از مهاجرت‏هاي كليميان به خارج از كشور را باعث گرديده و از آن جا كه اعتراضات و مراجعات و درخواست‏هاي مكرر ما در زمينه جلوگيري از اين بي‏حرمتي‏ها تاكنون نتيجه مطلوب را نداشته، برداشت جامعه ما اين گونه بوده كه شايد مسئولان تهيه و پخ اين گونه سيال‏ا و كتب و مقالات آن گونه كه شايسته بوده توجه لازم را به فرمايشات امام خميني رحمت‏الله عليه نداشته‏اند.

به طور مثال در ايام دهه فجر شاهد پخش سريالي از تلويزيون به نام «فرار بزرگ» بوديم كه متاسفانه نويسنده و تهيه كننده آن گستاخي را تا بدانجا پيش برده بودند كه منفي‏ترين نقش را اختصاص به يك نفر روحاني يهودي داده و بدترين خصوصياتي را كه مي‏توان به يك نفر نسبت داد به اين شخصيت روحاني و چند پرسوناژ يهودي ديگر نسبت داده بودند. قبل از ذكر مثال ديگر لازم است يادآور شوم كه يهوديان شايد اولين ديني بودند كه در 3300 سال قبل خون را ناپاك دانسته و در تورات مقدس چنين آمده: «هر شخصي كه هر نوع خوني را بخورد از ميان قومش نابود خواهد شد».

سال قبل شاهد پخش سريال ديگري به نام «دسيسه» بوديم كه در آن خون پسربچه غيريهودي پس از كشتن به يك كودك يهودي خورانيده شده و مابقي آن در نان فطير و يا نان مقدسي كه يهوديان طي 8 روز ايام عيد «پِسَح» مي‏خورند ريخته شد و بدينوسيله كارگردان و تهيه‏كننده دقيقا پاي خود را در جاي پاي سازمان‏هاي شناخته شده زمان تزاري گذاردند. لازم به ذكر است كه تنها فرق فطير با نان معمولي آن است كه خمير آن فرصت تخمير پيدا نكرده است و در ارتباط به تبعات منفي پخش اين سريال، سرخوردگي و ضربه‏اي روحي رواني بوده كه بيش از همه به دانش‏آموزان و دانشجويان ما وارد آمده و عزم بسياري از آنان جزم به ترك اين ديار و اقامت در كشورهاي ديگر گرديده است.

طي تاريخ طولاني حضور يهوديان در اين سرزمين دانشمندان، اطباء، شعرا، نويسندگان، هنرمندان و ادباي بسياري از ميان آنها برخاسته ‏اند كه تعداد آنها خارج از شمارش است و متاسفانه هيچ‏‏گاه شاهد پخش برنامه‏ اي نبوده‏ايم كه طي آن اشاره‏اي به اين بزرگان شده باشد و يا اگر نامي برده شده ذكري از يهودي بودن آنان نگرديده. گويا فقط رسالت را در توهين، تحقير و خوار و خفيف شمردن اين جامعه كوچك از نظر جمعيت ولي بزرگ از نظر عشق به اين آب و خاك مي‏دانند.

ما از مسئولان اين سازمان نمي‏خواهيم همان‏گونه كه با اديان ديگر كه در اعياد و ايام مذهبي آنان با اقدام به پخش برنامه‏ هاي خاص و گفتن تبريكات گوناگون سعي بر آن دارد كه اين ايام را به آنان شيرين نمايند و ما را هم خوشحال سازند بلكه خوشحالي ما زماني است كه احساس نمائيم، دوران ساخت اين گونه سريال‏ها و برنامه‏ هاي زشت و زننده كه به غير از آب در آسياب دشمن ريختن چيز ديگري نيست به سر آمده و آن گونه كه مطلع گرديده‏ ايم سريال ديگر در دست ساخت است كه كارگردان محترم سعي در نفي يكي از بزرگ‏ترين فجايع نسل‏كشي در قرن گذشته يعني فاجعه كشتار يهوديان در اردوگاه‏ هاي مرگ نازي را دارند.

در خاتمه از طرف خود و ساير نمايندگان اقليت‏هاي ديني، از دولت محترم كه در لايحه بودجه سال 84 براي اولين بار اقدام به تخصيص رديف بودجه جهت اقليت‏هاي ديني كشور نموده بودند و هم‏چنين همكاران عزيز نماينده كه ضمن افزايش رديف فوق‏ الذكر اقدام به تصويب آن نموده‏اند كمال تشكر و امتنان را داريم.

رئيس مجلس شوراي اسلامي دكتر حداد عادل: پس از سخنان انتقادي نماينده كليميان، اين سخنان را تائيد كرد و گفت در زمان پخش اين سريال‏ها من هم به اين موضوع توجه كردم و حق را با شما مي‏دانم. 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید