انجمن کلیمیان تهران
   

نمايندگان جامعه كليميان ايران در همايش گفتگوي ديني در مسكو

   

 

آرش آبائي
تير 85

 

به دعوت كنگرة اروپايي- آسيايي يهوديان روسيه (EAJC)، مهندس موريس معتمد، نماينده كليميان در مجلس شوراي اسلامي و مهندس آرش آبائي، كارشناس امور ديني- فرهنگي يهود، در همايش بينالمللي گفتگوي ديني در مسكو در روز پنجشنبه 25 خرداد شركت كردند. در اين همايش كه با عنوان « اسلام و يهوديت: دورنماي گفتگو و همكاري» و با نظارت مفتي اعظم مسلمانان روسيه و حاخام ارشد يهوديان روسيه در سالن اجلاس هتل «مژدوناروديانا» برگزار شد، شخصيتهاي مذهبي، فرهنگي و سياسي از كشورهاي منطقه حضور داشتند.

در نشست افتتاحيه مراسم، ابتدا «راوي عين الدين» رئيس شوراي مفتيان روسيه ضمن تبريك يكصدمين سال احداث كنيساي كرال در مسكو، با تشريح مفاهيم صلح، تسامح و آزادي و احترام در اسلام، تقابلهاي خشونت آميز ميان پيروان اديان را تقبيح نمود و از ايجاد روابط موثر ميان سازمانهاي مذهبي اديان ابراهيمي به عنوان ابزاري قدرتمند جهت تحكيم ثبات و صلح در جامعه ياد كرد.

رباي «آدولف اوراهام شايوويچ» ، حاخام ارشد يهوديان روسيه، به عنوان دومين سخنران با اشاره به تاريخ طولاني همزيستي ميان مسلمانان و يهوديان، از وجود مشكلات ميان پيروان اين دو دين توحيدي ابراز نگراني كرد و بر لزوم استفاده گسترده تر از آموزههاي اديان توحيدي براي تربيت جوانان و تبليغ ارزشهاي والاي اخلاقي در جامعه تاكيد نمود.

«الكساندر ماشكوويچ» ، رئيس كنگره اروپايي- آسيايي يهوديان نيز در سخنان خود از ارتباطات دوستانه يهوديان و مسلمانان كشورهاي منطقه و مشتركات ايشان سخن گفت و آمادگي اين كنگره را براي كمك به استقرار تفاهم ميان مسلمانان و يهوديان اعلام نمود.

 

Interreligious dialogue in moscow

در ادامه اين همايش، دو ميزگرد تخصصي در خصوص مسائل مربوط به روابط ديني و قومي ميان مسلمانان و يهوديان با عناوين «گفتگو از ديدگاه تاريخي و ديني» و « تجربه معاصر همكاري سازمانهاي يهودي و اسلامي منطقه اوراسيا» برگزار شد.

مهندس موريس معتمد در اولين ميزگرد، ضمن تشريح وضعيت رابطه يهوديان ايران با مسلمانان، به تاريخ 2700 ساله حضور يهود در ايران و سابقه ديرينه گفتگوي ديني در جامعه ايراني اشاره كرد و حضور كليميان ايران را در مراسم و همايشهاي متعدد ديني- فرهنگي كشورشان يادآور شد.

در حاشيه اين همايش، جلسهاي با حضور رئيس كنگره و مسئولان اجرايي آن، حاخام ارشد روسيه و حاخام ارشد مسكو جهت تبادل نظر با مدعوين ايراني تشكيل شد كه در آن، مهندس معتمد و مهندس آبائي به تشريح وضعيت يهوديان ايران پرداختند و راههاي همكاري متقابل كنگره و جامعه يهودي ايران بررسي شد.

در پايان همايش، بيانيةمشتركي از سوي شركت كنندگان صادر شد كه در آن، ضمن تاكيد بر لزوم تسامح و گفتگو ميان اديان، گفتگو و شناخت بين اديان راهي در جهت جلوگيري از خشونت و برخورد ميان تمدنها اعلام شد.

روز جمعه 26 خردادماه مهندس معتمد و آرش آبائي با حضور در سفارت جمهوري اسلامي ايران، در ملاقاتي با انصاري، سفير ايران در روسيه و ايمانيپور، رايزن فرهنگي سفارت ايران، به تشريح و بررسي محورهاي همايش پرداختند و سفير ايران موضع جمهوري اسلامي را نسبت به گسترش روابط دو كشور بيان نمود و راهكارهاي همكاري جامعه يهوديان ايران با همكيشان روسي خود مورد بحث قرار گرفت.

كنفرانس مطبوعاتي نماينده كليميان ايران در مجلس، دستوركار روز سهشنبه 30 خرداد بود كه به ابتكار سفارت ايران برگزار شد. مهندس معتمد در برابر خبرنگاران رسانههاي خبري روسيه و ساير كشورها، با تشريح وضعيت زندگي يهوديان ايران و نتايج همايش اخير، به سوالات متعدد آنها پاسخ داد. در اين سفر مهندس موريس معتمد در مسكو با دو تن از نمايندگان دوماي روسيه نيز ديدار و گفتگو نمود.

مهندس آرش آبائي نيز در همين روز با حضور در محل رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مسكو، با مسئولان آن مركز به بحث و تبادل نظر دربارة فضاي فرهنگي- ديني يهوديان مسكو پرداخت و چگونگي ادامه و گسترش روابط فرهنگي – ديني با جامعه و نهادهاي يهوديان روسيه را مورد بررسي قرار داد.

سفري كوتاه به سنت پترزبورگ و ملاقات و تبادل نظر با رئيس انجمن يهوديان سنت پترزبورگ و حاخام ارشد يهوديان اين شهر از ديگر برنامههاي اين سفر 8 روزه در كنار بازديد از كنيساها و اماكن فرهنگي يهوديان و ملاقات با برخي شخصيتهاي فرهنگي و دانشگاهي يهودي بود.

لازم به ذكر است كه كنگره اروپايي-آسيايي يهوديان (EAJC) اتحاديهاي است شامل انجمنهاي يهوديان 28 كشور منطقه كه علاوه بر كشورهاي روسيه و جمهوريهاي شوروي سابق، استراليا، هند، ژاپن، چين، سنگاپور و چندين كشور ديگر از جمله تركيه را نيز شامل ميگردد.

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید