انجمن کلیمیان تهران
   

نطق پيش از دستور نماينده كليميان ايران در مجلس

   

 

5 بهمن 82
                      مهندس موريس معتمد

motamed-معتمد

به نام خدا و با عرض سلام حضور رياست محترم و همكاران عزيز نماينده، در ابتداي سخنم وظيفه مي‏دانم كه  از طرف خود و جامعه كليميان ايران به مناسبت فاجعه غم‏انگيز و مرگ‏بار و دهشتناك زلزله بم كه به مرگ و زخمي شدن هزاران نفر از هموطنان عزيز ما و نيز ويراني كامل شهر تاريخي بم منجر گرديده است، به حضور مقام معظم  رهبري، مردم داغديده بم و ملت شريف ايران تسليت عرض نموده و جامعه كليميان را در اين غم بزرگ شريك بدانم.

جامعه كليميان ايران و ايرانيان يهودي خارج از كشور از همان ساعات اوليه زلزله با يك فراخوان عمومي در كنيساها و انجمن‏هاي كليميان دعوت به ياري‏رساني به زلزله‏زدگان شدند و كمك‏هاي جنسي و داروئي اين جامعه از طريق جمعيت هلال‏احمر در اولين روزهاي حادثه به منطقه ارسال گرديد.

اما مهمترين اقدام جامعه كليميان ايران مشاركت در ساخت يك بيمارستان 150 تختخوابي در شهرستان بم است كه مقدمات آن از طريق دفتر خدمات خيريه بهداشتي و درماني با موافقت و همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي انجام گرفته و جامعه كليميان ايران از طريق بيمارستان خيريه دكتر سپير كه يكي از بزرگترين و فعال‏ترين نهادهاي خيريه بهداشتي است و توسط جامعه كليميان و تحت نظر انجمن كليميان تهران اداره مي‏شود و تمامي خدمات آن به هموطنان مسلمان اختصاص دارد در انجام اين پروژه بزرگ مشاركت و تاكنون مبلغ قابل توجهي در حدود -/2.000.000.000 ريال براي كمك به ساختمان اين بيمارستان كه هزينه نهائي آن برابر 50.000.000.000 ريال خواهد بود، جمع‏آوري كرده است. لازم به ذكر است كه يك نفر از ايرانيان يهودي ساكن انگلستان مبلع 100.000 پوند به اين منظور اختصاص داده و بقيه كمك‏ها نيز جمع‏‏آوري شده و انشاا... با مساعدت ساير خيرين هموطن يك كار عملي و بدون سروصدا در جهت رفاه مردم عزيز بم به سامان خواهد رسيد.

در اينجا به نمايندگي از طرف جامعه كليميان ايران و ساير جوامع اقليت‏هاي ديني كشور تشكرات قلبي و مراتب امتنان اين جوامع را به مناسبت تصويب لايحه برابري ديه اقليت‏هاي ديني با مسلمانان را حضور مقام معظم رهبري، رياست محترم جمهور، رياست محترم قوه قضاييه، رياست محترم مجلس شوراي اسلامي و خواهران و برادران نماينده و به ويژه رياست محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام و دبير و ساير اعضاء مجمع تقديم داشته و خوشحالم از اين كه اين امر مهم و تاريخي كه يكي از آرزوهاي اقليت‏هاي ديني كشور در طول تاريخ بوده، در آخرين روزهاي كاري مجلس ششم، به تحقق پيوسته و از اين بابت        برگ زريني به كارنامه اين دوره از مجلس شوراي اسلامي اضافه گرديده است.

در آستانه بيست و پنجمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، به روان معمار بزرگ انقلاب، امام راحل و همه شهداي راه استقلال و آزادي ايران عزيز و جنگ تحميلي درود فرستاده و دهه فجر را به ملت گرامي ايران تبريك مي‏گويم.

انقلاب بزرگ ملت ايران در بهمن ماه 1357 سرآغاز تحولات بزرگي بود كه جامعه بشري را متحول ساخته و مردم ستمديده جهان را به آينده خويش اميدوار نمود. انقلاب اسلامي ايران با همه مشكلات و افت و خيزهاي خود ملت ايران را به سوي آينده بهتر و مردم‏سالاري ديني رهنمون كرد. شك نيست كه تحولاتي با اين عظمت موانع بسيار پيش رو دارد و رفع اين موانع بدون همدلي و تفاهم و گذشت متقابل همه نيروهاي تشكيل دهنده ميسر نخواهد بود. اميدواريم مشكلات كنوني انتخابات مجلس شوراي اسلامي با سعة صدر و تكيه بر ارزش‏هاي ديني و ملي و ميهني به نفع ملت عزيز ايران حل و فصل گردد.

جامعه كليميان ايران وفاداري صادقانه خود را به هدف‏هاي انقلاب اسلامي و خواست‏هاي ملت ايران در عمل ثابت نموده و توقع داريم تا بعضي محدوديت‏ها در ارتباط با حقوق اقليت‏هاي ديني و به ويژه كليميان از ميان برداشته شود. به طور مثال در ارتباط با اصل 49 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران كه در مورد كليميان در شرايطي مساوي با ساير شهروندان و حتي اقليت‏هاي ديني ديگر اجرا نمي‏شود و دادگاه‏هاي محترم به عنوان ارتباط با نهادهاي صهيونيستي و در مواردي به استناد آشكار كليمي بودن، حقوق حقه مراجعين يهودي را زير پا مي‏‎گذارند.

نكته ديگر اين كه تشرف به دين اسلام كه امر تازه‏اي نيست و قبلا هم وجود داشته، اينك وسيله سوءاستفاده گروهي فرصت‏طلب گرديده كه براي تضييع حقوق ساير وراث و يا عدم پرداخت مهريه و نفقه تظاهر به اسلام‏گرائي مي‏نمايند و دادگاه محترم نيز بلافاصله ساير وراث و يا زوجه را از حقوق قانوني خود محروم مي‏سازد.

در اينجا از مسئولان محترم سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران توقع داريم تا اين فرموده امام راحل را سرمشق ساخت برنامه‏ها و اخبار خود قرار دهند كه ايشان فرمودند:

«ما حساب جامعه يهود را از حساب صهيونيست‏ها جدا مي‏دانيم».

توقع ما اين است كه حرمت شعائر و نشانه‏هاي ديني ما از طرف صدا و سيماي جمهوري اسلامي مراعات گردد و برنامه‏سازان اين سازمان هر آدم بدي را در چهره يك يهودي مجسم نساخته و از ارائه برنامه‏هائي كه رنگ و بوي يهودي‏ستيزي دارد خودداري نمايند و چه اشكال دارد كه به جاي پخش برنامه‏هائي از اين دست، اعياد و مراسم مذهبي يهوديان مانند ساير اقليت‏ها بر روي آنتن رفته و احيانا تبريكي هم گفته شود.

البته در اين رابطه جلساتي هم با حضور جناب آقاي ضرغامي معاونت محترم پارلماني سازمان صدا و سيما برگزار گرديده است.

در خاتمه يك بار ديگر سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و دهه فجر را تبريك گفته و براي ملت ايران آرزوي سلامت، موفقيت، صلح و سربلندي دارم.

                                

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید