انجمن کلیمیان تهران
   

سخن سردبیر: بیست سالگی ، اوج بالندگی و شکوفایی

   

 

فرانک عراقی
کارشناس ارشد روزنامه نگاری

بهار 97

 

مجله افق بینا بیست سالگی خود را آغاز کرد.

فرانک عراقیرسیدن به بیست سالگی یک اتفاق مهم است که با خودش مسوولیت های جدید می آورد. بیست سالگی اوج جوانی و بالندگی و شکوفایی است. دورانی که انسان ها سرمست از نیروی جوانی، به افق دور موفقیت ها چشم می دوزند. اما در مجله و سایر سازمان ها این سن نشانگر نوعی پختگی است. دورانی که می توان با به کارگیری از تجربیات گذشته قله های موفقیت را قابل دسترس کرد.
روزهای اولی که این مجله با عنوان بولتن خبری انجمن کلیمیان پا گرفت را خوب به خاطر دارم، دانشجوی
روزنامه نگاری بودم و پر از افکار بالا بلند و رویایی.....
روزی برحسب اتفاق رییس انجمن وقت را در کتابخانه انجمن دیدم. هارون یشایایی جاذبه و دافعه را یک جا با هم داشت.
نمی دانستم اگر مطلب را به او بگویم چه واکنشی خواهد داشت. دورادور با او و شخصیت فرهنگیش آشنایی داشتم.
دل به دریا زدم و از او خواستم مجله ای را برای جامعه خودمان راه اندازی کنیم و گله کردم که چرا بعد از تموز (که۱۲سال منتشر می شد و با اقبال عمومی روبرو بود) هرگز مجله یا روزنامه ای در جامعه نداشتیم.
صحبتم را با علاقه دنبال کرد و همان موقع قول داد که انجمن حمایت خود را از راه اندازی نشریه اعلام می کند، اما باید با بولتن خبری شروع کنیم و به تدریج به مجله برسیم . همکاری من و تعدادی از دوستان با این طرح آغاز شد و سرانجام در فروردین ماه ۱۳۷۸رویای من به واقعیت تبدیل شد و اولین شماره مجله با نام بینا منتشر شد که بعدها بعد از ۶ شماره به «افق بینا» (به علت اسم مشابه) تغییر نام یافت.
دوستان زیادی از ابتدای راه همراه بینا بودند، جلسات پرشور برگزار می شد و پرویز خان همان طور که قول داده بود هرگز حمایت خود را از این جریان فرهنگی قطع نکرد، با وجود مشغله زیادش در جلسات شرکت می کرد، به توضیحات دوستان گوش می داد، نظرهای سازنده می داد و تشویق می کرد.
به تدریج عده ای مهاجرت کردند، عده ای کم کار شدند، تعدادی ازدواج کردند و مشغله شان زیاد شد، مسوولین انجمن تغییر کردند، سردبیر و مدیر مسوول هم عوض شد ، اعضای هیات تحریریه تغییر یافتند اما خوشبختانه مجله هر چند که مدتی به صورت گاهنامه منتشر می شد، هرگز تعطیل نشد. عده ای از دوستان خستگی ناپذیر، همراه بینا ماندند و بدون چشم داشت، همکاری شان را تا به امروز ادامه دادند.
بینا راه دراز و پرفراز و نشیبی را طی کرد و به این ترتیب ۱۹ سال گذشت و امسال وارد بیستمین سال فعالیت خود شد.
تاریخ مطبوعات نشان می دهد که اکثرا تا نیمه راه هم نرفته اند و این برای اهل قلم درد آور است.
مجله افق بینا یک نشریه فرهنگی-اجتماعی-خبری ایرانی/یهودی است که بازتاب زندگی چند هزار ساله ی ایرانیانی است که فارغ از کیش و مذهب با هم میهنان خود زندگی کردند.
اینک افتخار دارم که بگویم بینا گنجینه ای از تجربیات گران بها دارد که می تواند راه خود را بهتر از گذشته ادامه دهد .
امیدوارم با همکاری دوستانی که همواره به اعتلای فرهنگ اعتقاد دارند، سطح مجله را بالا و بالاتر ببریم و آیندگان نیز مشعل بینا را همواره فروزان نگاه دارند. 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید