انجمن کلیمیان تهران
   

به پنجاه آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است

   

 

فرانک عراقی
کارشناس ارشد روزنامه نگاری

بهار 98
 

فرانک عراقیسرانجام نشریه افق بینا به شماره‌ی پنجاهم رسید.
برای رسیدن به این قله راه درازی طی شده است. زمانی بیشتر از بیست سال. جوانانی که دلشان برای کار فرهنگی می‌تپید و آغازگر این راه بودند، اکنون به میانسالی رسیده‌اند اما همچنان عده‌ای از آنها با شور و شوق قلم می‌زنند. دوستانی که در کار نشریه، روزنامه و مجله هستند، خود می‌دانند که در موقعیت کنونی این کار چندان راحت نیست و چه بسیار نشریاتی که به علت‌های مختلف از ادامه راه باز ایستادند. حال سوال این است که نشریه‌ی افق بینا تا چه حد موفق عمل کرده و چه بازتابی داشته است؟ به نظر من این زمان است که مشخص خواهد کرد. همراهان و حامیان بینا همواره سعی داشته‌اند هر شماره از شماره‌ی پیش پربارتر بوده و در میان نشریات ریز و درشتی که چاپ می‌شود حرفی برای گفتن داشته باشد.
این واقعیت که جامعه‌ی ما اقلیت است موجب محدودیت مطالب نشریه نیست چرا که جامعه‌ی کلیمیان ایران به لحاظ غنای فرهنگی که ریشه در یهودی بودن و ایرانی بودن ما دارد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد .
خوشبختانه نشریه علاوه بر مخاطبان هم‌کیش داخلی و خارجی، مخاطبان فرهیخته و علاقمندی از غیر هم‌کیشان نیز دارد که پی‌گیر چاپ نشریه هستند و این باعث خشنودی است.
انتخابات دوره‌ی ‌جدید انجمن کلیمیان تهران در سال 97 برگزار شد و اعضای هیئت مدیره‌ی جدید به‌زودی کار گروهی خود را آغاز خواهند کرد. امیدواریم با حمایت اعضای جدید، نشریه با توان بیشتر به حیات خود ادامه دهد. با توجه به مشکلات موجود، ادامه دادن این راه کمی دشوار به نظر می‌رسد اما همه‌ی ما درصدد هستیم این کار فرهنگی را ادامه داده و بتوانیم سهمی هر چند کوچک در رسانه‌های جمعی داشته باشیم.
جامعه کلیمی ایران از دیر باز به فرهنگ و اعتلای فرهنگی این مرز و بوم علاقه داشته و کم نبودند فرهیختگان کلیمی مانند سلیمان حییم و مرتضی معلم که نام نیک و جاودان از خود به یادگار گذاشتند.
به طور قطع و یقین بعد از پنجاه شماره، نشریه به مراتب دارای مسوولیت بیشتری خواهد بود و در انتخاب مطالب و انعکاس آن به دقت نظر بالاتری احتیاج دارد تا بتواند نظر مساعد شما مخاطبان عزیز را همواره جلب نماید. 
 

 


 

  

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید