انجمن کلیمیان تهران
   

مراسم حنوکا در بین یهودیان اشکنازی

   

 

الهام مودب
مترجم زبان انگلیسی

زمستان 98

دریدل: بازی سنتی مختص حنوکا

یهودیان اشکنازی در زمان جشن دینی حنوکا علاوه بر روشن کردن شمع، رسم‌هایی خاص نیز دارند. به کودکان و گاهی معلمان برخی پول و بعضی کادو هدیه می‌دهند. به دلیل این که حنوکا را معجزه روغن می‌دانند، خوردنی‌های سرخ شده مانند دونات و کوکوی سیب‌زمینی می‌خورند. رسم است لبنیات به‌خصوص پنیر و شیرینی پنیری مصرف می-کنند. شکلاتی به نام «گلت» (واژه‌ای ییدیش به معنی پول) مخصوص این دوران است. این شکلات به شکل سکه، دارای پوشش فویل نقره‌ای یا طلایی با تصویر منورا است و از آن در بازی سنتی مختص حنوکا «دریدل» (واژه‌ای ییدیش به معنی چرخاندن) استفاده می‌کنند. در این بازی از گوی‌هایی که 4 سمت دارد استفاده می‌شود. بر روی هر سمت گوی یک حرف «نون» ، «گ» ،«ه» و «ش» نوشته شده است. این 4 حرف اول حروف کلمات جمله «در آنجا معجزه‌ای رخ داد» به زبان عبری می‌باشد. این بازی نشانه سپاسگزاری از معجزات خدا است و معتقدند که حتی باید در هنگام بازی هم معجزات خدا را به یاد آورد. معمولا این بازی ویژه کودکان می‌باشد، ولی گاهی بزرگسالان هم بازی می‌کنند .
نظرات و تفاسیر مختلفی در خصوص سمبل این بازی وجود دارد. بنابر یکی از تفسیرهای معاصر این 4 حرف به ایران ، بابل ، امپراطوری رم و یونان اشاره دارد که محل زندگی فرزندان یهودا، چهارمین فرزند یعقوب بوده است.
در ابتدای بازی دور هم می‌نشینند. به هر بازیکن 10-15 گلت (یا شکلات یا کشمش) به تعداد مساوی داده می‌شود. هر بازیکن یک شکلات در داخل ظرفی می‌اندازد. در طول بازی اگر ظرف خالی شد یا فقط یک شکلات در آن باقی بماند هر بازیکن باید دوباره یک شکلات در داخل آن بیاندازد. برای تعیین نفر اول همه گوی‌ها را می‌چرخانند و منتظر می‌شوند تا ثابت شود و مشخص گردد کدام حرف گوی به سمت هر یک قرارگرفته است. اگر حرف «نون» به سمت هر بازیکن قرارگرفت او نفر اول است . اگر حرف «نون» به سمت چند نفر قرار گرفت دوباره گوی‌ها را می‌چرخانند تا فقط یک نفر باقی بماند. او بازی را شروع می‌کند. سپس سایرین که در کنار او نشسته‌اند به ترتیب برخلاف عقربه‌های ساعت بازی می‌کنند. هر بازیکن گوی را می‌چرخاند و منتظر می‌شود تا مشخص گردد کدام حرف گوی به سمت او قرار گرفته است. اگر حرف «نون» (اولین حرف ییدیش nishtبه معنی«هیچ یا پوچ» است) به سمت بازیکن باشد، او کاری نمی‌کند.
اگر حرف «گ» (اولین حرف ییدیش gant به معنی «همه» است) به سمت بازیکن باشد، او همه شکلات‌ها را برمی‌دارد.
اگر حرف «ه» (اولین حرف ییدیش halbl به معنی «نیم» است) به سمت بازیکن باشد، او نیمی از شکلات‌ها را برمی‌دارد.
اگر حرف «ش» )اولین حرف ییدیش shtel به معنی ‌«انداختن» است( به سمت بازیکن باشد، او یک شکلات در داخل ظرف می‌اندازد. ولی برخی چون«ش» سه دندانه دارد سه شکلات می‌اندازند.
اگر بازیکنی همه شکلات‌ها را از دست داد، یا از دور بازی خارج می‌شود یا از بقیه شکلات قرض می‌گیرد.
در پایان کسی که بیشترین شکلات را داشت برنده
می‌شود. 
منبع
Wikipedia

 


  ‌ 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید