انجمن کلیمیان تهران
   

در انتظار روزهای بهتر

   

 

فرانک عراقی
کارشناس ارشد روزنامه نگاری

زمستان98

فرانک عراقی

سال ۱۳۹۸ با تمام اتفاق‌های ریز و درشت و تلخ و شیرینش رو به پایان است. متأسفانه از ابتدای این سال با حادثه-های غم‌انگیزی مواجه بودیم.
سیل، آن هم در زمان تعطیلات عید و بی‌خانمان شدن و فوت تعداد زیادی از هموطنان، شیرینی ایام عید را به کام بسیاری از ایرانیان تلخ کرد. زلزله و حمله‌ی ملخ‌ها به مزارع کشاورزی، مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، پی در پی هم‌وطنان را مورد آزار قرار داد. در چند ماه اخیر هم به شهادت رسیدن بیش از ۱۷۰ نفر از هم‌وطنان بی‌گناهمان در سرنگونی هواپیمای مسافر بری اوکراینی، ملت را بیش از پیش داغدار کرد.
سرانجام پس از این وقایع، انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند ماه برگزار شد که برای جامعه‌ی ما نیز بسیار مهم و آینده‌ساز بود.
اما اکنون، در پایان سال بر خلاف سال‌های پیش که همه در تهیه و تدارک مراسم سال نو بودند و بازارها پر بود از جمعیت و شور و شوق خرید، جامعه درگیر یک بیماری همه گیر و مهلک شده که به آسانی نیز دست از گریبان این مردم برنخواهد داشت.
این بیماری که به اسم کرونا ویروس شهرت یافته، سوغات کشور چین و مسافرین چینی است و از چندی پیش ابتدا برای هم‌وطنان شهر قم به ارمغان آورده شد و پس از آن به سرعت در شهرهای مختلف از جمله پایتخت پخش شد و تعداد زیادی را درگیر کرده است.
مدارس و دانشگاه‌ها و کلیه‌ی مراکز آموزشی تا اطلاع ثانوی تعطیل شد. نماز جمعه برگزار نشد، سینماها و مراکز نمایشی به طور موقت بسته شد و به طور مرتب از مردم درخواست می‌شود اگر کار ضروری ندارید از خانه خارج نشوید، به مسافرت نروید، به مکان‌های پر جمعیت نروید، مرخصی بگیرید و در خانه بمانید و در واقع نوعی قرنطینه‌ی خانگی اجرا شده است که با توجه به سرعت همه‌گیری این ویروس و خطرناک بودن آن لازم الاجراست.
هیچ کس نمی‌داند این وضعیت تا کی ادامه پیدا خواهد کرد. جامعه‌ی کلیمی ایران نیز از این مشکل در امان نمانده و کلیه‌ی مسئولین اجتماعی و دینی نیز پیشگیری‌های لازم را در این مورد مطرح کرده و از همکیشان در خواست می‌کنند تا جایی که می‌توانند به خود مراقبتی بپردازند. حتی ماجرا تا آنجا پیش رفته که خاخام‌ها و بزرگان دینی جامعه از مردم خواستند کمتر به کنیسا بروند و از تجمعات بپرهیزند و حتی روزه‌ی واجب کلیمیان (استر) را به جهت شیوع این ویروس و ضعیف شدن بدن، اختیاری اعلام کردند و از جماعت خواستند تا برخلاف هر سال در مراسم دینی شرکت نکنند و واجب نیست روزه بگیرند و بیشتر به فکر سلامتی خود و جامعه و اطرافیان خود باشند.
از آنجایی که هر روز اخبار بد از گوشه و کنار به گوش می‌رسد و با توجه به محدودیت امکانات پزشکی، بهترین راه حل همین پیشگیری و خود مراقبتی است که در تورات مقدس نیز بارها به آن توصیه شده و خداوند موکداً به انسان‌ها امر کرده تا از جان خود محافظت کنند.
متأسفانه خطر جدی است و چه خوب است ما نیز همراه و همگام با توصیه‌های پزشکی که هر روز از هر تریبونی به گوش می‌رسد از خود مراقبت کنیم تا با الطاف خداوندی دوباره آرامش وسلامتی جامعه را بازیابیم.
به طور قطع و یقین روزهای خوب هم به زودی خواهد آمد و خبرهای خوشی در راه خواهد بود. 

 


  ‌ 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید