انجمن کلیمیان تهران
   

خیال خودتان را راحت کنید

   

 

امیر فراز نعیموت
کارشناس ارشد حقوق

زمستان 98

 

امروزه با تخصصی شدن همه امور و رشد تکنولوژی شاهد آن هستیم که افراد برای انجام کلیه امور مهم و اساسی و حتی روزمره سراغ کارشناسان و متخصصین هر رشته‌ای می‌روند تا هم کار به آسانی انجام شود و هم در زمان و هزینه صرفه‌جویی گردد، تا جایی که برای هر کار کوچکی چندین نرم‌افزار و فرمت اینترنتی و آنلاین مختلف طراحی شده است تا تخصصاً به افراد در انجام امور یاری-رسانی شود.
به طور مثال فرض کنید تلفن هر انسان با نقص فنی مواجه گردد، قطعا اگر خودتان متخصص در این موضوع نباشید اولین کاری که می‌کنید مراجعه به یک تعمیرکار حرفه‌ای است، چرا که اگر خودتان دست به کار شوید نه تنها نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود بلکه امکان این که ضرر بیشتری به بار آید موجود است، یا در هنگام خرید لوازم خانگی مانند تلویزیون، یخچال، گاز یا هر وسیله‌ی دیگری، قبل از هر اقدامی از چند اهل فن پرس و جو خواهید نمود که محصول کدام کارخانه مرغوب و به صرفه-تر است و کدام شرکت خدمات بهتری دارد. خلاصه این که برای انتخاب بهتر و رسیدن به نتیجه مطلوب همواره از متخصص نظرخواهی می‌کنیم و تنها دست به کار نمی-شویم. درست مثل زمانی که خدایی نکرده احساس بیماری می‌کنیم و به سرعت نزد پزشک می‌رویم، زیرا منطقی‌ترین کار همین است.
جان ما، اموال ما، زمان و یا سرمایه ما همه عزیز هستند و نیاز به محافظت دارد.
همان‌طور که برای هر موضوعی سراغ اهل فن و متخصص می‌رویم، باید بدانیم که لاجرم در موارد حقوقی و هر کاری که اثر حقوقی دارد قبل از اقدام باید جوانب حقوقی آن را بسنجیم. روزانه هزاران پرونده با موضوعات مختلف در دادگستری به جریان می‌افتد که رسیدگی و انجام هر یک از آنها مستلزم صرف هزینه و زمان فوق-العاده زیادی است و بعضاً روند کاهنده‌ای دارد و شاید متاسفانه بعضی از اوقات حق با شما باشد ولی مدارک کافی دال بر اثبات آن نمی‌توانید به محکمه ارائه دهید و آن حق از دست برود. اقدام سرسری و عجولانه امری که نیاز به بررسی حقوقی دارد می‌تواند تبعات بسیار سنگینی به بار بیاورد. به طور مختصر و خلاصه خدمت شما عرض کنم که استفاده نابجا از یک حرف اضافه مانند (و) ، (یا)، (از) و ... می‌تواند سرنوشت یک قرارداد را به طور کامل تغییر دهد. تنظیم اشتباه یک رسید و عدم ثبت کتبی برخی از وقایع حقوقی می‌تواند شما را تا همیشه از حقتان محروم کند. شاید باورش سخت باشد ولی در بعضی از ما بی‌توجهی را اهمال نه تنها ممکن کلاه سرتان برود بلکه احتمال آن می‌رود که با یک عمل اشتباه مجرم تلقی شوید. احتیاط شرط عقل است و پیشگیری بهتر از درمان، پس عقل ما حکم می‌کند که قبل از انجام هر امری که تبعات و اثرات حقوقی به بار می‌آورد به سراغ وکیل و یا مشاور حقوقی برویم و هر کاری را با دقت و حساسیت بیشتری انجام دهیم. همان‌طور که از جان و اموال خود محافظت می‌کنیم گاهی ممکن است با بی‌توجهی، شرایطی را برای خود و نزدیکان فراهم آوریم که رهایی از آن مستلزم صرف هزینه و زمان گزافی باشد.
هرگاه ناخواسته وارد جریان حقوقی و دعاوی قضایی شدید هرگز شخصا و بدون مطالعه و مشورت اقدام به پیگیری آن نفرمایید زیرا در جریان رسیدگی در دادگستری این آگاهی و اطلاعات حقوقی است که چاره‌ساز است نه صرف اقدام و پیگیری، همان‌طور که از قدیم گفته شده کار را به کاردان بسپارید. 

  ‌ 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید