انجمن کلیمیان تهران
   

اثرات ویروس کرونا بر جامعه ی کلیمیان ایران

   

 

دکتر همایون سامه‌یح
رئیس انجمن کلیمیان تهران

تابستان 99

دکتر همایون سامه یحماه‌هاست که جهان با پدیده‌ی جدیدی به نام ویروس کرونا کووید ۱۹ آشنا شده و برخلاف انتظار همه متأسفانه تاثیر این موجود ۵ میکرونی بر نحوه‌ی زندگی انسان‌ها بسیار چشمگیر بوده است. جامعه‌ی کلیمیان ایران نیز از این تأثیر مستثنی نبوده و دچار مسایل و مشکلات فردی و اجتماعی عدیده‌ای شده است؛ توقف ادامه کار کنیسه‌ها، مهدهای کودک، مدارس، دانشگاه‌ها، سازمان‌های جوانان، سالن‌های اجتماعات و در مقاطعی تعطیلی کسب و کار تحت سایه قرنطینه، از جمله این تأثیرات بوده که متأسفانه موجب بروز مشکلات اقتصادی، اجتماعی و روانی در جامعه ما نیز شده است. از طرفی تنها ارگان تصمیم گیرنده در مورد تدوین نحوه اجرای پروتکل‌های مربوط به مهار این بیماری، ستاد مبارزه با کرونا می‌باشد که متشکل است از تعدادی از وزرا، متخصصان بهداشتی و درمانی و پزشکی، اجتماعی و اقتصادی، و صد البته که دستورات این ستاد برای همه لازم الاجرا می‌باشد. یکی از دستورات این ستاد تعطیلی کلیه مساجد و اماکن مذهبی است و همانطور که شاهد هستید در حال حاضر برگزاری نماز جماعت در کلیه مساجد کشور ممنوع می‌باشد. جامعه ما نیز این امر مستثنی نبوده و رعایت آن تنها به خاطر حفظ سلامت و جان انسان‌هاست. ولی متأسفانه برخی از افراد با عدم رعایت این بند از پروتکل موجب ایجاد دغدغه برای مسئولین جامعه شدند. در اینجا لازم می‌دانم که به این عزیزان در جهت رعایت دستورات ستاد مجدداً تاکید کنم.
همچنین تعطیلی تالارها و عدم برگزاری مراسم ازدواج نیز متأسفانه موجب بروز مشکلاتی گردیده و تعدادی از جوانان جامعه با امید به برطرف شدن این معضل، ازدواج خود را به تاخیر انداخته‌اند. توصیه اینجانب به این زوج‌های گرامی نیز تسریع در این امر مهم و تشکیل خانواده است.
دقت کنیم که این بیماری به این سرعت و آسانی در جهان ریشه‌کن نخواهد شد و ما ناچاریم سبک زندگی خود را تغییر داده و مطابق با شرایط به زندگی خود ادامه دهیم. n

 


  ‌ 

 

 

Back Up Next 

 

 

 

 

استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذكر منبع (بصورت لینک مستقیم) بلامانع است.
.Using the materials of this site with mentioning the reference is free

این صفحه بطور هوشمند خود را با نمایشگرهای موبایل و تبلت نیز منطبق می‌کند
لطفا در صورت اشکال، به مسئولین فنی ما اطلاع دهید